Setkání stínů nezvládne okouzlit

29.1.2018    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

První díl nové fantasy série od Victorie Schwab, Temnější tvář magie, bylo podařené čtení odehrávající se v Londýně, jak ho nikdo z nás nezná. Dvojka se snaží okouzlit stejně jako jednička… jenže nemá ani zdaleka tolik co nabídnout.


Zlodějka Lila se po několikaměsíčním dobrodružství na moři vrací zpět do Červeného Londýna… právě včas na to, aby se zúčastnila velkolepého magického turnaje. Kell se mezitím snaží vyrovnat s následky kouzla, které sice zachránilo život princi Rhysovi, ale také oba muže neodvratně spojilo. Jako kdyby to nebylo málo, nepřítel z minulosti čeká na vhodnou příležitost, jak získat více síly a pomstít se Kellovi, který ho málem zničil.

Po shrnutí obsahu se to může zdát nepravděpodobné, ale základním (a bohužel nepřehlédnutelným) nedostatkem této knihy je to, že se v ní první tři čtvrtiny děje takřka nic nestane. Občas se sice objeví akční či humorná scéna, ale ucelená dějová linie se kamsi vytratila. Před nudou nedokážou zachránit ani nové postavy, z nichž největší pozornost na sebe strhne kapitán Alucard (to jméno při čtení dost rozptylovalo, pokud jste fanoušky upírů, víte, o čem mluvím). Jediné, co jakžtakž zachraňuje situaci, je Lila, která má stejně prořízlou pusu a sklon vrhat se do nebezpečí jako v minulém dílu. Její podkapitolky se střídají s těmi Kellovými a, stejně jako v jedničce, jsou Liliny části mnohem záživnější. Kell si většinu času jen stýská na svůj nelehký život, což je nejenom nudné, ale rovněž otravné, takže byste ho nakonec nejradši propleskli, aby si konečně přestal stěžovat.

Schwab se v této knize výrazně soustředí na hrdiny a daří se jí vykreslit jejich rozdílné povahy. Bohužel se tak stává na úkor spádu děje, a když jeden z hlavních hrdinů neustále fňuká a druhý jednoduše není příliš zajímavý (Alucard), kniha přestává fungovat. Lila samotná román utáhnout nezvládne. Ačkoliv tak první tři čtvrtiny knihy občas obsahují akční nebo humorné situace a atmosféra Červeného Londýna i všech ostatních je dovedně vytvořená, román přesto nedokáže zaujmout. Děj se pořádně rozjede teprve ve chvíli, kdy začne magický turnaj, ale to se stane teprve v osmé kapitole (z deseti), což je jednoduše příliš pozdě.

Setkání stínů je názornou ukázkou výplňového dílu. Děj posune jen málo a spíš jen připravuje živnou půdu pro velkolepé finále v závěrečné třetí části. K té se však mnoho čtenářů nemusí dostat, protože se nechají odradit dvojkou, která kvalit jedničky ani zdaleka nedosahuje a do fenomenální fantasy (jak je skromně inzerováno na obálce) má asi stejně daleko jako Padesát odstínů šedi do inteligentní a věrohodné romance.

30 %

Název: Setkání stínů
Série: Temnější tvář magie
Autor: Victoria Schwab
Překlad: Lukáš Houdek
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 508
Rok vydání: 2017

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.