Soví tribunál – Nejpovedenější Batman současnosti

5.12.2013    Externí redaktor    Komiksy / Literární brána

Když jsem zjistil, že Crew má vydat nového Batmana od Scotta Snydera, říkal jsem si, že vlastně bylo jen otázkou času, aby se tak stalo. Proč? Tak hlavně proto, že to je rozhodně jeden z nejlepších Batmanů, s jakým jsme měli tu čest. Navíc je na něm skvělé, že se jedná o Batmana nového, Batmana, který se začal psát od čísla 1 a je tak možné představit tohoto hrdinu čtenářům v nové sérii od začátku. Tím, že DC Comics spustilo svůj obrovský restart „The New 52“, postaralo se o zpřístupnění mnohých sérií širšímu spektru fanoušků, tedy i těm, kteří s komiksem teprve začínají, případně o něm tolik neví. “Nový Batman” je totiž takovým novým začátkem, ale s tím, že to není úplný restart, ale pokračování v osudech starého známého, jen s naprosto novými příběhy.

„The New 52″

Americké nakladatelství DC Comics v roce 2011 udělalo restart všech svých sérií, kterých je 52. Nazvali to „The New 52″ a rozjeli tak znovu veškeré řady od čísla jedna. „Batman: Detective comics“ je jednou z mnoha sérií, která se věnuje Batmanovskému universu. Dalé vychází například Batman, Batman: Dark knight, Batman a Robin, Batgirl, Batwoman a další. V ČR jsme také o netopýřího muže nebyli ušetřeni a valí se na nás ze všech stran.

V případě scénářů Scotta Snydera to platí dokonale. Kdyby nad titulním jménem série „Batman“ stálo ještě „Detective Comics“, bylo by to naprosto správně. Scott Snyder chápe Batmana jako detektiva a předvádí nám různé techniky toho, jak Batman pracuje. V tomhle směru je série o něco lepší než „Batman Detective Comics“, protože se nám skutečně snaží ukázat člověka, který vyšetřuje vraždy, je skutečným detektivem, jen má navíc masku a skrývá svou totožnost, aby mohl děsit. Jenže komiks nám zároveň ukazuje, že jeho maska už jako symbol strachu nefunguje. Je to Batman, kdo se musí bát, je to Batman, kdo nachází protivníka, jehož se i netopýři bojí. Tím protivníkem je sova, která netopýry loví. Tedy se dostávám k tomu nejzásadnějšímu, co Scott Snyder přinesl. A tím je příběh.

Soví tribunál akce

Možná to zní trochu divně, každý komiks přináší příběh, ale v tomhle případě by se asi dalo říct Příběh, s tím velkým P na začátku, které označuje, že se jedná o něco víc. Batmanův svět je poměrně neměnný. Záporáci jsou daní a jejich velké množství a jsou oblíbení, méně oblíbení, hodné známí i méně známí. Jenže pak přišel restart a Scott s Gregem tuhle skutečnost využili k tomu, aby vytvořili nikoli novou postavu, ale rovnou novou mytologii. Nejde jen o to, že je zde nějaký Pařát, který dostal svou vlastní sérii a píše ji také Scott Snyder (série se v originále jmenuje „Talon“ stejně jako zabiják, který pase po Batmanovi), ale jde o to, že se zde objevuje rovnou celý Soví tribunál a my zjišťujeme, že tahle organizace, tajnější než zednáři a nejužší kruh Opus Dei, je prolezlá Gothamem a jen čekala na svůj příchod. Scott dokázal do napěchované mytologie Batmanova světa vložit ještě naprosto nový prvek, tak rozsáhlý, že by na něm bylo možné vytvořit celou komplexní sérii, o což se Scott a další tvůrci nadále pokouší.

Soví tribunál batman

Byla docela odvaha sáhnout do komplexního Batmanova světa, který má svoje pravidla, a přijít s něčím naprosto novým. Jenže ono to do příběhu pasuje. Navíc, i když se Scott tváří jako autor, který se snaží komiks pojmout vážně, chce ukázat, jak může vypadat moderní příběh, neoprošťuje se od superhrdinských klišé úplně. A tak minimálně ve dvou případech Batman přežije zranění, která by v jiných případech byla smrtelná. Ale to přece nevadí, je to Batman, tak přece musí být důvod k tomu, aby se mu říkalo superhrdina. Dojem z příběhu to tolik nekazí. Navíc Scott Snyder má vždycky nějaké to eso v rukávu.

On totiž přijde sešit pátý. Jeden z nejlepších sešitů, jaké jsem kdy četl. Nejen v Batmanovi. S restartem celého DC jsem si předplatil několik sérií, a tak jsem měl to štěstí, že mám ve své sbírce i tenhle sešit, který mi hned na první přečtení vyrazil dech. Naprosto neskutečný díl, který je tak psychologický, až jsem nemohl věřit, že tohle si vážně někdo v mainstreamu dovolil. Ale nejde jen o to, jde o celý prožitek. Scott s Gregem přizpůsobili celý sešit co nejlepšímu dojmu, a tak budete muset knihu otáčet, případně číst vzhůru nohama, abyste byli schopni prožívat to, co si prožíval Batman. S jeho osudem se naprosto propojíte. A to jeho oko, které se na vás pořád dívá, to jedno šílené oko. Jako kdyby se Batman v jediném momentě měnil na Two-Face i Jokera zároveň. Má dvě tváře a ta jedna, tvář šílenství, získává na síle. Ale je tam pořád ještě to jedno normální oko, to, které se na vás nepoulí jako děsivý červ ze své díry.

Soví tribunál Bruce

Scott Snyder v pátém sešitu dokázal, jak je mainstream tvárný, a že to nemusí být vždy unylé, že i zde je možné udělat příběh, který je dekonstrukcí hrdiny, jenž se před námi mění v šílence. Je to dáno utrpením, ty faktory jsou celkem pochopitelné, ale stejně vidíme Batmana šíleného a uvědomujeme si, že ono to v něm je. Není to nakonec dáno jen jeho situací, ale postupně si uvědomíme, že on má k šílenství velmi blízko, a možná už tu hranici i překonal, ale nás může těšit, že to své šílenství vrhnul do toho, aby pomáhal lidem. Scénáři ještě pomáhá skvělá kresba, někdy přísně uhlazená, kdy máte pocit, že sledujete téměř figuríny, ale pak přijde na scénu v labyrintu a vy najednou vidíte to šílenství, ty pařáty, které se vám zasekávají do ramenou. Batmanova duše je trhána na kusy a na něm je to fyzicky poznat. Je pokroucený stejně jako pařát stařeny, která ukazuje kamsi dopředu.

První díl z nové série „Batman“ je rozhodně tím nejlepším, co s tímto superhrdinou u nás vyšlo. I když má Scott Snyder sem tam nějakou tu berličku, kterou si pomůže, aby nenatahoval děj, stejně dokáže díky Gregově kresbě docílit tu potřebnou atmosféru. Tvůrci se navíc nebáli experimentovat. Za to Crew vsadila na prověřenou strategii a rozhodla se vydat komiks v paperbacku i v pevné vazbě. Já mám v ruce paperback a musím říct, že i tak je to celkem luxusní. Ty desky jsou tak příjemně lesklé a pevné, že doslova zvou k tomu, abyste knihu otevřeli. Když tak učiníte, čeká na vás skvělý komiks na nádherném papíru, kdy si řeknete, že je vážně skvělé, že možnosti současného tisku jsou tak vysoké. Nechybí ani bonusy na závěr, kdy především psavce, jako jsem já, potěší pár stránek přímo ze Scottova scénáře. Jeden by si řekl, že to psaní komiksů je vlastně jednoduché, jenže dostat ten nápad… Výborný příběh, skutečně skvělý, s koncem, který nás zve ke druhé knize.

Externí redaktor Martin Štefko
Tento článek se také objevil na Martinových stránkách comics-blog, pro potřeby Dagon.cz byl mírně upraven

Verdikt:

100

Soví tribunál coverNázev: Batman: Soví tribunál

Autor: Scott Snyder

Překladatel: Štěpán Kopřiva

Nakladatelství: CREW

Počet stran: 176 (možnost zakoupit v pevné i brožované vazbě) (odkaz na eshop zde)

Rok vydání: 2013

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.