Útok titánů – Když obři žerou lidi

Když nakladatelství Crew získalo práva na dnes velice oblíbenou mangu Shingeki no Kyojin (Attack on Titan), mezi českými fanoušky zavládlo nadšení. Útok titánů se ve světě drží dlouhodobě na prvních místech prodejních žebříčků a stal se fenoménem. Což značí něco o kvalitě… Nebo by aspoň mělo.

(Attack on Titan je tak populární, že byl motiv titánů použit i do komerční reklamy!)

Krutý svět

Je mi jasné, že vás poslední věta pěkně vyděsila. Ale nemusíte se bát. Útok titánů dělá čest své pověsti, pokud to můžeme říct po přečtení prvního svazku. Svět, který Hadžime Isajama stvořil, je surový a krutý. Lidstvo žije za soustavu několika zdí. Ty je chrání před titány, kteří se před sto lety jen tak odnikud objevili a začali požírat obyvatele naší planetky. Nikdo neví, odkud jsou, co chtějí a proč jsou zrovna lidožraví. Jenže poté, co se lidé schovali za svoje zdi, a dlouho nedošlo k žádnému významnějšímu útoku, poslední zbytky přeživších zlenivěly. Proto, když titáni zaútočí, dojde k nepředstavitelnému masakru. Jeden z našich hrdinů – Eren – přijde při této příležitosti o matku, což ho jen utvrdí v jeho rozhodnutí: přidat se k průzkumníkům. Jednotka průzkumníků jezdí ven a zjišťují co nejvíce o titánech. A samozřejmě proti nim bojují.

A jak řekl, tak udělal. Spolu s Erenem se k jednotce dá i Mikaso, která slíbila jeho matce, že ho ochrání.

Vždyť je malej a roztomilej...

Vždyť je malej a roztomilej…

Postavy, pozadí příběhu a základní dějovou linii tedy máme rozvrženou. Svět lidožravých titánů je brutální a nelítostný. V jeho kulisách sledujeme krátký přerod Erena a Mikaso – i když v jejím případě k takové změně nedojde, vždycky byla zamlklá a nejspíš jí to i zůstane.

Historie světa je zakomponovaná do příběhu, díky čemuž nevznikají dlouhé a nudné vysvětlovací pasáže. Líbilo se mi pojetí vyprávění – ať už šlo o dějovou osu nebo přímo o samotný styl. V příběhu se prolíná minulost s přítomností, díky čemuž je vyprávění příjemně zpestřené; není to jen výprava z bodu a do bodu b.

Autor už od začátku nasadil brutální tempo. Od první stránky se něco děje, nemáte čas se nad ničím moc zamýšlet. Isajama nemá problém vás seznámit s postavou a vzápětí ji nechat bez milosti sežrat. Takové zvraty jsou poměrně vítané.

Eren by měl občas tu pusu zavřít...

Eren by měl občas tu pusu zavřít…

Ach, ty obrázky

Musím se ale přiznat, že mi tentokrát nesedla kresba, což je v případě jakéhokoli komiksu zásadní. Přišla mi, když to řeknu jednoduše, prostě místy nevydařená. Některé panely působily neuměle, což si zase dost odporuje se skutečností, že obličeje titánů jsou neuvěřitelně propracované. Hodně mě znervózňovaly oči postav, protože byly zvláštně vykulené (chápejte, zvláštně na mangu) a většina hrdinů tak vypadala, jako by šilhala. A to ani nemluvím o tom, že kromě Mikaso nemá skoro žádná postava nikdy zavřenou pusu – působí to pak dojmem, jako by všichni pořád křičeli. V půlce svazku už mě to opravdu rozčilovalo. Už jsem jen čekala, kdy jim tam vletí moucha. Celkově tak kresba byla kvalitativně rozkolísaná – skoro jako by se autor teprve učil kreslit.

Rozhodně ale půjdu do druhého dílu. Námět a svět se mi líbí, takže si to šanci rozhodně zaslouží. Pak už se jen uvidí, zda si zvyknu na kresbu, nebo ne…

Verdikt:

dagon hodnocení 60

UT1 obalka.inddNázev: Útok titánů

Kresba: Isajama, Hadžime

Scénář: Isajama, Hadžime

Překladatel: Anna Křivánková

Nakladatel: Crew

Ro vydání: 2014

Počet stran: 196

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.