Tomb Raider Archivy s sebou přinášejí závan devadesátek

Dnes už jsme na to skoro zapomněli, ale Lara Croft byla svého času videoherní ikonou. Mladá prsatá archeoložka ukradla srdce nejednomu hráči, ať to bylo díky dobrodružným příběhům, poutavému gameplayi, anebo díky tehdy nápadité a originální akční složce. Jak šel čas, série Tomb Raider se dostala z absolutního vrcholu na téměř absolutní dno, kdy nový díl nechával většinou hráčů na pochybách. A ačkoli šla díky třem posledním dílům zpátky nahoru, úplně ji zachránil až nedávný reboot. Nicméně komiksová verze tu byla ještě dříve než videoherní. Ta ale měla sloužit jen jako promo. „Skutečná“ komiksová Lara Croft dorazila až o něco později, a její první příběhy jsou obsaženy v komiks Tomb Raider Archivy S1.


Píší se devadesátá léta. V kurzu jsou drsní muži a ještě drsnější ženy. Kašle se na barvité, na promyšlené zápletky a na logickou stavbu příběhu. Důležitá je zábava, plynulost a kulervoucnost.

Tomb Raider přináší vše výše zmíněné, samozřejmě doplněno nutnou dávkou sexismu. Díky němu má Lara rudé rty, dlouhé nehty a i v zasněžených Himalájích se pohybuje v tričku nad pupík a sexy šortkách. Nechybí ani neustálé narážky na její sex-appeal ze strany mužského pohlaví a vůbec je to celé hrozně boží. To byla doba!

Nostalgický exkurz ale není vše, co první Archivy nabízejí. Díky většímu rozměru se můžeme těšit další kolosální knihou od Comics Centra. Čtení takové bichle má co nabídnout, jak jsme se mohli přesvědčit už mnohokrát předtím. A díky tomu, že Archives S1 není příliš ukecaná sbírka, vychutnáme si kresbu naplno. A že je o co stát! Nechme stranou prsa, nohy a zadek hlavní hrdinky. Lara se podívá do různých koutů našeho světa a zkříží cestu několika bájným, dávno vyhynulým či naprosto smyšleným tvorům. A kdo hrál první díl tak musí zamáčknout slzu nostalgie při souboji s T-Rexem. Akční pasáže jsou velmi působivé a dynamické, přičemž velký formát tomu všemu dodává zmíněnou kulervoucnost.

Co se scénáře týče, ten je třeba brát s rezervou. Hned v prvním příběhu čtenáře odstřelí naprosto absurdní příběhový zvrat, načež následuje „záporákova zpověď“, během které je samozřejmě spousta času na to ho vyřídit. Ani zbytek prvního dílu se nebojí prostě jen šokovat čtenáře a přenášet Laru ze záhadného (a nevysvětleného místa) na ještě záhadnější. A o přehnanosti všech akčních scén se snad ani nemusím zmiňovat.


Tomb Raider Archivy S1 je prostě devadesátkový pozdrav se vším všudy. Mává na nás prsatá žena, která dokáže naprosto přesně střílet s desert eaglem v každé ruce, nepříliš nápaditý příběh a archetypální charaktery. Tento historický exkurz se ale skvěle čte, ještě lépe se na něj kouká, a Dagon se už nemůže dočkat příštího dílu.

90 %

Název: Tomb Raider Archivy S1
Kresba: Andy Park, Billy Tan a další
Scénář: Dan Jurgens
Překlad: Alexandra Niklíčková
Nakladatelství: Comics Centrum
Počet stran: 416
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.