Simon Sues přináší (částečné) finále ve velkém stylu

Nakladatelství Zanir přineslo na český trh čtvrtý a na nějaký čas poslední svazek ze série Simon Sues. Aby nebylo čtenářům líto, že se s temnou, okultismem prolezlou manhwou musí dočasně rozloučit (Autorka přece musí ty další díly dopsat, mějte trochu pochopení!), můžu vám slíbit, že se doposud otevřené dějové linie z větší části uzavřou. Co ale slíbit nemůžu, že se vám toto uzavření bude líbit. Protože mezi námi, příběh sice můžeme (prozatím) považovat za ukončený, ale samotný závěr vyvolává akorát hlad po dalším čtení.


Kim Myung Hee hned na úvodních panelech šikovně ulovila čtenáře na krutý háček, když si pohrála s časovou posloupností a nabídla flash foward, který dává jasně tušit, že se něco šeredně pokazí. Rovnou od prvních stran tak atmosféra pracuje naplno a utahuje kolem postav i čtenářů smyčku strachu a nejistoty, jejímž výsledkem bude zlámaný vaz (což alespoň čtenář na rozdíl od postav tuší). I když známe předem výsledek části příběhu, nijak to neubírá napětí, které i tak autorka dokáže zdárně budovat. Do hry se vrací staří známí a pokud nemáte předchozí svazky v živé paměti, můžete minout pár detailů.

Tento díl není tolik napěchován okultními pravidly, protože je primárně o postavách. S tím, jak Simonovi s Izákem dochází čas, stává se občas tlak situace nesnesitelný. Autorka zvládla skvěle zpracovat jejich psychologii, která napomáhá vytváření hutné, tíživé atmosféry plné beznaděje a pesimismu. Hororové prvky ustupují poněkud do pozadí a více prostoru je věnováno osobním dramatům. I tak ale celý příběh dýchá mystikou, symbolikou a tajemnem, čemuž přispívá rozmáchlá kresba s místy nepříliš ostrými konturami.

Ukázka

Kromě atmosféry jsou dalším kladem celého příběhu již dříve zmiňované postavy. Ústřední duo Simon a Izák si pro sebe kradou většinu prostoru a i jejich vývoj je nejuvěřitelnější. Přesto je nutné všímat si i ostatních, vedlejších hrdinů. Nejen proto, že jejich životní příběhy jsou velice šikovně zpracované a dokážou vyvolat emoce, ale také proto, že nezřídka výrazně ovlivňují samotný děj nebo motivace ostatních – ačkoliv někdy jen pustí ten pomyslný první kamínek, který následně způsobí lavinu. Ať už se jedná o Simonovu sestru a jejího milence, právníkovu dávnou lásku nebo v přeneseném slova studentku okultních věd, která mu pomáhá s výzkumem. Všichni mají své místo v příběhu a tím pádem ale bohužel také v plánu na polapení Simonovy duše.

Ale zpět k hlavní dvojici. Kim Myung-Hee v průběhu čtyř svazků ukázala, jak je důležité umět pracovat s postavami. V prvním dílu odhalila jen část celkové mozaiky, a nastavila tak čtenářovo vnímání jednotlivých charakterů. S tím, jak se vyvíjel příběh se vyvíjeli i samotní hrdinové a skvěle fungovalo přelévaní sympatií mezi jednotlivými aktéry, hlavně pak tedy mezi Simonem a Izákem. Oba postupně vystoupili ze svých původních rolí – obětavého, sebevědomého právníka a ukňouraného dítěte, které je třeba zachránit. Nové výzvy a nestandardní situace z nich dostaly to nejlepší, ale také to nejhorší. I když oba mají páteř, nechybí jim ale ani schopnost ostatní podrazit. To je možná na celém příběhu klíčové – jak postupně vyplouvá na povrch pravda a čtenář si uvědomuje, že nic není takové, jaké se na první pohled zdálo. Své místo tu má arogance, slabošství, sobectví, strach… zkrátka skoro všechny vlastnosti, které si jen málokdo spojí s chrabrým rekem. A přesto jich je tahle série plná. Často je to spíše o boji s vlastními vnitřními démony než o boji s těmi skutečnými, kteří lační po vaší duši.O ty je popravdě v tomhle konkrétním svazku dokonce nouze, protože hlavní souboj se odehrává v samotných hrdinech.


Čtvrtý svazek nenabídne tolik akce, ale nahrazuje to silnými emocemi a již známou atmosférou, která stále dokáže hravě čtenáře vtáhnout do svých osidel.Jak jsem naznačila již na začátku: hlavní dějová linie se uzavře, a to v řádně epickém duchu, přičemž nechybí ani zvrat, který dokázal maličko překvapit. Zároveň ale rozhodně nedokáže čtenáře uspokojit, protože vzápětí otevírá další otázky a možnosti. I když je tedy svazek uzavřený, láká na nový příběh, který bude podle všeho ještě temnější a pravděpodobně i o dost brutálnější než doposud. Nezbývá nám než trpělivě čekat, až Kim Myung-Hee dopíše další část, abychom se mohli opět ponořit do Simonova příjemně hororového příběhu.

80 %

Název: Simon Sues 4
Kresba: Kim Myung-Hee
Scénář: Kim Myung-Hee
Překlad: Jan Schejbal
Nakladatelství: Zanir
Počet stran: 312
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.