Sandman se vrací

8.11.2015    Josef Šrámek    Komiksy / Literární brána

Neil Gaiman se vrátil a Morfeus, pán snů, s ním. Tímhle lakonickým oznámením by se dalo skončit, protože, ruku na srdce, koho zajímá něco víc? Tenhle Sandman je ale trochu specifický. Ono to totiž je a není Gaimanovo dílo.

 

Neil Gaiman je tady víc než kdy dříve duchovním otcem. Je totiž autorem povídky, kterou ovšem do komiksového hávu neoblékl on sám, ale adaptace se zhostil P. Craig Russell. Bonusy, obsažené v knize Lovci snů, všechny peripetie vzniku bohatě objasní, netřeba tu tedy ztrácet čas.

Gaiman, potažmo Russell, v Lovci snů čerpají z japonského folklóru a předestírají nám (na první pohled) typicky asijskou bajku s charakteristickou východní poetikou. Příběh je v zásadě prostý. Liška a jezevec se rozhodnou vypudit mnicha z jeho obydlí. Ten ale jejich úklady ustojí a naopak do osidel padne vychytralá liška. Do mnicha se totiž zamiluje. Mnich, aniž by to tušil, má ale mocného a zákeřného nepřítele. Liška čirou náhodou odhalí pikle, které se vůči jejímu milému kují, a zachrání mu život. A právě v tomto místě vstupuje do japonské bajky Morfeus a dává do té doby přímočarému příběhu košatější rozměr.

sandman 1

Příběh je skutečně jednoduchý a skvěle kombinuje známé sandmanovské universum s japonskou tradicí. A funguje to! Jak už je pro příběhy s pánem snů obvyklé, nejsou příliš dějové, ale o to víc oplývají atmosférou. Výsledkem je poutavý příběh o lásce, odpovědnosti, vině a trestu. Cynik by poznamenal, že nic nového pod sluncem, ale na to Gaimanovi příznivci samozřejmě prdí. V Sandmanovi šlo vždycky spíše o emoce než o akci a ani Lovci snů nejsou výjimkou. P. Craig Russell se ukázal být zručným scénáristou a ještě lepším kreslířem. V doslovu se vyznává ze své lásky k japonské kultuře a tvorbě Alfonse Muchy – a obojí je v Lovcích snů patrné. Příběh, ač plyne pomalým tempem, baví, aniž by měl hluchá místa, nakonec tedy čtenář s překvapením sezná, že jej přečetl jedním dechem.

           

Nač chodit kolem horké kaše? Orientální háv Sandmanovi více než sluší a jeho příznivci nemusí váhat. Pro ty ostatní pak mohou být Lovci snů paradoxně příjemným osvěžením v záplavě akčního superhrdinského komiksu.

 

80

 

lovci cover

 

Název: Lovci snů (Sandman)

Kresba: Russell, P. Craig

Scénář: Russell, P. Craig

Předloha: Neil Gaiman

Nakladatel: CREW

Počet stran: 144

Rok: 2015

 

 

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Josef Šrámek

Josef Šrámek světlo světa spatřil ve stejném roce jako Miliusův Barbar Conan. Asi už tehdy byly kostky vrženy. K fantastice se dostal prostřednictvím nudy ve školních škamnách, krácené hraním Dračího doupěte, dalším iniciačním zážitkem pak bylo setkání s jistým urostlým Cimmeřanem. Po R. E. Howardovi, L. De Campovi a L. Carterovi pak už rychle za sebou následovalo seznámení se s J. R. R. Tolkienem. A. Sapkowskim, R. E. Feistem, D. Eddingsem a D. Gemmellem, čímž bylo o preferencích definitivně rozhodnuto. S ohledem letité okouzlení historií vždy inklinoval spíš k fantasy než sci-fi, knihy I. Asimova, F. Herberta nebo P. Andersona ovšem uznává také. Neopovrhne ani fantastikou domácí, ujít si nenechá především knihy J. Červenáka, L. Medka, J. Hlávky, V. Šlechty, Š. Kopřivy, dopustit nedá na Kulhánkův Noční klub, Kladivo na čaroděje, Malazské univerzum a – jak jinak – světy H. P. Lovecrafta J V poslední době ale holduje především komiksu, k němuž ho přivedli R. Kirkman, J. Hill, F. Miller, M. Mignola a A. Moore.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.