Žena s drakem by potřebovala ještě trochu ohně

2.4.2018    Alžběta Bílková    Knihy / Literární brána

Drak je asi stejně univerzální magickou bestií ve fantastice, jako vražedná zbraň v detektivkách. Bez něj si ji prostě nedokážete představit. A když si čtenář řekne, že má těch šupináčů už plné zuby, na scénu přijde třináct začínajících i zavedených autorek. Ty dokazují, že by se mu žárem svých hrdinek dokázaly hravě vyrovnat. Žena s drakem je v pořadí třetí ze čtyř antologií, které daly dohromady Zuzana Hloušková a Františka Vrbenská. A Dagon se rozhodl těmhle dračicím podívat na zuby.


Celá antologie má skutečně široké žánrové spektrum. Od klasické historické fantasy a steampunk přes cyberpunk až k povídce, která si v ničem nezadá s hororem. Třináct povídek z per třinácti nadaných autorek, o kterých čtenář alespoň trochu znalý české fantasy scény nejspíš už slyšel. O jiných nepochybně ještě uslyší, přičemž každá z nich ukazuje draka v symbolech, které tvor představuje, spíše než v podobě šupinaté, oheň dštící potvory s křídly.

Antologie má sice vysokou kvalitu jako celek, nikoli však jako samostatné povídky. Mezi hlavní tahouny rozhodně patří arcanepunková povídka Jedno z tisíc očí, čarodějná Není cesty zpět Scarlett Rauschgoldové, nemálo také baví svou jazykovou barvitostí Stín divokého stálice české fantastiky Petry Neomillnerové. Spojení neobvyklé dvojice staré vědmy a žoldáka proti většímu nepříteli mělo trochu pomalejší rozjezd, přesto bavilo až do poslední stránky. Kreslo Zuzany Droppové má skvěle vystavěnou atmosféru a dokazuje, že výhodná koupě kusu nábytku může mít někdy strašlivé následky. Jak mizí víly od Anny Šochové byla nepříjemná, osobitá jízda, která trochu z fantasy tématiky vybočuje, přesto silně zasáhla. Povídka Terezy Matouškové Popel a krev dokazuje, že se autorka za poslední léta skutečně vypsala, přesto už by to chtělo trochu obměnit hrdiny i prostředí. Křížové hřeby Edity Duffkové byly příjemným překvapením se skvěle vystavenou atmosféru v závěru antologie. Mezi o píď slabší povídky pak spadá Pán pustiny Venduly Brunhoferové (ale to bude nejspíš tím, že cyberpunk jde úplně mimo okruh zájmu recenzentky, jinak příběh jako takový byl velice dobře vystavěn). Zbylé povídky Petry Machové, Kristiny Haidingerové, Zuzany Koubkové a Dany Krejčové trochu pokulhávají za výše zmíněnými, přesto žádná z nich čtenáře rozhodně nepřinutí povídky přeskočit, či antologii odložit na neurčito.

Ačkoliv mám určité výhrady k tomu, jak tento projekt s antologiemi vznikal, rozhodně to není špatná cesta k hledání nových talentů. Ale přestože je všech třináct povídek řemeslně i příběhově na výši, žádná nezanechala takový hlubší dojem, který jsem původně očekávala, což je ohromná škoda. I tak mě to ovšem přiměje se poohlédnout po další tvorbě autorek.

60 %

Název: Žena s drakem
Série: Léhké fantazijno
Autor: Jela Abasová, Vendula Brunhoferová, Zuzana Droppová, Edita Dufková, Kristina Haidingerová, Zuzana Koubková, Dana Krejčová, Petra Machová, Tereza Matoušková, Petra Neomillnerová, Scarlett Rauschgoldová, Petra Slováková, Anna Šochová
Nakladatelství: Fortna
Počet stran: 352
Rok vydání: 2017
Poznámka: Editorky: Františka Vrbenská, Zuzana Hloušková

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Alžběta Bílková

Selenne chtěla už od dětství žít déle ve světech, do nichž skrze pohádky a dětské knížky nahlížela jen okrajově. Kvůli téhle nespokojenosti se od prvních dětských pokusů přes fanfiction dostala až k psaní vlastních příběhů, kterým se věnuje dodnes. Pokud zrovna nedatluje do noci, opojená náhlým nakopnutím múzy a hrnkem kafe, tráví většinu svého volného času u televizních seriálů, knih a filmů, k nimž má vždycky co říct. Její internetové působení se rozkládá od tvorby hudebních videí, přes grafiku, kompilace fanmixů, až po recenze na jejím osobním blogu.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.