Temné bratrstvo – Hrdinové už dávno vymřeli

Temné bratrstvo nám ukazuje svět bez bohů, bez naděje a lásky. Svět ovládaný bezohlednými Magelordy. A přesto nejsou bídou a nouzí zdoláni všichni. Hrdinové dávno vymřeli, ale druhá strana nám nabízí nepřeberné množství různě silných charakterů. Nalijme si čistého vína – antihrdinové, zloději a vrahové se ctí přitahují mnohem víc pozornosti než naleštěný rytíř ve zbroji, který by nezašlápl ani květinu.


Luke Scull nám předkládá temný příběh několika hlavních postav. Nemají právě čisté svědomí, jejich meč pije krev, jejich slova berou životy. Nechybí tu mladická roztržitost a nabubřelost, síla lásky a přátelství, intriky, pasti a vyhlazení celých měst. Temné bratrstvo se rozjíždí pomaleji. Sledujeme životy postav na několika místech světa. Je jasné, že se mají časem setkat, ale o to je čtení poutavější.

Mohu říct, že dějová linka je vcelku jednoduchá – většinu knihy postavy cestují z místa na místo a ani na chvíli nemají klid. Díky nim poznáme celý zpustošený svět. Bohové neodešli, byli zabiti Magelordy, velmi silnými mágy, kteří nyní všemu vládnou. Jenže aby mohli kouzlit, potřebují surové kouzlo, a to se najde jen v rozkládajících se tělech dávných bohů. Nyní zásoby docházejí a Magelordi brojí proti sobě, jen aby ukořistili víc kouzla. Naši hrdinové se tak dostávají do nezáviděníhodných situací.

Luke ScullA právě postavy, vývoj charakterů, jejich interakce a přesvědčení jsou hlavním kladem Temného bratrstva. Luke Scull odhalil duše postav až na kost, nechal čtenáře prozkoumat každou jejich skulinu, jen aby chtěl víc a víc. Jestli se tedy zdá, že dějová linka je jednodušší, charaktery to bohatě vyvažují. Mezi hlavní aktéry patří Střep Davarus Cole. Je mladý, výbušný a velmi, velmi zahleděný do sebe. Je přesvědčený, že jedině on zbaví své rodné město Magelorda, říká si hrdina, vlastní kouzelnou zbraň a nejraději by se nechal oslavovat od rána do večera. Jenže je tu i druhá stránka – Cole je nešika. Vychoval ho strýc, který mu neustále vtloukal do hlavy, jak je výjimečný. Cole má také dobré srdce, to se časem pozná, ale je to spíš komická postava, která vás bude neustále bavit. Jde z průšvihu do průšvihu, ale vždy se mu nějak podaří zachránit si vlastní kůži.

Pozornosti určitě neujde mohutný starý barbar Brodar Kayne z Klyhor. Je už starý, špatně vidí a zlobí ho prostata. Přesto stále drží meč v ruce pevně a běda každému, kdo ho rozčílí. Kayne má za sebou hodně špatných věcí a už není takový rváč jako kdysi. Když je v klidu, je celkem přemýšlivý a uvážlivý. Doprovází ho jeho přítel Jerek, prozatím nejsprostší postava z knihy. Neexistuje věta, kterou by řekl slušně nebo spisovně. Oddanost v jeho srdci však překoná málokterou.

A mezi posledními uvedu Barandase. Velmi mě bavilo číst pasáže z jeho pohledu. Barandas je totiž hlavní Augmentor – bojovník využívající magické předměty ve službách Magelorda Salazara, pána Dormínie. Barandas tedy patří na druhou stranu barikády. Pomáhá utlačovateli, brání jej vlastním tělem a duší. Střet s ostatními je nevyhnutelný a Luke Scull vypjaté scény zvládl na výbornou.

Vyprávění se ujmou i další hrdinové, kteří nemálo zahýbou dějem. Nebýt skvělých postav a jejich neustálých, mnohdy úsměvných i děsivých interakcí, asi by bylo Temné bratrstvo spíše průměrnou fantasy. Takhle děj získal novou úroveň, poutá čtenáře stránku po stránce, až nastane drtivý konec.

Jednu výtku bych přeci jen měla. Kniha se prezentuje jako temná fantasy. Ano, je tu svět na pokraji naprosté zkázy, lidé žijí ve špíně a splašcích, děti kradou, lidé podříznou druhého klidně na ulici. Postavy mluví nespisovně, sprostě a vulgárně. Není tu čas na jemnost, velké projevy vděčnosti a lásky. Jen se mi zdálo, že to Luke Scull s tou „dark“ atmosférou místy přehání. Někde v polovině knihy mi už vadilo, jak v každé kapitole popisuje, že se někdo vychcal, pozvracel, podělal, nebo si škrábal nějaký vřed. Atmosféra nehostinného světa bez špetky slušnosti již byla nastolena, nebylo třeba čtenáře ujišťovat, jak moc zkažený je. Tohle jediné mě při čtení rušilo, protože se mi to zdálo až moc násilně předvedené.

Závěrem chci Temné bratrstvo doporučit všem čtenářům, kteří hledají temný příběh, kde se postavy s ničím nemažou, kde teče krev proudem a magie je schopna děsivých věcí – a ne všechny jsou zřejmé na první pohled. Temné bratrstvo vás bude bavit, budete se smát a vzápětí trnout strachy, co se stane dál. Nejen Magelordi jsou hrozbou lidstva.

90

 

bratstvoNázev: Temné bratrstvo (Temné bratrstvo I)

Autor: Scull, Luke

Překladatel: Ladislav Václavík

Nakladatel: Host

Počet stran: 447

Rok: 2014

 

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.