Stín noci – V minulosti můžete věci získat, ale i ztratit

Diana a Matthew odcestovali do minulosti, do alžbětinské Anglie. Schovávají se tu nejen před Kongregací své doby, která na ně má zálusk, ale také doufají, že naleznou čarodějnici, která Dianě pomůže s jejími schopnostmi. To, co se zpočátku zdá jako splnění snu každého historika, se ale může velice rychle změnit v noční můru.


Jak se dalo čekat, Deborah Harknessová se tu jakožto historička pořádně vyřádila. Stín noci jí dal příležitost vměstnat do textu řadu znalostí, které nenašly uplatnění v prvním dílu. Setkáme se tak nejen s mnoha význačnými postavami naší historie, ať už se jedná o umělce či státníky, ale získáme také značný přehled o dobové módě a zvycích.

Shadow 2Diana si myslela, jak skvěle do alžbětinské éry zapadne, vzhledem ke své profesi. Jenže opak se stal pravdou. Jelikož se Matthew nepohyboval ve společnosti obyčejných lidí, Diana byla velice brzy odhalena. Což ve chvíli, kdy se rozmáhají hony na čarodějnice, rozhodně není dobré. Tato situace ukáže sílu charakterů a oddanosti Matthewových přátel. O to víc je ale třeba spěchat s rozvojem Dianiných schopností.

Stín noci se stále snaží romantiku schovávat za náznaky dobrodružství, což příběhu nesvědčí. Ano, hledáním čarodějnice sice postavy stráví značné množství času, ale ve výsledku to vždy sklouzne pouze k řešení osobních strastí protagonistů. Problémy, točící se kolem Diany, působí spíše jen jako kulisy, v jejichž popředí se odehrává milostný příběh, než jako výraznější hybatel děje. Kniha je tak poněkud rozpolcená – jako by se Harknessová styděla napsat čistou romanci, a snažila se proto do příběhu propašovat další prvky, přestože vlastně chce napsat červenou knihovnu. A je to škoda, protože potenciál mají obě roviny vyprávění; obě nicméně autorčinou rozháraností trpí. Aby dodala zdání, že jde „o něco víc“, hází hrdinům tolik klacků pod nohy, až je vám těch chudáků vážně líto. Takové zkoušky osudu si snad nikdo nezaslouží… Jenže řada těchto překážek nevyplývá přirozeně z děje – neustále se tu objevují pravidla, spolky a osoby, o nichž do té doby nepadlo ani slovo, ale z odstavce na odstavec zásadně ovlivní děj. To vše na úkor prostoru už tak dostatečně vyhrocených osobních problémů, které se tudíž stále ne a ne dočkat řešení. Obtíže se ve výsledku jen kupí a nikdo s nimi nic moc nedělá.

Navzdory všemu výše zmíněnému ale kniha stále baví. I když jsou některé scény už na první pohled jen výplní, která slouží k tomu, aby se autorka mohla blýsknout svými vědomostmi, dokážou si udržet vaši pozornost. Harknessová má čtivý styl vyprávění, její příběh plyne snadno a rychle. I když vás zahltí řadou historických detailů, nebudete se nudit. Především díky tomu, jaký autorka připravila svým čtenářům věrohodný výlet do minulosti, jí budete ochotni odpustit celou škálu prohřešků. Stín noci nicméně zůstává i přes působivou erudovanost stále v kategorii oddechového čtiva, které potěší svou atmosférou, ale nedokáže naplno využít svůj potenciál.

60

 

Stín nociNázev: Stín noci (Čas čarodějnic II)

Autor: Harknessová, Deborah

Překladatel: Martina Neradová

Nakladatel: Knižní klub

Počet stran: 552

Rok: 2013

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.