Tetovaný – Jediná naděje lidstva

Říká se, že život si vždy najde cestu, a pro debut Petera V. Bretta to platí dvojnásob. Magické symboly, chrany, jsou jedinou obranou proti jadrncům – démonům z jádra. Neexistuje cestování, civilizace se ocitla hluboko ve středověku.

Bez chran by města přes noc padla a nezáleželo by na tom, jak vysoké mají hradby. Bohužel, stačí jen malá chyba, drobný přetah nebo umazání jediného symbolu a jadrnci magickou ochranu zdolají. Lidé žijí ve strachu a nevědomosti. Šeptají si mezi sebou legendy, že kdysi existovali bojové chrany, že existoval Vyvolený, který lidstvo sjednotil a společně zahnali démony zpět do jádra.

Už není válka. Nikdo, snad kromě Krasijců, nemá odvahu postavit se noci. Lidé se schovávají jako králíci v norách. A právě tady začíná příběh tří výjimečných lidí. Nehodlali se skrývat jako vyplašené ovce. Nechtěli každou noc usínat s vědomím, že se už nemusí probudit.

Tetovaný je vyprávěn třetí osobou a nahlédneme ke každé postavě zvlášť.

Arlen je od mládí posedlý touhou bojovat pro Jadrncům. Touží lidem ukázat cestu, způsob jak se mohou bránit. Poté, co jako malý kluk přijde o rodiče, kvůli lidské slabosti, přísahá, že démonům už nikdy neustoupí. Chrany se učil odmala a měl na ně velký talent, proto se vydává na cesty do svobodných měst. Během cest se dostane až do samotné Krasie, kde pozná nejen odvahu tamních mužů, ale i další, méně příjemné lidské stránky. Bohužel s poznáním, čeho jsou lidé schopni pro moc a slávu, utrpí jeho duše nemalé šrámy.

Leeshu potkáváme poprvé v jejích třinácti letech. Zpočátku naivní pyšné děvče musí bojovat nejen proti úkladům vlastní matky, ale i svého nastávajícího. Zasvětí život studiu bylinek a to ji přivede do nemocnice, kam je zavezen těžce zraněný Rojer. Je odmala zmrzačený, ale to mu nebrání výborně hrát na housle. Rojer má srdce na pravém místě, zvláště, když propadne kouzlu usměvavé Leeshy.

Svět, jak ho Peter V. Brett stvořil, je plný krutosti, bezpráví a lidské zkaženosti. Ale i tady se najdou lidé s dobrým srdcem, byť museli projít nejedněmi útrapami.

Když jsem četla Tetovaného, mnohem více jsem si vážila těch malých drobností a laskavostí, protože ani jeden z hrdinů neměl lehký život. Za každou nepozornost se platí. A já jen nevěřícně kroutila hlavou, jak duševně silní byli Arlen, Leesha a Rojer. Několikrát se mi stalo, že jsem musela přečíst odstavec, větu, nebo celou stránku dvakrát. Děj byl tak autenticky a živě popsán, že jsem se do knihy naprosto vžila. Soucítila jsem s postavami a fandila jim. A pak najednou nastal zlom a já mohla jen lapat po dechu. Autor jde dokonce do detailů, neštítí se ničeho, nemlží a místy až naturalisticky popisuje děj a lidské pohnutky. Tímto u mě kniha nabyla na skutečnosti a zajímavosti. Autor vše popisuje přesně tak, jak to je.

Dokonce se zdá, že ani s jadrnci to nebude tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo.

Čtení příjemně ubíhá, jazyk je barvitý a plný napětí. Brett svůj svět do detailu propracoval, nic nenechal náhodě. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, chytří a silní, i když každý svým způsobem. Ale nejsou dokonalí. Dělají i špatná rozhodnutí, jsou naivní, místy zbrklí nebo přehnaně důvěřiví. Díky tomu vyznívají jako reální lidé.

Musím pochválit, že si autor dal práci i s vedlejšími postavami. Vyskytlo se jich tam docela dost, a přitom každá měla svůj motiv, každá měla různý charakter, který se mi více či méně líbil. Zamilovala jsem si bábu Brunu, kořenářku z Drvoštěpské kotliny, nebo Ragena, posla z Milnu, který měl srdce na pravém místě. Vývoj postav jsme mohli sledovat stránku za stránkou, jak je jednotlivé rány života zocelují nebo naopak oslabují. Na konci Tetovaného se z naší trojice stali úplně jiní lidé. Prožili jsme s nimi jejich dospívání a putování světem a sbírání jednotlivých zkušeností. Ani jeden z nich už nebude stejný jako dřív.

Jediné, co mi v knize chybělo, byla funkční mapa. Vážně ráda se tam u příběhů koukám, zvláště, když postavy cestují.

Jako poslední tu vychválím obálku. Jsem na hezké obálky, přímo dýchající atmosférou, zatížená. Proto velmi oceňuji, že ponechali originální, kde Tetovaný stojí zahalen v plášti a kolem něj zuří písečná bouře, jaké znají jen v Krasii.

První díl tetralogie nastavil vysokou laťku, ale věřím, že mě následující pokračování v lecčem překvapí. Knihu doporučuji každému fanouškovi fantasy, protože tak propracovaná mytologie, svět a psychologie postav se jen tak nevidí. A zvláště, když to dohromady funguje a místy vám to vyrazí dech.

Verdikt:

dagon hodnocení 100

tetovaný-peter v.brett

Název knihy: Tetovaný (Démonský cyklus #1)

Autor: Peter V. Brett

Překladatel: Mirka Polová

Nakladatel: Triton

Počet stránek: 448

Rok vydání: 2010

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.