Úder půlnoci – Čas klidu a míru se krátí

Úder půlnoci otevírá čtvrté dějství v sérii o sidheské princezně Meredith, která aspiruje na trůn Temného království. Laurell K. Hamiltonová čtenářům odhaluje Říši kouzel jen po kouscích, takže pozorný čtenář nalezne její taje, ukryté na bezmála čtyři sta stránkách.

Merry musí čelit dotěrným novinářům, kterým královna Vzduchu a Temnoty dovolila vstoupit do sithenu, samotného srdce Říše kouzel. Nikdo netušil, co vše způsobí lidská přítomnost. Dvojnásobná vražda postaví všechny důležité osoby Temného království na nohy a rozhodně je v zájmu Merry, aby se zdárně našel vrah. Obětí byl totiž člověk a nižší fae a veškeré lidsko-faeské vztahy tím utrpí. Jenže Bohyně si nevybírá, kdy do princeznina života zasáhne a pomocí divokého sexu probudí skrze Merry schopnosti Temných sidhe. Už není potřeba ulehnout s princeznou. I okolo stojící strážci zažijí příval moci, který nepoznali tisíce let. Už se jen čeká, kdy se to vymkne kontrole a pološílená královna Vzduchu a Temnoty z toho nemá dvakrát radost.

Merry a její muži

Merry a její muži

Po jazykové a stylistické stránce se Úder půlnoci Laurell K. Hamiltonové povedl. Její zdlouhavé popisy byly zajímavé, protože odhalovaly nové věci. Děj tak plynul rychleji. Vyloženě hluchých míst se tu vyskytlo méně, ale za příklad uvedu scénu ve vaně, která trvala pět kapitol. Nepřišlo se na nic nového, příběh nikam nespěl. Opravdu jsem si říkala, kdy už vylezou ven a někam se pohnou – vždyť museli mít dávno studenou vodu. Stejně tak za celou knihu neuplynul jediný den. Ačkoliv byl magicky prodloužen, docela mě mátlo, že od boje ve trojce uběhlo jen pár hodin.

Samotná Merry se charakterově nikam neposunula, ale je stále sympatická a umí si získat srdce ostatních. Jelikož je Úder půlnoci převážně erotický, je jasné, že muži za ní jdou zpočátku z vidiny sexu, protože jinak zůstanou v celibátu. Poté se ale projeví i politické ambice Meredith. Ostatní postavy jsou tu jen krátce. Jelikož Merry do harému přibylo mnoho nových mužů, nedostanou dost prostoru, abych si na ně utvořila širší názor. Jsou noví a velmi podobných charakterů. Tajemně však působí Mistrál, který prý dostane víc prostoru v následujícím dílu.

Usna a Amatheon

Usna a Amatheon

Teď k tomu méně lákavému. Série o Merry je prezentovaná jako paranormální fantasy – romanticko-detektivní. Bohužel, tento díl dokázal, že fantasy je zde jako kulisa pro podrobnou erotickou literaturu. Autorka se vyžívá v popisování sexuálních scén, různých druhů situací (třeba přítomnosti zavražděných, zapojení goblinů, mužů, žen a kopy magie). Aspoň že incest Merry děsí, když si královna s tou myšlenkou hraje.

Jelikož se erotické literatuře vyhýbám, dost mi vadilo, že stejné situace – sexuální – popisuje autorka dopodrobna několikrát za knihu. Merry své tělo používá jako platbu skoro na všechno. Nemohu upřít, že některé scény mají vztah k ději. Merry přece probouzí magii sidhe sexem. V krvi má pět bohů plodnosti. A Bohyně, co ji ovládá, vyzývá ostatní fae ať se z ní napijí jako z kalichu moci.

Abe a Ivi

Abe a Ivi

Myslím, že fanoušci erotické literatury, kteří čtou třeba díla od J.R.Ward, budou velmi spokojeni. Nejenže je tu plno nahých, barevných a zářících těl, tak i dějová linka stále dává smysl a pokračuje. Byť pomalejším tempem, než bývá zvykem. Je škoda, že se mi tento díl netrefil do vkusu, čte se opravdu rychle a Laurell.K Hamiltonová umí vytvořit napětí. Jejím postavám fandíte.

V závěru bych řekla, že pro skalní fanoušky Laurell K. Hamiltonové nebude Úder půlnoci zklamáním. Je svižnější a napínavější než Svádění luny. Já se však nemohu zbavit dojmu, že autorka prostě šlápla vedle a skvělé nápady a velmi zajímavý svět fae vede jiným směrem, než by tomu mohlo být.

Přesto ve mně stále zbyla jiskra zvědavosti, jestli se nakonec Temné království střetne s Požehnanými. A protože něco na té Merry je, těším se na právě vydaný pátý díl Dotek bouře.

Verdikt:

dagon hodnocení 60

uderpulnoci

Název: Úder půlnoci (Merry Gentry #4)

Autor: Laurell. K. Hamilton

Překladatel: Dominika Moulíková

Nakladatel: Epocha

Rok vydání: 2014

Počet stran: 362

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.