Staňte se součástí hry magického Caravalu

30.8.2017    Alžběta Bílková    Knihy / Literární brána

Scarlett žije se svou mladší sestrou Donatellou a despotickým otcem na malém ostrově. Ačkoliv je se svým osudem docela smířena, touží po navštívení kouzelného Caravalu – ostrova, který ovládá magie tajemného mistra Legendy. Hraje se tam velká hra, ve které si vítěz může přát cokoliv, jakkoliv je to nesplnitelné. Scarlett touží opustit ostrov a jejího krutého otce, ačkoliv ví, že je to nemožné. Jednoho dne se jí však dostane pozvánky od mistra Legendy, pár dní před její nadcházející svatbou, a přese všechny pochyby souhlasí zúčastnit se hry. To však ještě netuší, že v Caravalu bude muset hrát o to, co je jí nejdražší – o sestru Donatellu.


Caraval pracuje se zajímavým nápadem zábavního parku, který je poháněn magií a ve kterém je možné úplně všechno. A když do toho zasadíte ještě příběh dvou sester, které utíkají před svým tyranským otcem, existuje tu naděje na zajímavý příběh.

Stephanie Garber dokázala splnit mé očekávání jen napůl. Začátek příběhu rozehrává poměrně dobře, včetně zajímavého líčení postav obou sester, které se jí podařilo vykreslit docela do hloubky – zejména Scarlett, kolem níž se celá dějová linie točí. Na rozdíl od Donatelly, která na čtenáře po většinu příběhu působí jako sobecký spratek, si Scarlett docela snadno člověk oblíbí a chápe její myšlenkové pochody.

Mapa Caravalu

Bohužel, potenciál příběhu silně ničí přítomná romance. V tomto případě by tu nebyla potřebná, naopak je zbytečně nucená – člověk má v tomto případě uvěřit, že Scarlett za pár dní nalezla lásku svého života, což, i přes všechny události a nasazené růžové brýle romantika, čtenář ústřední milostné dvojici prostě neuvěří. Kvůli tomu příběh v druhé polovině začíná škobrtat a ačkoliv je finální zvrat příjemně nečekaný, pořád je více podřízen milostné lince než postavám či původní premise, což celému závěru hodně ubírá. Kdyby young adult autoři konečně pochopili, že prvotní by měly být postavy samotné, nikoliv jejich milostné vztahy a pletky (pokud se nejedná vyloženě o romantický subžánr), udělali by daleko lépe a samotný příběh by byl organičtější.

Je velká škoda, že si autorka více nepromyslela samotné hledání hrdinčiny sestry. Hledání indícií a nápověd se začíná točit v kruhu, kdy hrdinka něco nedokáže nalézt, začíná být zoufalá a pak, čirou náhodou, jí daná věc leží pod nosem, nebo jí to někdo jiný ukáže. Na to, jak barvitě a zajímavě autorka celý Caraval a jeho obyvatele popisuje, mohla být tato část promyšlená do hloubky a dodat větší napětí celému pátrání.

Přesto je Caraval čtivým počinem. Autorka umí velice dobře pracovat s jazykem a vytváří barvité popisy a používá neobvyklá slovní spojení a přirovnání, které text příjemně obzvláštní. Dále pak potěší propracovaný vztah mezi oběma sestrami a samotná hlavní hrdinka – Scarlett je skutečně sympatickou postavou, kterou se čtenář rád nechá Caravalem provázet a unášet se jeho kouzly. Příběh i nápad jsou rozhodně nadprůměrné, bohužel jejich provedení místy silně škobrtá, či trpí kvůli romantické linii. Na to, jak nadějně a zajímavě premisa zněla, se spíše jedná o lehký nadprůměr, přesto takový, který rozhodně neurazí. 

70 %

Název: Caraval
Autor: Stephanie Garber
Překlad: Eva Vybíralová
Nakladatelství: Egmont
Počet stran: 400
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Alžběta Bílková

Selenne chtěla už od dětství žít déle ve světech, do nichž skrze pohádky a dětské knížky nahlížela jen okrajově. Kvůli téhle nespokojenosti se od prvních dětských pokusů přes fanfiction dostala až k psaní vlastních příběhů, kterým se věnuje dodnes. Pokud zrovna nedatluje do noci, opojená náhlým nakopnutím múzy a hrnkem kafe, tráví většinu svého volného času u televizních seriálů, knih a filmů, k nimž má vždycky co říct. Její internetové působení se rozkládá od tvorby hudebních videí, přes grafiku, kompilace fanmixů, až po recenze na jejím osobním blogu.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.