Rychlá auta a přestřelky v manga stylu potřetí – Gunsmith Cats

Pod taktovkou Keničiho Sonody se opět vrací duo lovkyní odměn – Rally Vincent a Minnie-May Hopkins. Kulky létají vzduchem a občas se zakousnou hrdinům do těla, pneumatiky sviští po asfaltu a drogoví dealeři rozjíždějí obchod ve velkém. Žádný z doposud vyšlých dílů ještě nebyl tolik nabitý akcí…


Gunsmith 3Banda mafiánů chce uskutečnit nepředstavitelně obří předávku drog, za níž hodlá zkásnout nechutnou sumu peněz. Jde samozřejmě o kerosin – drogu, s níž nedávno nadopovali Rally, kvůli čemuž má nyní dočasně pozastavenou licenci. Není divu, že má ranařka dvojnásobné množství důvodů k tomu dodávku překazit. Jenže jejím soupeřem je Bandita Bean – nejlepší kurýr široko daleko.

Opět se tu nepatrně rozvíjí prazvláštní vztah těchto dvou postav. Vzájemně se respektují, ale zároveň si neváhají pořádně zatopit a nikdy nepohrdnou výzvou k závodu či souboji důvtipu. Jejich neustálé škorpení mangu příjemně oživuje, protože většina dalších postav má své vztahy víceméně vyřešené, takže nedochází k žádným výrazným dramatům. Jistě, Sonoda klade důraz především na akci a svou zálibu ve zbraních, kterou zdárně převedl do panelů svého příběhu, ale hrdiny a jejich vzájemné interakce taky úplně neošidil.

Důkaz o tom dostáváme i v druhé knize omnibusu, kde se dozvíme něco o Rallyně minulosti a poodhalíme roušku jejího až nezdravého zájmu o střelbu. Je totiž najata, aby dopadla varietního kouzelníka, který utekl po propuštění na kauci. Samozřejmě k tomu měl dobrý důvod – nekalý obchod, který zahrnoval obojek s bombou na krku jeho dcery. Otcovská láska vyvolává v Rally dávné vzpomínky. Jelikož je dobrá duše, tak se do celé situace vloží po svém.

Gunsmith 3 2Je zajímavé sledovat, jak Rally, která vždycky ctila zákon, pomalu přehodnocuje některé situace a vnímá je jinak. Je to znát na jejích rozhodnutích, která by rozhodně v první knize neudělala. Ať už je to způsobeno tím, že se častěji setkává se zločinci – nyní nově i s drsnou řidičkou Riff Raff – a vidí tak věci i z jejich úhlu pohledu, nebo zkrátka jen dospěla a zjistila, že život není černobílý. Vývoj jejího charakteru je v průběhu příběhu uvěřitelný a dodává této postavě na plastičnosti.

Kromě Rally a Beana nepřijdou zkrátka ani ostatní postavy, ačkoliv tentokrát hrají spíše druhé a třetí housle.

Co se týče kresby, tentokrát se Sonoda vyřádil především na dynamických panelech s automobilovými honičkami. Všechno a všichni jsou neustále v pohybu a tomu je výtvarná stránka přizpůsobena. Odpovídá tomu spousta šrafování a výrazné zvukové projevy. Nicméně v těchto dvou svazcích, vydaných u nás v jednom omnibusu, se Sonoda hodně krotil, co se týče nahotinek a erotického podtónu vyprávění. Jistě, pár motivů zde samozřejmě najdeme (na své si tentokrát přijdou i dámy), to by ani jinak nebyly Gunsmith Cats, ale je to až podezřele umírněné…

Rozhodně mohu třetí svazek Gunsmith Cats jedině doporučit, pokud ho ještě nemáte doma, bylo by na místě tuto chybu co nejrychleji napravit.

80 %

Název: Gunsmith Cats 3
Kresba: Keniči Sonoda
Scénář: Keniči Sonoda
Překlad: Anna Křivánková
Nakladatelství: Crew
Počet stran: 460
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.