Ú. P. V. O. ve špatný čas na Vražedném místě

Občas i někdo v Úřadu pro paranormální výzkum a obranu dostane blbej nápad. Například přívézt na základnu zubatou příšeru v naději, že třeba neuteče. A aby toho nebylo málo, půlka týmu se potlouká kdovíkde.


Abe Sapien a kapitán Ben Daimio se vracejí ze zahrady duší do běžné rutiny. Ta ale dlouho nevydrží, jak už to tak často bývá. Johann Kraus ukořistil lidské tělo a připomíná si, jaké to je být člověk. Takže jí, cvičí a souloží o sto šest. Což dělá vrásky velitelce Kate Corriganové, která tuhle partu blech musí nějak udržet v lati.

Pozornost scénáristů se ale jinak přesunula na Benjamina Daimiho. Už bylo naznačeno, že kapitán má nějaké tajnosti, o které se s nikým nedělí, ale jaké, to se dozvíme až nyní. Mike Mignola a John Arcudi si pro nás připravili příjemný příběhový zvrat, který slouží jako pointa celé osmé knihy.

Vražednému místu se povedlo vyprávět několik dějových linek (Abe je tentokrát upozaděn). Nakoukneme do hlavy všem agentům Ú. P. V. O., uvidíme je zase v trochu jiném světle a v různě náročných situacích, a přesto celý příběh působí konzistentně. Akční pasáže v rychlém rytmu střídají dialogy a těžko říct, které posouvají příběh více.

Odskočíme si i do krátké retrospektivy, která odhalí další střípky z osudu kapitána Daimoie, přičemž tento exkurz působí osvěžujícím dojmem, protože se v něm přesuneme do úplně jiného času a místa. Nicméně dynamika vyprávění zůstane zachována.

To vše v doprovodu kresby Guye Davise, který mignolovskému universu vdechnul specifický rukopis. A trochu ho podezřívám z toho, že kreslení těla Johanna Krause si náležitě užil. Horda lesklých svalů místy působí jako humorná karikatura, což se perfektně hodí k náhle povrchně uvažujícímu Johannovi.

Vražedné místo pokračuje v nastolené kvalitě, opět dokazuje, že Ú. P. V. O. je samostatně funkční série, která je akční, hluboká a po čertech zábavná – i bez Hellboye!

90 %

Název: Ú. P. V. O. 8 – Vražedné místo
Kresba: Guy Davis
Scénář: Mike Mignola, John Arcudi
Překlad: Jan Kantůrek
Nakladatelství: Comics Centrum
Počet stran: 144
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.