Více než lidé: Zvláštní schopnosti (ne)vážně

8.8.2016    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

Superhrdinové nebo mutanti se zvláštními schopnosti v poslední době frčí. Mohlo by se zdát, že se Henry Kuttner se svou sbírkou Více než lidé snaží na tomto trendu svézt. Kdyby ovšem nezemřel v roce 1958 a obě novely obsažené v knize nevznikly na přelomu 40. a 50. let. Naopak z nich pravděpodobně do jisté míry opisovala pozdější tvorba, dost možná i staří známí X-Meni.


Ladění X-Menů odpovídá první příběh Mutanti, v němž se hlavní hrdina, který se ocitne v nechtěné izolaci, ve vzpomínkách vrací do minulosti. Novela je dále rozdělena do několika částí, z nichž každá se odehrává v odlišném období. Propojujícím vláknem mezi mezi nimi je postupně se rozvíjející boj paranoidní skupiny mutantů zvaných Lysáci, kteří si chtějí podmanit lidstvo. Oproti nim stojí umírněnější sekce snažící se o integraci do běžné populace. Zní to povědomě?

Mutanti jsou názorným příkladem toho, že literatura odráží podmínky doby, v níž vzniká. V novele se zrcadlí obavy z války a jejích následků, atomové energie a možných dopadů jaderné energetiky na lidskou společnost. Hodně silně se v textu projevuje otázka xenofobie, nedůvěra jedné rasy vůči druhé a pocit nadřazenosti paranoidní skupiny Lysáků.

více než lidéKuttnerovi se daří vytvořit propracovaný, plasticky působící svět s vlastní historií i rozdělením a fungováním společnosti. Využívá specifickou terminologii, jedním příkladem za všechny jsou již zmínění Lysáci. Kvůli vážnému tématu a složitým reáliím nejde o jednoduché čtení. Novela přináší velké množství podnětů k zamyšlení a čtenář si u ní příliš neodpočine. Proto je nejspíš nejlepší dávkovat si ji postupně, nezhltnout ji najednou. Čím více času Mutantům dáte, aby ve vás mohli dostatečně uzrát a rezonovat, tím pravděpodobněji si čtení příběhu vychutnáte.

Úplně jiného ražení je následující novela Hogbeni, která má s tou předchozí společné snad jen rozdělení na několik částí a téma zvláštních schopností. Zachycuje čtyři příhody ze života rodiny, která se snaží zapadnout mezi ostatní a příliš nevyčnívat v malém městečku, kde žijí. Neupozorňovat na sebe by ovšem šlo snáz, kdyby se jim do cesty často nestavěly potíže.  V Profesor se pakuje se Hogbeni svérázným způsobem zbaví vědce, který je chce zkoumat. Potíže s elektřinou ukazuje, co se stane, když skončí dočasně ve vězení a musí postavit náhradní zdroj energie. Ve Uvidíme se pozdějc dojde k válce se skupinkou bratrů Tarbellových a následné nutnosti splnit slib vynucený jejich zákeřným otcem Yanceym. V poslední humorné hříčce Studená válka se opět plní slib, tentokrát daný čarodějnému šerednému rodu Pughů.

Po předchozích vážných, až depresivních Mutantech působí Hogbeni jako vítané osvěžení a jsou mnohem víc nadčasoví. Zakládají se na humorném střetnutí zvláštních lidí se všedním světem, přičemž novela zvládne povzbudit zdůrazňováním vítězství vynalézavosti nad vyděračstvím. Navíc uvádí na pravou míru některé historické a mytologické události, takže například na potopení Atlantidy se po přečtení už nikdy nebudete dívat stejnýma očima.

Odlehčenému pojetí textu odpovídá i styl psaní. V Mutantech Kuttner pracoval s popisy jen střídmě a využíval především myšlenkové pochody hrdinů (není divu, když šlo o telepaty). V případě Hogbenů oproti tomu přešel k mnohem uvolněnějšímu a nespisovnějšímu vyjadřování, které odpovídá povaze a věku vypravěče, mladého chlapce Saunka.

Díky Kuttnerově obratné práci s jazykem, myšlenkové bohatosti a smyslu pro humor Více než lidé stojí za přečtení. Ani více než půlstoletí od vzniku obou novel nesmazalo jejich kvalitu. Jen se připravte na to, že atmosféra obou příběhů je rapidně odlišná a zatímco u Mutantů vám dost možná bude chvílemi přebíhat mráz po zádech, Hogbeni vás naopak svou bezprostředností uchvátí a rozesmějí. Na sbírce tak zamrzí snad jen to, že Kuttner nevystavil na světu z Mutantů román nebo klidně celou ságu. Potenciál by k tomu rozhodně byl.

90

Název: Více než lidé
Autor: Henry Kuttner
Překlad: Milan Žáček
Nakladatelství: Laser-books
Počet stran: 368
Rok vydání: 2016

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.