Ve Volání netvora je nutné bojovat se strachem

Když máme strach, naše představivost předvádí neuvěřitelné věci. Leckdy ale můžeme i ve strachu najít jistou oporu, dokázat díky němu ze sebe dostat daleko víc. A někdy ho můžeme skrze naši fantazii porazit a stát se silnějšími – tak jako Conor díky svému netvorovi.


Kniha Volání netvora mě zaujala už v roce 2012, kdy u nás vyšla poprvé u nakladatelství Jota. Kromě toho, že se tam jako autor ukázalo jméno Patricka Nesse, který rok předtím nadchnul spoustu čtenářů svou trilogií Chaos, kniha nabízela mimo jiné také značný umělecký zážitek. Když jste se na ni zadívali, nemohli jste si být tak úplně jisti, zda se koukáte na román nebo na povedený, byť depresivní, artbook. Výtvarná složka příběhu je s tou psanou propojena velice těsně a místy ji dokonce i částečně nahrazuje.

Sledujeme příběh chlapce, který se na první pohled může zdát trochu moc samotářský, leč doma rozcapený, drzý a neposlušný. Pak ale zjistíte, proč tomu tak je a začnete na celý příběh nahlížet trochu jinak. V lidském životě lze nalézt mnohé utrpení, třináctileté chlapce nevyjímaje, obzvlášť když vám do něj zasáhne zákeřná nemoc. Ta se táhne celou knihou jako červená nit a my vidíme její dopady skrze osudy malého Conora, který zkrátka tuhle nespravedlnost nedokáže pochopit. A tak kolem sebe kope – především do lidí, kteří si to zaslouží ze všech nejméně.

Autorkou původního námětu je Siobhan Dowdová, která napsala čtyři knihy pro děti. Dvě z nich vyšly ještě za jejího života, zbylé dvě bohužel až po její smrti. Ve Volání netvora Siobhan vdechla život námětu a postavám. Příběh však nestihla dokončit, neboť ji dohnala nemoc. Z jejího námětu pak vyšel Patrick Ness, který celou knihu dopsal, a dostal ji tak ke čtenářům.

Není ani nutné nijak výrazně číst mezi řádky, aby každý čtenář pochopil, že Conor se jen snaží jednu bolest nahradit jinou v naději, že to nějak pomůže. Příběh je v tomto směru velice jednoznačný a i samotná dějová linka je přímočará.

V tuto chvíli do děje vstupuje netvor, který Conorovi vypráví příběhy. Ne vždy v nich vystupuje jako laskavý dobrák, co rád pomůže. Leckdy se ukazuje jako krutý a možná i trochu zlý. Ale Conor, a s ním i čtenář, zjišťuje, že tak je to možná lepší – netvor nic nepřikrášluje. Jeho střízlivý pohled na věc a moudrost, jíž vkládá do svých příběhů, pomáhají Conorovi lépe se vyrovnávat se situací, v níž se nachází.

Volání netvora je ve své podstatě velice jednoduché, nesnaží se nijak překvapit a šokovat, o to je ale jeho dopad v závěru horší a také dojemnější. Autorův styl je prostý a úsporný, bez zbytečných jemností a složitých slovních obratů – koneckonců je kniha primárně určena dětem. Hutnou atmosféru strachu a bezmoci přiživují ponuré kresby Jima Kaye. Ty jsou takřka na každé stránce, čímž umocňují pocit života v noční můře. Samotný text je často ilustracím přizpůsobován, a málokterá stránka tak má stejnou sazbu. Volání netvora představuje po umělecké stránce vskutku nevšední, hodnotné dílo, které vás zaujme na první pohled. Už po pouhém prolistování knihy na vás padne tíseň…

Patrick Ness stvořil dílo, jež je ve své jednoduchosti geniální. Ačkoliv zde nenajdete nic objevného, podařilo se autorovi napsat silný příběh, který ve vás jednoznačně zanechá hluboký dojem.

Doporuujeme

Název: Volání netvora
Autor: Patrick Ness
Překlad: Anežka Sedláková
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 215
Rok vydání: 2012

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.