Živí mrtví 14 – Ve světě mrtvých se musíme naučit žít

Zdi brání nejen zombiím, aby se dostali k čerstvému masu, ale také lidem, aby viděli, co je venku. Stačí pár dnů relativního bezpečí a spolehlivě zlenivíte. Ostražitost poleví…, a to je nejrychlejší cesta na hřbitov.

AaronV předchozí knize se Rick rozhodl, že vezme spravedlnost do svých rukou, koneckonců, býval strážcem zákona. Lidé z osady uznali, že má pravdu, a když dal najevo, že s grázly se nebaví, rozštěkaly se zbraně, aniž by se nad tím kdokoliv nějak výrazněji zamýšlel. Jenže ve víceméně zvuků prostém prostředí se výstřely nesou hodně daleko. A tak nezbývá, než si zmasakrovat malé zombií stádečko…, nebo se nechat sežrat.

Čtrnáctý díl populární komiksové série Živí mrtví s podnázvem Není úniku se od poklidného, ospalého života v osadě a řešení běžnějších problémů lidského světa, než je apokalypsa, vrací zase zpět k akční řeži. Ono se zombíky za zadkem se jen těžko relaxuje. Vrací se tak úzkost z bezvýchodných situací, hrůza nad řešeními, která se nabízejí. Čtenáři trnou nad tím, zda riskantní plán vyjde, nebo se nadobro rozloučí s některou z dalších postav. Nikdo nemá své místo jisté, ani ostřílení harcovníci, jak jsme se mohli přesvědčit v předchozích dílech.

V jedné z dřívějších recenzí jsem zmiňovala, že ta akce už není, co bývala – že jde jen o řež bez hlubšího významu. Bylo to asi jen škobrtnutí v jinak skvělé jízdě, protože v Není úniku se scénárista Robert Kirkman zase vytáhl. Mozky a údy sice létají vzduchem, ale opět z jednotlivých panelů cítíte emoce a hrůzu. Živí mrtví se navrací k tomu, čím si mě získali už na začátku – k výtečné psychologii v kulisách nevhodných pro život.

Zombie

Každá z postav si prošla vývojem. Dokážeme pochopit jejich jednání, víme o jejich kostlivcích chrastících v batozích (skříně jsou nedostatkové zboží) a soucítíme s nimi. Je zvláštní, že ať se stalo cokoliv, ještě jsem nedokázala odsoudit a zavrhnout některou z postav – mám pro ně až zvrácené pochopení. A obzvlášť teď, když si hrdinové jasně řekli, že už nebudou lovnou zvěří… Živí mrtví: Není úniku je možná vstupem do nové éry životních osudů našich postav a v takovém případě by vám tenhle kousek rozhodně neměl uniknout.

Verdikt:

dagon hodnocení doporucuje

WD14_obalka_hrbet9_5mmPOUZITY.indd

Název: Není úniku (Živí mrtví 14)

Kresba: Adlard, Charlie

Scénář: Kirkman, Robert

Překladatel: Martin D. Antonín

Nakladatel: CREW

Počet stran: 136

Rok: 2015

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.