Vítejte v říši pohádek, které nejspíš znáte trochu jinak – Bájné království

Queenie Chan se rozhodla, tak jako mnoho jiných autorů před ní, pojmout klasické pohádky po svém. Ale dotáhla to ještě dál než většina jejích kolegů. Nejen, že pohádky převyprávěla, takže vyznívají jinak, zasadila je do svého světa a vložila do nich dostatečné množství vlastní invence, ale dokonce nezůstala jen u jedné umělecké formy vyprávění.


Celsie je vesnická léčitelka a jako taková se dostane do nepříjemného podezření v očích fanatické skupiny lovící vše nepřirozené. S pomocí magie a přátel se jí podaří uprchnout ze spárů svých věznitelů a vydává se na misi do bájného království Fallinor. Tato výprava má za úkol hlavně odhalit víc o Celsiině minulosti a její rodině, ale může toho přinést mnohem víc. Bohužel se hrdinka cestou dostává z jednoho průšvihu do druhého a to i navzdory tomu, že na to není sama.

Během jejího putování narazíte na různé pohádky, předělané tak, aby seděly do autorčina světa. Některé jsou vyprávěny z větší části, z jiných jsou použity jen drobné fragmenty. Příběhu nechybí humor, ale dokáže se brát i vážně – naštěstí vždy ve vhodných situacích.

Bájné království hned na první pohled zaujme tím, že jde o nezvyklou kombinaci klasického románu a komiksu. Vedle sebe tak můžete najít odstavce textu a obrázkové panely, ačkoliv je tedy nutné podotknout, že co do počtu vyhrávají většinou kresby. Člověk by čekal, že ho přechod mezi komiksovou a románovou formou vyprávění bude rušit, ale není tomu tak. Během pár stránek si na to bez potíží zvyknete a pak budete přecházet z jedné formy do druhé, aniž by vám na tom přišlo cokoliv nepřirozeného. Kresba a text se vzájemně výtečně doplňují, plynule na sebe navazují, a nikde tak nedochází k žádným nesrovnalostem.

Jediné, co se na tomto způsobu vyprávění dá shledat lehce nedostačujícím, je zvolená podoba románové části příběhu. Ta může na někoho působit zkratkovitě a poněkud naivně. I přes svou popisnost a zdařile vytvářenou atmosféru totiž místy působí spíše jako scénář k samotnému komiksu než jako plnohodnotná součást příběhu. Znát je to hlavně v poslední části knihy, kdy se toho děje opravdu dost a je potřeba hodně vysvětlovat – čtenář si v tu chvíli odnese mnohem víc z jednotlivých panelů než ze samotného textu.

Co se týče kresby, ta nepostrádá jasné známky manga stylu, ale zároveň to na vás nekřičí z každého panelu. Takže i ti, kdo nepatří k fanouškům japonskému komiksu, se nemusí ničeho bát. Zároveň je kresba propracovaná a plná detailů. Autorka Queenie Chan to nepřehání se šrafováním a roztřesenými konturami, což značně přispívá k celkové přehlednosti a jasnosti jednotlivých panelů.

Nakladatelství Zanir knihu vypravilo v pevné vazbě a na kvalitním papíru a ostudu v knihovničce vám určitě neudělá. Za sebe bych akorát uvítala trochu větší okraje u hřbetu, aby se text v některých okamžicích lépe četl.

Kolem a dokola, Bájné království představuje zajímavý, netradiční pokus o skloubení dvou různých forem vyprávění, který překvapivě dobře vyšel. Jistě, sem tam nějaké to zaškobrtnutí v podobě trochu naivněji vyznívající pasáže, se najde, ale není to nic, kvůli čemu byste měli mít výrazně pokažený čtenářský zážitek. Na našem trhu se jedná o něco nového, co rozhodně stojí za vyzkoušení!

Doporuujeme

Název: Bájné království I
Série: Bájné království
Autor: Queenie Chan
Překlad: Queenie Chan
Nakladatelství: Zanir
Počet stran: 212
Rok vydání: 2018

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.