Zrcadlový drak se konečně probudil

Jelikož dračích příběhů není nikdy dost, stojí za to si připomenout starší dílo od Alison GoodmanovéEon – Znovuzrození dračího oka. Nakladatelství Jota u nás vydalo první díl již v roce 2009. Kniha zaujme už obálkou, laděnou do ohnivých barev, která vám v knihovně neudělá ostudu.


Hlavní hrdinkou a vypravěčkou příběhu je dívka Eona, která se musí vydávat za chlapce, aby znovu neskončila v solných dolech. Z otroctví ji totiž vykoupil vyloužilý mistr Tygří dračí oko, aby ji jako chlapce vycvičil a poslal ucházet se o post učně Krysího dračího oka. Pro něj by to znamenalo bohatství, konec nastávající chudoby, pro Eonu celý život skrývání, ale žila by.

Proto Eona vystupuje na veřejnosti jako pan Eon, Měsíční stín – eunuch.  Pučící prsa si zakrývá stahovacím pásem a k potlačení menstruačního cyklu pije nahořklé byliny. Nikdo ji dosud neodhalil i proto, že je mrzák. V dětství si pochroumala kyčel a má tak jednu nohu téměř nepohyblivou. A na mrzáky se ostatní raději nedívají, protože to přináší smůlu.

Eon – Znovuzrození dračího oka se odehrává v zemi inspirované japonskou a čínskou mytologií a zvyklostmi. Draci jsou tu vnímaní jako energetické bytosti, které řídí a upravují přírodní zákony. Každý z nich ovládá jeden ze dvanácti světových směrů. Jen dračí oči s nimi mohou komunikovat. Poskytují drakovi svou životní energii, a tím sami získávají nadpřirozené schopnosti, se kterými ovládají počasí.

Když konečně nastane čas výběru nového učně Krysího dračího oka, stane se něco zvláštního. Místo Krysího draka Eona zaujme jiného. Zrcadlový drak, který se pět set let neukázal, se najednou probudil, když Eona skládala poklonu císaři. Vzepjal se nad ní a nabídl jí svou perlu pod hrdlem.

Spojení však neproběhlo, jak mělo. Ví to jen ona a není schopna draka znovu zavolat. Neví, co zkazila, a raději to nikomu neřekne. Z Eony se stane oficiálně dračí oko a bude se učit dohromady s Dilonem, učněm Krysího draka. Dokonce ji doporučí, aby dělala garde korunnímu princi, protože císař je nemocný. Rada dračích očí se obává, že prince může nechat zabít císařův bratr, generál vojsk, velkopán Sethon.

the_pearl_by_chu0403-d74nevx

Pan Ido, arogantní Krysí dračí oko, tuší, že pan Eon cosi skrývá. Dívka bude mít co dělat, uchránit své tajemství a zároveň dokázat, že je hodna postu dračího oka. A to ještě netuší, že císařství čelí hrozbě, jakou stovky let nepamatuje.

Zajímavé jsou i vedlejší charaktery. Princ Kygo může zprvu působit nadutě, ale je to velmi přemýšlivý mladík. Mistr Tygří dračí oko zase vypadá v jednu chvíli přísně, v druhou ukáže lidskou stránku. Drsně vypadající Ryko je čestný a spolehlivý. Slouží jako osobní stráž paní Dely, kontry, která učí Eonu se správně chovat ve vysokých kruzích. Kontra je muž, který byl odmala vychováván jako žena. K císaři se dostala jako dárek. Jen díky nim se podaří Eoně tak dlouho v paláci přežít. I mrzák Čart je sympaťák. Kvůli znetvoření nemůže skoro mluvit, natož chodit. Celý život prožil pod kuchyňským stolem. Mysl má však bystrou.

Alison Goodmanová nám složitou orientální společnost detailně přiblíží. Od pokrmů a speciálního oblečení, přes oltáře a zvyklosti. Popisy společnosti a ceremonií jsou nádherné, ale místy jim dochází dech, takže máte chuť pár odstavců přeskočit, protože je jich zkrátka moc najednou, a daly by se zvládnout lépe. Pro příklad uvedu spisovatele Brandona Sandersona a jeho Archiv Bouřné záře. Je to opus o tisíci stránkách, plný popisů nového světa, a přitom hltáte jedno slovo za druhým. Alison Goodmanová stvořila zajímavou společnost, jen se jí místy děj moc natáhne. Přesto jsou postavy sympatické, někdy natvrdlé, ale připišme to k věku hrdinů. Eoně je teprve šestnáct let, princi o rok víc.

Eon – Znovuzrození dračího oka, je v žánru výjimečné dílo. Pokud si chcete odpočinout u příběhu, který lehce plyne, ale dokáže vytáhnout i pořádné drápy, směle do toho. Nechte se okouzlit světem proudící energie, draků a intrik. Já jsem knihu četla podruhé a ne naposledy. Je to svěží vítr ve fantastice, který má i po letech, co říct. Ačkoliv je to young adult, autorka se tu nezdržuje romantikou a opisy zamilovaných pocitů hrdinky. Na to Eona nemá čas ani myšlenky.

90 %

Název: Eon – Znovuzrození dračího oka
Série: Eona
Autor: Alison Goodmanová
Překlad: Jan Kozák
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 340
Rok vydání: 2009

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.