Vražedné řádění napříč časem – Dívka, která se třpytila

25.6.2015    Alžběta Bílková    Knihy / Literární brána

Harper vlastní velmi zvláštní klíč k Domu. K Domu, jenž mu pomáhá cestovat časem. Harper tak může zabíjet s jistotou, že ho nikdo nechytí. A své oběti si pečlivě vybírá – navštěvuje malé dívenky, které pro něj „září“, a pak se k nim vrací v určitém bodě jejich dospělosti a zabije je. Chladnokrevně, brutálně.

Kirby je jediná, která jeho útok přežila. A hodlá se postarat o to, aby za to, co jí udělal, Harper zaplatil…

Lauren Beukesová (*1976) se na českém trhu představila před dvěma lety s knihou ZOO City, drsným detektivním vyprávěním se šmrncem magického realismu. Dívka, která se třpytila je velmi podobného rázu, ovšem daleko drsnější, temnější a brutálnější.

Samotná detektivní zápletka je tu spíše okrajová, autorka se snaží zaměřit na postavy, na své hlavní aktéry Harpera a Kirby, kteří společně rozehrají hru na kočku a na myš. Většinu příběhu si však čtenář klade otázku, kdo je kočkou a kdo je myší.

Tempo je pomalejší, bohužel tím příběh místy ztrácí, nejvíce asi ve chvílích, kdy Harper cestuje časem – právě kvůli těmto skokům a jeho pronásledování „zářících“ dívek člověk trochu ztrácí přehled a kromě pěkně pokřivené, brutální Harperovy mysli zmateně tápe, co se vlastně v tu chvíli děje. Navíc mi samotná Harperova postava prostě nesedla – samozřejmě, člověk se asi málokdy ztotožní s masovým vrahem, přesto jsem čekala, že si k němu nějakým způsobem naleznu cestu. Bohužel se tak nestalo a jeho části mě více méně pouze znechucovaly.

Naštěstí příběh zachraňuje Kirby, která svou prořízlou pusou a vyřídilkou připomíná Lisbet Salanderovou. Postavy podobného typu mě trochu odrazovaly, protože se vyskytují v poslední době v každé druhé knize, Kirby si mě však získala.

Dívka, která se třpytila má skvělý nápad, avšak samotné provedení trochu pokulhává. Beukesová umí brilantně vystavět atmosféru, je jedna z mála autorů, kteří skutečně dokáží přimět čtenáře, aby nedýchal. Jinými slovy – je jednoduše zvláštní. Místy skřípe tempem, jindy zase logičností, či čtenáře zmate svými časovými skoky a nedá mu příliš prostoru se zorientovat. Přesto je to kniha, při jejímž čtení příjemně mrazí, a dusí čtenáře hutnou atmosférou, kterou je potřeba dávkovat po malých doušcích.

 

Verdikt:

dagon hodnocení 60

 

 

 

 

 

 

 

Dívka, která se třpytila

 

Název: Dívka, která se třpytila

Autor: Lauren Beukesová

Překladatel: Petra Navrátilová

Nakladatel: Jota

Počet stran: 368

Rok: 2015

 

 

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Alžběta Bílková

Selenne chtěla už od dětství žít déle ve světech, do nichž skrze pohádky a dětské knížky nahlížela jen okrajově. Kvůli téhle nespokojenosti se od prvních dětských pokusů přes fanfiction dostala až k psaní vlastních příběhů, kterým se věnuje dodnes. Pokud zrovna nedatluje do noci, opojená náhlým nakopnutím múzy a hrnkem kafe, tráví většinu svého volného času u televizních seriálů, knih a filmů, k nimž má vždycky co říct. Její internetové působení se rozkládá od tvorby hudebních videí, přes grafiku, kompilace fanmixů, až po recenze na jejím osobním blogu.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.