Výběr těch nejlepších knih za rok 2014

7.1.2015    Redakce    Knihy / Literární brána

Dagon nás donutil, abychom v redakci sepsali to nejlepší, co jsme za předchozí rok četli… A tak jsme se na to poctivě vrhli, abychom vás případně navnadili na řadu dalších knih, na které jsme třeba neměli recenze. A pak to přišlo, začali jsme zjišťovat jednu strašnou věc: četli jsme hlavně starší tituly, a řada nových se nám opravdu, ale opravdu nelíbila.

Walome četl převážně komiksy, Dragita starší kousky a Selenne četla knihy v angličtině. Výsledkem je tedy to, že našemu výběru nemůžeme říkat TOP 10, ale spíše TOP X… I tak ale věříme, že budou některé tituly inspirující 🙂

TOP Daletth

Cesta meče – Henry Lion Oldie

Epická fantasy, která vyniká slovní zásobou. Autoři dokázali do tohoto díla vdechnout neuvěřitelnou atmosféru a vybrali si neotřelé kulisy – těm dokázali skvěle přizpůsobit mentalitu a kulturu svých postav, a vytvořili tak příběh, který je nejen uvěřitelný v každém ohledu, ale zároveň má filosofický přesah, kterým dílo vyčnívá nad dalšími knihami.

2) Kostičas – Samantha Shannon

3) Silo – Hugh Howey

4) Havraní bratrstvo I: Osudný polibek – Maggie Stiefvater

5) Mycelium IV: Vidění – Vilma Kdlečková

6) Krev kudlanky – Adrian Tachaikovski

7) Potopená města – Paolo Bacigalupi

8) Excelsior, gentlemani! – ed. Michael Bronec, Martin Stručovský

9) Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender – Leslye Walton

10) Prorok – Amanda Stevens

TOP 1

TOP Dragita

Kostičas – Samantha Shannon

Vskutku pozoruhodný příběh, odehrávající se v alternativní budoucnosti našeho světa. Existují zde lidé s nadpřirozenými schopnosti, kteří jsou loveni ve velkém. Hlavní hrdinka Paige dokáže proniknout do mysli jiného člověka, a aby přežila, musí pracovat pro podsvětí. Kostičas je komplexní, složitý příběh nejen o Paige, která se snaží přežít, když ji chytí a odvezou do města, které by nemělo existovat, ale také o lidské slabosti, krutosti a nové civilizaci, potají parazitující na té naší.

2) Píseň krve – Anthony Ryan

3) Královna Tearlingu – Erika Johansenová

4) Čistý – Julliana Baggottová

5) Archiv – Victoria Schwabová

6) Tygrův osud – Colleen Houck

7) Město padlých andělů – Cassandra Clare

8) Prvních100 – Kass Morgan

TOP Walome

1) Martin Štefko – Mrtví kráčí po zemi: Rozhodně nejmilejší překvapení tohoto roku – když něco chceš, vydej si to sám, jde to i bez redakce.

2) Ondřej Neff – Tma: Nestárnoucí klasika, dnes možná aktuálnější než kdy dřív.

3) Andrzej Sapkowski – Zaklínač: Bouřková sezóna: Nové Geraltovo dobrodružství neustálo velká očekávání a neučesaná forma mu taky neprospěla, ale pořád je to výborné fantasy!

4) Petra Neomillnerová – Psí zima: Místy opakující se prvoplánová zábava, ale ukrytá do fungujícího akčního béčka, navíc v novém a hezčím vydání.

TOP 2

TOP Selenne

Maggie Stiefvaterová – Havraní bratrstvo: Osudný polibek

Navzdory mé pachuti a zavedené nedůvěřivosti k young adult žánru, do kterého tahle paranormální romance patří, jsem první díl Havraního bratrstva zhltla prakticky od začátku do konce. Pravda, konec trochu trpí uspěchaností a věčnou snahou autorů říct všechno potřebné a rozklíčovat otázky, které v daném díle chtějí mít za uzavřené, zatímco zbytek si nechávají pěkně v kapsičkách, ale budiž. Maggie Stiefvaterová má velmi vytříbený a už poměrně vypsaný cit pro jazyk, takže se člověk ochotně nechá vést po její jazykové lince a sem tam jí promine i nějaký ten ‚kiks‘. Velice příjemná novinka roku, která mě chytla, nepustila a dokonce navnadila i na pokračování.

Tereza Janišová – Erilian: Střípky hvězd

Tereza Janišová se řadí mezi mladé a nadějné autory, které česká fantastika potřebuje jako sůl. Co na tom, že její knihy jsou zaměřené spíše na mladší, dospívající čtenáře – upřímně, autorčin ostrovtip plně ocení jen dospělí čtenáři. Na Erilianu je vidět, jak se samotná Janišová mění, tříbí svůj styl, obrušuje ostré hrany nováčka a začíná stát pevnýma nohama na zemi jako jedna z velmi nadějných adeptů na omlazení naší zaprášené scény fantastiky. Poslední díl Erilianu je sladkou tečkou za celou trilogií půvabného čarodějného města a jedné velmi neobvyklé rodiny čarodějů, kterou sledujeme po celé tři generace. Neobvyklé, hravé a svěží.

I tento rok jsme se rozhodli udělit cenu Kniha roku.

Tentokrát si ji zaslouží souborné vydání dnes již kultovní Valhaly od Františka Novotného!

Valhala

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.