Trochu rozpačitý konec pohádek Tisíce a jedné noci – Růže a dýka

10.1.2018    Alžběta Bílková    Knihy / Literární brána

Kam se člověk podívá, tam najde převyprávění klasických příběhů. A čtenáře to nadále přitahuje, neboť to dokazuje, že je příběh stále nějak aktuální, že dokáže zaujmout i dnešní publikum. Jeden z takových počinů je i dilogie Reneé Ahdierové Pomsta a rozbřesk, následovaná Růží a dýkou, která převyprávěné pohádky Tisíce a jedné noci uzavírá. Otázkou zůstává, jak zdařile.


Reneé Ahdierová začíná příběh krátce po konci předchozího dílu. Šeherezáda je zpátky u své rodiny, ale rozhodně se necítí šťastná. Její země je na pokraji války, zatímco je Šeherezáda oddělená od toho, koho miluje. Její milovaný Khalid se snaží vyrovnat s její ztrátou a pokouší se dostát role spravedlivého a dobrého vládce, ačkoliv ho stále mnozí vidí jako monstrum. Oba jsou však odhodláni udělat všechno pro to, aby zachránili své milované a předešli válečnému střetu, který by mohl rozvrátit celou zemi.

Autorka čtenáře svým květnatým jazykem opět láká do nádherných oáz a písečných dun, bohatých paláců a magického světa inspirovaného pohádkami Tisíce a jedné noci. Bohužel, až příliš dlouho čtenáře seznamuje s problémem, který zná z předchozího dílu. Popisy působí místy možná moc rozvláčně a dialogy občas skřípou. Ačkoliv se autorka konečně více věnuje postavám a člověk dostává jejich hlubší charakteristiku a a chápe lépe jejich myšlenkové pochody, některé postavy však zůstávají stále ploché a neměnné (jmenovitě Tárik) a její svět stojí na vratkých nohách. Ačkoliv má magie ve vyústění celého příběhu a v rozvoji jedné z postav, tak celý zdejší systém zůstává pro mě nepochopený a zmatečný.

Celý příběh totiž trpí právě konfliktem, který začíná teprve na začátku Růže a dýky – autorka rozehrává válku na velmi malém poli. Než se člověk naděje, docela dobře se stupňující napětí je v závěru utnuto a vyřešeno jako mávnutím kouzelného proutku. Avšak daleko horší než uspěchanost v závěru je moment, kdy autorka znovuoživí jednu z postav jen proto, aby dostala jakési vykoupení a šťastný konec.

Navzdory tomu, že se Ahdierová snaží setrvat se svými postavami déle a dát jim víc prostoru a hloubky, příběh jako takový se maličko vymyká kontrole a jeho velikost bohužel pouze na dva díly nestačí. Anebo ho mohla, jak jsem již zmiňovala dříve u recenze předchozího dílu, nadobro ukončit Pomstou a rozbřeskem. Upřímně si říkám, jestli by autorka neudělala lépe, kdyby zůstala jen u ní.

Růže a dýka mohla dopadnout daleko hůře. Stále se jedná o zajímavé převyprávění příběhu krásné Šeherezády. Barvitě vykreslené exotické prostředí je navíc příjemnou změnou od klasických pseudoevropských středověkých (young adult) fantasy. I tak se jedná o dílo balancující na hranici průměru. Možná, kdyby zůstal jen první díl samostatně, byla bych se svým hodnocením mírnější. Takhle se však jedná o zbytečně natahovaný příběh, jehož potenciál na další díly byl autorkou nadobro pohřben.

50 %

Název: Růže a dýka
Série: Pomsta a rozbřesk
Autor: Renée Ahdierová
Překlad: Adéla Špínová
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 424
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Alžběta Bílková

Selenne chtěla už od dětství žít déle ve světech, do nichž skrze pohádky a dětské knížky nahlížela jen okrajově. Kvůli téhle nespokojenosti se od prvních dětských pokusů přes fanfiction dostala až k psaní vlastních příběhů, kterým se věnuje dodnes. Pokud zrovna nedatluje do noci, opojená náhlým nakopnutím múzy a hrnkem kafe, tráví většinu svého volného času u televizních seriálů, knih a filmů, k nimž má vždycky co říct. Její internetové působení se rozkládá od tvorby hudebních videí, přes grafiku, kompilace fanmixů, až po recenze na jejím osobním blogu.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.