Útok titánů 3 – Do třetice všeho dobrého (a zlého)?

Když se na konci předchozího svazku vynořil z titánského těla Eren, ke všemu ještě s oběma rukama, ostatním to vyrazilo dech. Vyvolalo to zřejmou otázku, jak je něco tak bezbožného vůbec možné. A následky této události na sebe nenechaly dlouho čekat.

Hrdinové se snaží využít titána ovládaného člověkem ve svůj prospěch, jenže je to síla, s níž nemají zatím žádné zkušenosti. Je to risk, kterým by mohli hodně získat, ale mohli by ještě víc ztratit, kdyby se jim to vymklo z rukou. Není tedy divu, že se na to jejich kolegové i nadřízení netváří zrovna nadšeně…

Eren

Stejně jako tomu bylo v předchozích dvou dílech, tak i tentokrát nasadil Hadžime Isajama vražedné tempo vyprávění. To je na Útoku titánů velice sympatické: v příběhu nejsou takřka žádné prostoje a on se valí kupředu jako lavina – nečeká, jen neustále zrychluje a je mu jedno, jestli stíháte tempo, nebo vás jednoduše smete. Příběh má tak již od začátku dobře našlápnuto a autor v něm zručně využívá momentů překvapení a retrospektivy, aby dokázal navodit atmosféru nebo vysvětlit motivaci a chování jednotlivých postav. Historie, psychologie hrdinů i technické aspekty… vše funguje na výbornou.

Titán

Ale přestože se mi příběh velice líbí, shledávám ho originálním, akčním a dobře zpracovaným, prostě jsem se nedokázala přenést přes kresbu. Toto téma jsem nakousla už v recenzích na první a druhý díl, ale říkala jsem si, že to zkusím do třetice, protože příběh si to zaslouží. Již několikrát se mi totiž stalo, že až u několikátého svazku jsem si na kresbu dané mangy zvykla. Jenže Hadžime Isajama má styl, který mi opravdu hodně nesedl, protože jsem se s ním nedokázala sžít ani teď. Geometrická přesnost a čisté, jasné kontury veškerých budov se střídají s přešrafovanými postavami… Na jednu stranu je to příjemným důkazem toho, že Isajama dělá kresbu poctivě, na druhou stranu to ale zanechává zvláštní dojem. Jak ukazují všechny obálky – jeho kresebnému stylu by více slušela spíše kolorovaná podoba.

A tak ačkoliv se mi příběh líbí a vidím v něm slušný potenciál, zůstanu jen u anime a chystaného live action filmu. Rozhodně by ale Útok titánů neměl minout milovníky mangy – možná vám styl sedne lépe než mně, a dokážete si tak tuhle zabijáckou řež vychutnat se vší parádou – koneckonců, každý z nás má jiný vkus 🙂

Verdikt:

50

titan cover

Název: Útok titánů 3

Scénář: Hadžime Isajama

Kresba: Hadžime Isajama

Překladatel: Anna Křivánková

Nakladatel: CREW

Počet stran: 196

Rok: 2015

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.