Zaposlouchejte se do Hvězdné pěchoty v podání Ludvíka Krále

14.9.2017    Externí redaktor    Audioknihy

Zapomeňte na Paula Verhoevena!

10. března 1959. V Tibetu vypuklo neúspěšné povstání proti osm let trvající čínské okupaci. Při jeho potlačení byly zabity desítky tisíc Tibeťanů.

Téhož roku vydal Robert A- Heinlein román, který se řadí k základním pilířům žánru military sci-fi.

V roce 1997 natočil Paul Varhoeven podle Hvězdné pěchoty stejnojmenný film. Ten je dnes zřejmě známější než jeho předloha.


Na pozadí příběhu o boji Terranské federace pozemšťanů s agresivními brouky z vesmíru, sledujeme mladého Juana Rica, který se (tak trochu z naivity, tak trochu ze vzdoru vůči otci) nechá naverbovat k Pozemní pěchotě. Tam si projde vším od výcvikového tábora, přes cvičné výsadky, poddůstojnickou školu, až po ostrou akci.

Ale zapomeňte na Fabiánovi Mariňáky a vlastně zapomeňte i na Verhoevena a jeho Starship Troopers. Ten se soustředil hlavně na boj s brouky. Kniha naopak především popisuje přerod mladého muže ve vojáka. Zároveň nám ústy hlavního hrdiny, seržantů, důstojníků a Ricova učitele dějepisu a morální výchovy předkládá autorovy názory na vojenskou službu, vedení státu a výchovu mládeže. A ačkoliv na akci a boj s brouky také dojde, z těch dvěstěpadesáti stran zabírá nemnoho.

Je to již dlouho co jsem tuto knihu četl. Ale  přestože jsem s mnoha autorovými názory nesouhlasil, byla pro mě Hvězdná pěchota dech beroucím čtením, od kterého jsem ve svých osmnácti nedokázal odtrhnout zrak.

Nyní nám audio vydavatelství Walker &Volf a jejich narátor Ludvík Král přináší Hvězdnou pěchotu znovu. Tentokrát v audio podobě.

„Rotóó! – Póó…zor! Jsem seržant výsadkové lodi Zim, váš velitel roty.“

Ludvík Král si vede opravdu dobře. Nejen, že zvládl zupáckého seržanta Zima (což se od někoho, kdo načetl Asfalt a Mariňáky, dalo očekávat), ale i rozhovory Ricova učitele dějepisu a morální výchovy se svými svěřenci jsou v jeho podání nejen věrohodné, ale především nejsou nudné a nesklouzávají k monotónnosti. Zvládá stejně dobře vysloužilého vojáka, jako jeho žáky. A s přehledem z posluchače dokáže vymáčknout slzu dojetí, když čte dopis od Juanovi matky, či popisuje Ricovo setkání s otcem.  Zároveň i akce s brouky mu jde na výbornou. Zvukové stránce samozřejmě nelze nic vytknout, a přestože se zvukovými efekty si tentokrát Radek Volf nemusel nijak zvlášť dělat starosti, jsou zvládnuté na výbornou.

Díky vydavatelství Walker & Volf mohu říci, že i po mnoha letech je Heinleinova óda na muže ve zbrani stále skvělou knihou.

autorem recenze je Jan Procházka

90 %

Název: Hvězdná pěchota
Autor: Robert A. Heinlein
Čte: Ludvík Král
Vydavatel: Walker & Volf
Délka: 12 hodin 50 minut

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.