Stránky světa – Odhalte tajemství knih

Kai Meyer není na poli literatury pro mládež žádným nováčkem. Na svém kontě má již desítky knih, z nichž celá řada vyšla i u nás. Když letos přišlo nakladatelství CooBoo s prvním svazkem autorovy nejnovější série, vzbudilo to tedy jistá očekávání.


Furia Salamandra Faerfaxová patří mezi bibliomanty – lidi nadané mocí čerpat sílu z knih a s její pomocí… inu čarovat. Každý bibliomant musí literaturu milovat nade vše. V určitém věku si ho pak najde jeho dušekniha, která mu slouží jako hlavní zdroj moci. Jenže Furia pochází z rodu, který byl už před dlouhými roky vypovězen z této komunity. Následný návrat mezi bibliomanty s sebou nese pořádně hořkou příchuť. Furia a její rodina se ocitají v nebezpečí života a musí čelit nepřátelům, jejichž motivy nejsou vždy úplně jasné. Furia se nakonec musí vydat do Libropolisu – města stvořeného knihkupectvími – aby tam odhalila pravdu o minulosti a řešení svých současných problémů.

2016-10-17-11-52-52Stránky světa jsou v první řadě dobrodružným příběhem. Na to je během vyprávění kladem důraz, takže je tu poměrně slušné množství akce. Díky tomu má kniha rychlý spád a snadno se čte. Dějová linka je jednoduchá, ale autor ji sem tam vyšperkoval nějakou drobnou odbočkou, z nichž ne všechny mají nakonec pro ústřední zápletku význam. Přesto tvoří nezbytné kulisy, díky nimž má kniha atmosféru a čtenář se jejich prostřednictvím může lépe seznámit se světem, který Kai Meyer stvořil. V současné záplavě dystopií a milostných x-úhelníků je ryze dobrodružná kniha mezi young adult vítaným osvěžením. Dobrou volbou bylo také vyprávění příběhu ve třetí osobě. Díky tomu můžeme sledovat děj z několika různých úhlů pohledu, což dělá Stránky světa příjemně komplexní.

Autor vdechl život sympatickým postavám. Každá z nich má své sny a obavy, které se promítají do jejich chování a rozhodnutí. I když jsou některé vztahy – hlavně mezi protagonistkou a její vrstevnicí z Libropolisu – psané poněkud prvoplánově, většinou autor dokáže zachovat zdání jejich realističnosti. Meyerovi se podařilo na stránky knihy přenést uvěřitelný vývoj jednotlivých hrdinů, především samotné Furie. Stáváme se svědky jejího naivního počínání ve světě, který ale naivitu a z ní vyplývající chyby neodpouští. Kapitoly, v nichž sledujeme Furii, působí v některých částech vyloženě pohádkovým dojmem. Z tohoto omylu nás ale autor vzápětí vyvádí poměrně brutálním způsobem. Onen snový dojem některých scén je ovlivněn tím, jak Furia vnímá svět skrze svou nezkušenost. I když se postupně učí, je tu citelný rozdíl ve chvílích, kdy se střídají pasáže, v nichž pozorujeme ostatní hrdiny. Tento rozpor Meyer zachytil velice věrně a díky němu působí příběh uvěřitelně. Věřte tomu nebo ne, ale autor vás dokáže překvapit a místy možná i dojmout.

Stránky světa mají co nabídnout i dospělým čtenářům, kteří si chtějí zpestřit odpoledne nějakým tím dobrodružným čtením, ačkoliv nejsou cílovou skupinou. Kniha je čtivá a kombinuje samé kvalitní ingredience, podávané navíc ve velice lákavé podobě.

Název: Stránky světa
Série: Stránky světa
Autor: Kai Meyer
Překlad: Tereza Pecáková
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 392
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.