Válečníci – Budoucnost přinese lidstvu bídu a morální úpadek

Blíže nespecifikovaná budoucnost. Mezihvězdné i mezigalaktické lety patří ke každodennímu způsobu cestování. Rasismus, otroctví, mučení a veřejné popravy – nad tím se tu nikdo nepozastavuje. Genetické inženýrství je na vrcholu, lidé se už nerodí, nýbrž jsou tvořeni. Věda a technologie došly dokonce tak daleko, že se podařilo replikovat božskou DNA.


Trilogie Atalaya je na poli fantastiky prvotinou polské spisovatelky, vystupující pod pseudonymem Jaga Rydzewska. Autorka na čtenáře ale nejde nikterak polehoučku, aby si i sama trochu vyzkoušela terén. Naopak již v prvních kapitolách se vytasí s těžkým kalibrem a rovnou ukazuje plnou šíři morální zvrácenosti světa, v němž se příběh odehrává. Složité kasty nadlidí, lidí a podlidí vám na chvilku dokážou zamotat hlavu. Ovšem Rydzewska moc nevysvětluje, prostě vás v tom nechá plácat a vy až postupně zjišťujete, o co vlastně jde. Vzhledem k tomu, že společenské postavení a sociální interakce jsou zde základní složkou života a koexistence dvou mocných útvarů – Agentury a zločineckých triád podlidí –, je to poněkud nešikovné.

Jedna z dvojic hlavních hrdinů patří mezi hodnostáře triády, která je zrovna na vzestupu. Shodou okolností se nachomýtnou k něčemu, co jejich životy zavane novým (a nechtěným) směrem. Jsou to ale válečníci – vzdělaní a speciálně trénovaní jedinci –, takže si poradí i s novou situací. Jejich neočekávanými společníky se stávají členové špionážní skupiny, která má tajný úkol v zapovězené soustavě planet.

Teprve zhruba v polovině knihy se pak odhaluje jeden ze zásadních motivů příběhu: co se stalo, když lidstvo replikovalo DNA bytostí, které nad námi ční skoro jako bohové. Do té doby je čtenáři víceméně jen ukazována zvrácenost a degenerace lidské rasy – ať už morální či fyzická. Protagonisté mezi sebou vedou učené řeči o filosofii, náboženství a herezi. Skrze to Rydzewska objasňuje politické dění, historii nebo teokratickou vládu ve sluneční soustavě. Sklouzává tak nejjednodušším způsobem k tomu, co nám odpírala na začátku – k vysvětlování. Najednou je ho všude dost. Nezřídka se stane, že některá z postav něco nakousne, následuje několik stránek objasňování mimo přímou řeč, abychom byli v obraze, a dotyčný se pak vrátí k rozhovoru se svým kolegou, jako by k žádnému přerušení nedošlo. I když podobné pasáže ve výsledku nerozbíjí čtenářovu pozornost tak, jak by se dalo očekávat, mohlo být vysvětlování napříč knihou dávkované lépe.

Příběh nicméně drží pohromadě a my máme příležitost trochu lépe nahlédnout pod masky jednotlivých hrdinů. Nejlépe je tu zatím vykreslené ústřední duo válečníků. O špionech máme spíše jen nahrubo načrtnutý obrázek, ale skrze činy si na některé z nich můžeme ke konci udělat už trochu ucelenější názor.

Válečníci nejsou žádnou přehnaně akční řeží, i když na akci taky dojde. Kniha především představuje prvky téhle hry – jednotlivé figury, šachovnici a také poodhaluje roušku tajemství, o co že vlastně hrajeme. Rydzewska přinesla zajímavý, složitý svět a postavy, které vzbudí vaši zvědavost. Jako první díl série mě tak Válečníci navnadili k přečtení pokračování.

70

 

válečníciNázev: Válečníci (Atalaya I)

Autor: Rydzewska, Jaga

Překladatel: Robert Pilch

Nakladatelství: Brokilon

Počet stran: 271

Rok: 2015

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.