Retro vlna vrací nejděsivějšího klauna všech dob – To

5.11.2017    Alžběta Bílková    Film / Filmová brána

Návraty do minulosti jsou v poslední době v kurzu. A stejně tak adaptace děl krále hororu Stephena Kinga. Nejnovějším počinem je film Andyho Muschettiho na motivy téměř tisícistránkového románu To, který patří mezi to nejlepší, co King kdy napsal.


Americké ospalé maloměsto, skupinka dospívajících dětí a vraždící klaun Pennywise, který se živí strachem a bere na sebe podobu toho, čeho se bojíte nejvíce. Rok poté, co se v městečku Derry ztratí malý Georgie, se ho jeho bratr Bill se svými kamarády snaží najít. Místo prázdninového lelkování venku v lese a na polích kluci prolézají kanály a pokouší se najít po ztraceném chlapci aspoň jednu stopu a vyhýbat se skupince větších kluků, kteří je šikanují. The Losers Club se brzy po začátku prázdnin spřátelí s nováčkem Benem a spolužačkou Beverly a společně se dostanou na stopu podivných zmizení dětí a hrůzných tragédií, které se v Derry opakují už celé generace, a ve kterých figuruje hrozivá postava klauna, který začne děti brzy pronásledovat…

Druhá filmová adaptace Kingova rozsáhlého hororového románu TO se podobně jako její předchůdce z roku 1990 rozdělila na dvě části. Zatímco v knize se prolínají dvě dějové linie, ve kterých The Losers Club figuruje ve svých dětských letech a pak jako dospělí, obě adaptace se rozhodly příběh vyprávět lineárně. První část nové adaptace se věnuje událostem z roku 1984, kdy se děti poznají a společně se snaží Pennywise porazit. Druhá, která má mít premiéru příští rok v září, se bude věnovat již dospělým hrdinům o 27 let později.

Ačkoliv má TO několik děsivých lekaček, z velké části jeho hororová část krom děsivého záporáka, který dětské hrdiny pronásleduje, tkví ve skvěle vystavené, tísnivé atmosféře. Ačkoliv je film místy prodchnut odlehčenými scénami, ve kterých se hrdinové potýkají s trablemi dospívání, TO ve vás vyvolá nepříjemné, stísněné tušení, že s tímhle městečkem vážně není něco v pořádku. A že vás neustále něco někde pozoruje. Stejně tak znepokojivé je, jak jsou dospělí naprosto slepí vůči čemukoliv, co se dětem okolo nich děje (to má samozřejmě své vysvětlení), přesto to ukazuje mnohokrát přezíravost vůči dětem jen proto, že jsou děti.

Co se týče hlavních hrdinů a jejich představitelů, každá postava má dostatek prostoru, aby divák pochopil jejich rozlišné povahy a důvody jejich chování. V tomto případě film skvěle vyvažuje části, které jsou zaměřené na postavy jako takové, a které se věnují hlavní dějové linii. Obsazení z většiny neznámých tváří napomáhá věrohodnosti, nemluvě o tom, že dospívající herci hrají první ligu a kromě představitele malého Georgieho, jehož úvodní scéna herecky maličko pokulhává, jim jejich charaktery člověk doslova zhltne i s navijákem. A Bill Skarsgard má prostě hraní v krvi a může hrdě konkurovat Timu Currymu, který hrál Pennywise ve starší verzi. Skarsgardův Pennywise opět potvrzuje, proč se tenhle vraždící klaun považuje za jednoho z prvotřídních hororových záporáků.

TO se jako adaptace, i jako horor skutečně povedl. Spíše než lekačkami si diváka získá svou tísnivou atmosférou stejně jako skupinkou přechytralých, drzých děcek, které dokazují, že přátelství dokáže zvítězit nad zlem. Snad se takhle podaří i druhá část TO, která má vyjít příští rok v září a ve kterém se dějová linie posouvá o sedmadvacet let dopředu, takže z našich Loserů jsou už dávno dospělí, kteří se musí znovu postavit vražednému klaunovi. Můžeme jen doufat, že se casting opět takhle vydaří a dospělí herci se svou chemií a talentem vyrovnají svým dětským protějškům.

90 %

Název: To / It
Žánr: coming-of-age horor
Režie: Andy Muschietti
Hrají: Jaeden Lieberher, Sophia Lillis, Jeremy Ray Taylor, Finn Wolfhard, Jack Dylan Grazer, Chosen Jacobs, Wyatt Oleff, Bill Skarsgård
Scénář: Cary Fukunaga, Chase Palmer, David Kajganich
Stopáž: 135 min
Rok: 2017
Hudba: Benjamin Wallfisch

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Alžběta Bílková

Selenne chtěla už od dětství žít déle ve světech, do nichž skrze pohádky a dětské knížky nahlížela jen okrajově. Kvůli téhle nespokojenosti se od prvních dětských pokusů přes fanfiction dostala až k psaní vlastních příběhů, kterým se věnuje dodnes. Pokud zrovna nedatluje do noci, opojená náhlým nakopnutím múzy a hrnkem kafe, tráví většinu svého volného času u televizních seriálů, knih a filmů, k nimž má vždycky co říct. Její internetové působení se rozkládá od tvorby hudebních videí, přes grafiku, kompilace fanmixů, až po recenze na jejím osobním blogu.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.