Žena se sovou letí vzhůru do oblak

Zuzana Hloušková a Františka Vrbenská sestavily a vydaly antologii Žena se sovou.  Jedná se o druhý díl plánované tetralogie Lehké fantazino. Čeká na nás třináct povídek od českých a slovenských autorek.


Když se podíváme na antologii Žena se sovou blíž, zjistíme prolnutí mezi příběhy, které na první pohled stojí samostatně. Na ten druhý si povšimnete tématu, které příběhy spojuje. Vědění, mytologie a hlavně knihy a knihovnictví. Jednotlivé povídky jsou pečlivě seskládané, takže se střídají krátké i dlouhé, akční s těmi víc poetickými a mystickými.

V antologii Žena se sovou si každý čtenář najde to svoje. Není to čtení pro ženy, jak se může z názvu zdát. Najdete tu hrdiny i hrdinky, nechybí tu napětí, tajemná atmosféra, napětí a děj odehrávající se na cizích planetách, v budoucnosti i minulosti.

Po jazykové stránce je Žena se sovou na vysoké úrovni. Editorky i autorky si daly záležet. Chválím i krásně grafické zpracování, s důrazem na detail a přesnost. Ilustrovaná obálka od Jany Šouflové upoutá zelenými tóny, takže se v knižním oceánu neztratí. V Ženě se sovou prakticky nenajdete tiskové chyby a překlepy. Každá povídka má před začátkem medailonek a ilustraci ve stylu tarotové karty s vyobrazením autorky.

Když se podívám detailněji na jednotlivé povídky, nejvíc se mi líbila Sver od Ivy Mrkvičkové. Nejen poselstvím, záhadami a hlubokou mytologií, ale i výraznými charaktery, se kterými se snadno sympatizuje. Nešustí papírem, jak se říká, ale žijí, rozhodují se, dělají chyby a vyrovnávají se s následky. To vše v povídce, která eskaluje překvapivým směrem. Také mě zaujaly originální názvy a jména, které ladily s vystavěnou společností. Bylo těžké se s postavami loučit, ráda bych to viděla jako román.

Skvělou atmosféru měla také povídka Hvězdář se dívá nahoru od Blanky Jiruškové. Sympatické postavy, se kterými budete lehce sympatizovat. Trocha mystična, hvězdářství a utajená minulost, která všechny zasáhne: skvělý koktejl pro povídku.

Příběh Sněžná paní od Miroslavy Kvášové nabízí klasické fantasy schéma, ale napsané vytříbeným jazykem, takže během chvíle jen fascinovaně sledujete cestu mladé dívky mezi božstva jednotlivých živlů a ročních období. Nádech pohádky, nebo spíš mýtu, kde chamtivost a chrabrost hrají prim, ve vás ještě dlouho zůstane.

Další výborně vystavěná povídka O pár kroků blíž od Martiny Bellovičové vás zavede do postapokalyptické budoucnosti, kde lidstvo skoro vymřelo. Děj se odehrává v Japonsku, takže atmosféra a japonské zvyklosti navodí příjemnou atmosféru. K tomu autorka vsadila na sympatické a vtipné postavy, mezi kterými funguje chemie na výbornou. O pár kroků blíž nabízí neotřelou vizi budoucnosti, která se klidně může stát – když člověk něco vyrobí, musí nést následky.

V neposlední řadě se můžete těšit na humornou povídku Lektvar správných žen od Věry Mertlíkové, u které se zasmějete, a když přijdou na scénu skřítci tiskaříčci z povídky U Guttenberga! od Katky Foltánkové, budete jim držet pěsti až do konce. Ornáda od Jitky Ládrové nám ukáže moc ženských intrik a Dieťa stepi od Livie Hlaváčkové nás nenechá vydechnout, je to akční jízda až do konce.

Pár povídek mi přišlo slabších v atmosféře, ale oblíbenost jednotlivých příběhů je subjektivní věc. Sborník Žena se sovou hodnotím jako velmi povedený. Každý večer jsem se těšila na další povídku. Dny se nám krátí, takže antologie Žena se sovou je skvělou volbou k čaji i kávě a v prosinci letošního roku se můžeme těšit na třetí díl Žena s drakem.

 90 %

Název: Žena se sovou
Série: Lehké fantazijno #2
Autor: Zuzana Hloušková. Františka Vrbenská a spol.
Nakladatelství: Fortna
Počet stran: 346
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.