Spojené státy japonské jsou uspokojivou fanfikcí, moc nového ale nenabízejí

21.2.2018    Lukáš Vaníček    Knihy / Literární brána

Nakladatelství Argo vydalo knihu Petera Tieryase Spojené státy japonské. Autor v románu vzdává hold Philipovi K. Dickovi a jeho Muži z vysokého zámku, aniž by jej vykrádal. Čtenáři nabízí plnohodnotný příběh z alternativní historie Ameriky, kterou dobyli nacisté a Japonci, Tieryas ale moc nového nepřidal.


Na úvod si musíme říci jednu věc – kdo Muže z vysokého zámku četl, bude jej vidět skoro na každé stránce Spojených států japonských. To platí i pro ty, co viděli alespoň seriál. I milovníci Dickova majstrštyku však budou muset uznat, že stejným fanouškem je i Tieryas a svým románem mistra nekopíruje, spíš vytváří vcelku povedenou fanfikci z jeho alternativního univerza. V předpřipravených kulisách se pak odehrává plnohodnotný a samostatný příběh, který si mohou naplno užít i ti čtenáři, kteří v životě o nějakém Muži z vysokém zámku neslyšeli. A přidává k tomu obří bojové roboty. Kdo by to nechtěl, že?

Kdo dosud neví, o čem tu hovoříme, tak Philip K. Dick napsal román, kde Japonsko z východu a nacisté ze západu dobyli USA a kontinent si rozdělili. Tu samou premisu přebírá i Tieryas a stejně jako jeho předchůdce i on zasazuje děj do japonské části. Jeho hlavní hrdina je kapitán japonské armády Beniko Išimura. Ten se však odlišuje. Je to bohém, epikurejec a vlastně totální protiklad dravého a po kariéře bažícího oficíra, jakými jsou jeho kolegové a spolupracovníci. A jen tak mimochodem je to geniální programátor počítačových her. Právě MOBA hry jsou asi největším autorským podílem Tieryase na originalitě Spojených států japonských.

Klasická totalita

V knize autor vykresluje klasickou dystopii – vládnoucí garnitura plně kontroluje společnost a běda, jak se dostanete do hledáčku tajné policie. Ke kontrole i výchově skvěle slouží počítačové, nebo lépe řečeno mobilní, hry. Ty hodnotí chování hráčů a jakékoliv odchylky od normálu zatepla hlásí nahoru. Jejich tvůrci do nich dokonce ideologické kličky dávají záměrně!

V kulisách světa Spojených států japonských si podává ruku kyperpunk s alternativní historií. Přiznám se, že mně osobně se docela eklovalo pomyšlení, že v osmdesátkách, kam autor děj zasadil, je možné sjíždět luxusní hry na smartphonu, i když se mu v knize říká kapkal a má trojúhelníkovitý tvar. Nicméně, zvykl jsem si. Ono to dobové zařazení tu vlastně není podstatné. Autor tu hýří všelijakými nápady – bionické vylepšení, virové zbraně a hlavně – obří bojoví roboti – mecha.

Jakkoliv divé kulisy nebo až hororová prostředí Tieryas používá, během celé knihy se nepodaří čtenáře přesvědčit, že to nejsou jen moderní nálepky na Dickovu verzi příběhu. A zatímco mistr končí knihu vlastně popřením celé alternativní historie (a tedy svého vlastního díla), Tieryas už touto cestou jít nemohl. Podařilo se mu z toho vybruslit, ale nijak originální to není.

Čím hlouběji se do knihy začtete, tím bude příběh tenčí a méně znatelný. Čtenář si jej musí poskládat sám z různých odkazů, aby pak finále vyšumělo do ztracena. Napětí opadne, zájem skoro též a poslední odhalení nepřekvapí, spíš si řeknete: „Hmm, tak to by bylo.“

Pod naprosto luxusní obálkou, která perfektně pasuje k novém vydání Muže z vysokého zámku, se tak skrývá akční, zábavná, leč nepříliš inovativní a na konci uloudaná jednohubka pro všechny, kteří Dickův román mají už jednou až dvakrát přečtený a rádi by další porci zábavy z oblíbeného prostředí.

60 %

Název: Spojené státy japonské
Autor: Peter Tieryas
Překlad: Robert Tschorn
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 324
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček poprvé přičichl k žánru fantasy v Městské knihovně v Nechanicích, kde v nejzazším koutku objevil první díl desetidílné ságy Davida Eddingse Belgariad a Malloreon. (V knihovním fondu však scházel desátý díl), který marně sháněl dalších pět let). Když dočetl celou knihovní poličku, začal budovat vlastní knihovnu. Už od gymnaziálních studií chtěl být novinářem. Brzy si ale uvědomil, že bez praxe to nepůjde, a tak se stal redaktorem Fantasyplanet, která v té době zažívala renesanci. Poté pracoval i pro Topzine v jeho nejranějších začátcích, ale zde vydržel jen tři roky. Pro Fantasyplanet psal až do roku 2015, odkud prchá naštvaný na tehdejší vedení a úkryt nachází pod Dagonovými ploutvemi.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.