Rok nula – Bruce Wayne se stává Batmanem

Originů není nikdy dost. A proto vznikl Rok nula. Aby předefinoval Batmanův původ, ukázal Bruce Waynea zase z trochu jiné stránky a zároveň připomněl zásadní prvky z Batmanových začátků, které jsme si mohli přečíst například v knize Rok jedna nebo Kameňák.

Nedávno u nakladatelství CREW vyšla první část tohoto originu s podnázvem Tajné město.  Primárními autory jsou scénárista Scott Snyder a kreslíř Greg Capullo, oba známe ze Sovího tribunálu. V první knize Roku nula se nám představuje Bruce Wayne ještě před tím, než na sebe oblékne netopýří kostým, a Riddler ještě před tím, než se stal Riddlerem. No a taky je tam nějaký chlápek s červeným deklem na hlavě, který pobíhá po továrnách a padá… no nic, nebudu dál prozrazovat, kdyby byl Rok nula náhodou váš první origin s Batmanem.

Což klidně může být, protože Snyder sice pokukuje po výše zmíněných dílech (a i po některých dalších), ale čtenáře vede celým příběhem od začátku a snaží se mu představit strachy i jiné charakterové vlastnosti Bruce Waynea. A v momentě, kdy se Wayne stane Batmanem, na sebe nahodí původní šedivý kostým, který nosil ve svých komiksových začátcích.

Po hlavní lince následuje pár kratších epizod, které ucelí pohled na nového strážce pořádku. Jeho představení ale nekončí, protože v Temném městě, které by mělo vyjít v květnu, bude celý příběh pokračovat.

Kresba Grega Capulla je sympatickým kompromisem mezi líbivou komiksovou kresbou a jedinečnými autorskými prvky, jako jsou ostře řezané tváře a smysl pro dynamické rozmístění panelů – ačkoli, s tím mu trochu pomáhal Snyder, což se dočtete v přiložené ukázce scénáře. Která je mimochodem hodně zajímavá, protože nejenže odhaluje Snyderův scénáristický jazyk, ale také ukazuje, kde Capullo dostává naprosto volnou ruku a kde je mu doporučeno se řídit přesnými pokyny.

2015-12-07 21.08.38

Batman: Rok nula – Tajné město má jednu zásadní výhodu – může si ho přečíst úplný začátečník. Takže i když jste nikdy předtím žádného Batmana nečetli, můžete se pustit do tohoto. A pak do těch dalších.

80

Pebal.indd

 

Název: Batman: Rok nula – Tajné město

Scénář: Scott Snyder

Kresba: Greg Capullo

Překladatel: Štěpán Kopřiva

Nakladatel: CREW

Rok: 2015

 

 

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.