Vidořád – Londýn bude mít nového vůdce

Paige se dostala z Oxfordu, ale její stávající život má ke svobodě daleko. Neustále čelí řadě rozhodnutí, kdy musí volit menší zlo. Na paty jí dýchá Scion, který se jí touží zbavit, ohrožuje ji i zkorumpovaný syndikát a objevující se Refájci. Jestli se Paige chce vymanit ze situace, kdy jí někdo neustále smýká sem tam, jako figurkou na šachovnici, musí vzít osud do vlastních rukou.


Samantha Shannon se loni představila svým debutovým románem Kostičas, který sklidil u čtenářů velký úspěch. Letos navázala druhým dílem s názvem Vidořád, v němž nás zavádí zpět do Londýna budoucnosti, kde se nevhodné geny trestají smrtí. Její svět vidoucích a amaurotiků (lidí) je krutým místem, které postrádá základní morální hodnoty. Hlavní hrdinové jsou kriminální živly, co nejen pro ránu nejdou daleko. K nim se znovu řadí i Paige, která musí opět spojit své síly s Bílým vazačem, aby ji nespolkla špína ulic, nebo ještě hůř Scion a s ním Nashira – Refájka pasoucí po její duši.

Paige ale postupně odhaluje, jak moc je syndikát prohnilý. Korupce zde nezná hranic. Když dojde následně k boji o moc nad vládou nepřirozeným v Londýně, ukáže se, že zrada není cizí vůbec nikomu.

Autorka vytvořila originální svět a osázela ho zajímavými postavami. Nikdo zde není hrdinou bez bázně a hany, čestný až za hrob. Naopak se tu žádná postava neštítí vůbec ničeho, včetně úkladné vraždy, a rozhodně si k jednotlivým charakterům budete muset hledat cestičku, protože to nejsou protagonisté, kteří by si vaši důvěru a sympatie vysloužili hned napoprvé. Ale i to patří k temnějšímu ladění celé série.

Vidořád se rozjíždí poměrně pomalu. I když se na stránkách neustále něco děje a je nutné vše sledovat, vyprávění působí dojmem, že hlavní dějovou linku posouvá jen minimálně. Jako by kniha jen připravovala půdu pro velké finále. Jenže až v samém závěru zjistíte, co všechno se během více jak pěti set stran stihlo změnit, že i ty zdánlivé drobnosti nakonec byly podstatné, a i když to tak nevypadalo, mají v příběhu své opodstatnění.

Samanthě Shannon se podařilo zbavit se několika neduhů, které se objevovaly v prvním dílu. Nepřehání to tolik s množstvím postav. I hantýrka a slang se mi zdály umírněnější, ale možná je to jen tím, že už jsem si na ně zvykla. Stále je tu dobře patrná motivace protagonistů a trochu se vytříbila i logika dříve sem tam lehce nepochopitelného chování některých hrdinů. Vyprávění je dynamické, udrží čtenářovu pozornost od začátku až do konce. Styl je i přes svou občasnou složitost plynulý a kniha se čte sama. Oproti Kostičasu tu nepracuje tak dobře atmosféra, ale to může být dáno i změnou prostředí a ústředním motivem tohoto dílu.

Vidořád tak představuje velice slušné pokračování dobře našlápnuté série, která dokáže čtenáře snadno strhnout. Mám jen jedinou obavu: Vzhledem ke konfliktu, který tu doposud Shannon předložila, a rychlosti jeho vývoje, můžu s klidným svědomím říct, že příběh nemá potenciál na to, aby utáhl sedm knih, na nichž autorka stále trvá. Kostičas už teď řadím mezi své oblíbené série, i přesto, že je to lehce říznuté young adult, ale bojím se, aby si autorka do budoucna neukousla příliš velké sousto…

80

 

vidořádNázev: Vidořád (Kostičas II)

Autor: Shannon, Samantha

Překladatel: Lenka Kapsová

Nakladatel: Host

Počet stran: 519

Rok: 2015

 

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.