Útok titánů 2 – Hostina pokračuje

Jak už to tak bývá, nechali jsme na konci prvního dílu postavy v nezáviděníhodné situaci. Titáni zaútočili v nejméně vhodný okamžik, pokud bychom tedy některý okamžik kdy vůbec považovali za vhodný k masakru, a Erenova skupina se s nimi snaží vypořádat. Je nutné lidojedy zastavit alespoň na chvíli, než se lidé evakuují za další zeď.

 UT2_basic_00.indd

Erenova skupina jsou bohužel ale samí zelenáči, stejně jako jeho vrstevníci, kteří prošli výcvikem teprve nedávno, a nyní se ocitají tváří v tvář svým nočním můrám. A podle toho to také vypadá – zbrklost, bojová neschopnost… A do toho se titáni dostali až do skladiště, a vojáci jsou tak odříznuti od zásob plynu, který je pomáhá udržovat ve vzduchu, a tím zvyšuje jejich šance v boji (a na přežití). Když už se zdá být vše nadobro ztraceno, objevuje se na scéně nový hráč. Spolu s tím ale dozajista vyvstane mnoho otázek, které se hrdinům nebudou líbit.

Téma jako takové je nosné a příběh má sílu, to se této manze nedá upřít. A i když je tu jistý nešvar v podobě velkého množství nevýrazných postav (Vzhledem k tomu, že je čtenářům jasné, že se většina z nich stane nejspíš večeří pro titány, nevím, proč jsme obtěžováni s jejich jmény – akorát to mate.), nelze zatím příběhu vytknout nic zásadního. I retrospektiva se povedla a odhalila něco z povah Mikasy a Erena. Zároveň s tím se projevila i celková morbidnost tohoto světa, která nespočívá jen v tom, že lidé jsou požíráni titány…

 UT2_basic_00.indd

Bohužel pro mě osobně stále zůstává zádrhelem kresba. Málokdy tu narazíte na jednoduchou linii. Většina z nich je několikrát obtažená nebo různě přerušovaná. Sice to vyvolává dojem pohybu, ale ten není vždy žádaný. Kresby tak často působí roztřeseně a nepřehledně. Vlivem toho se mě u řady panelů zmocňoval pocit, že se jedná jen o náčrtky, které teprve čekají na svou finální podobu – jako by si Hadžime Isajama teprve rozkresloval scény…

S tím souvisí i další věc – je tu přešrafováno, čímž se opět snižuje přehlednost – především pak u bojových scén. Šrafování napomáhá dynamice, ale nemělo by se to přehánět. Nemluvě o tom, že si jednotlivé postavy občas nejsou podobné, což vidím jako opravdu zásadní problém u komiksu jakéhokoli původu. Netýká se to samozřejmě dvou hlavních hrdinů, ale jejich přátel. Několikrát se mi stalo, že jsem si myslela, že se jedná o dvě různé scény (dvě dějové linie), ale byla jsem na omylu – jen si na dvou kresbách vedle sebe tatáž postava vůbec nebyla podobná (nezmiňuji to, že stále mají všichni pořád otevřenou pusu). A naopak jsem si dvakrát spletla jednu dívčí postavu s Arminem, což dozajista také není žádoucí.

Lze objednat zde:

CREW logo gif

Debut japonského autora, který se svou mangou dobyl svět, má jistě něco do sebe, ale za sebe mohu říci, že se má Isajama ještě co učit a co pilovat. Dobrý, originální námět s hutnou atmosférou prostě nestačí k tomu, aby mi nějaká manga vyrazila dech – tady je bohužel i to grafické řemeslo nezbytné… A to titánské mi prostě nesedlo.

Verdikt:

50

UT2 obalka.indd

Název: Útok titánů 2

Scénář: Hadžime Isajama

Kresba: Hadžime Isajama

Překladatel: Anna Křivánková

Nakladatel: Crew

Počet stran: 196

Rok: 2014

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.