Putování s gamebookem V. – Osamělý vlk přichází!

Série Lone Wolf je asi nejzásadnější pro gamebookové medium. Vychází od roku 1984 a do jejího úplného završení nás ještě pár dílů čeká. V ČR se jejího vydávání zhostil AFSF s. r. o., a to vydalo 15 dílů. V roce 2011 se ale Lone Wolfa chopilo nakladatelství Mytago a díky nim u nás Osamělý vlk vychází v upraveném a bohatě ilustrovaném vydání.
Autorem Lone Wolfa je Joe Dever.


lone-wolf-utok-ze-tmy-obalkaPrvní díl série se jmenuje Útok ze tmy a začíná hodně dramaticky. Na klášter řádu Kai útočí jednotky Temných pánů. Čtenář se vtělí do Tichého vlka, jednoho ze studentů. Má za úkol rozsvítit klášterní maják, aby upozornil krále na blížící se nebezpečí. To je ale pouhý začátek a následné události vrhnou Tichého vlka na dlouhou a nebezpečnou výpravu. Útok ze tmy jsem si rozdělil na tři pomyslné úseky. Útok na klášter Kai, putování do města Holmgard a pohyb po městě.

Útok na klášter Kai slouží k seznámení s prostory a pravidly řádu. Hráč získává kusé informace o dalších obyvatelích a dochází k prvním soubojům. Úvod je poměrně lineární a obsahuje i test čtenářovy pozornosti – v jeden moment se kniha ptá na uplynulé události, a pokud hráč neví, nemá šanci se dostat dál a musí si celý úvod projít znovu, tentokrát pozorněji.

Poté přichází samotné putování po lesích. Při něm dochází k několika křižovatkám a příběh se dělí. Samozřejmě všechny cesty vedou k cíli, ale na každé najdete jiné zážitky či předměty. Dokonce můžete narazit i na malou vesničku a splnit v ní jakýsi pod-úkol.

Ať už zvolíte jakoukoli trasu, musíte se cestou potýkat s útoky takzvaných Giaiů, vojáků temných sil. Joe Dever vytvořil jednoduchý svět, kde dobro a zlo je patrné na první pohled, a ve kterém se hráč rychle orientuje. Tichý Vlk je stejně jako hráč uvržen do dění rychle a bez varování a jeho očima sledujeme, jak Temný pán vysílá na Sommerlund další a další jednotky, aby si celou zemi podrobil. Čím hlouběji se do hry čtenář noří, tím častěji se s Giaky střetává. Ale nejen s nimi, nepřátel je tu celá řádka.

Svět je klasickým mixem high fantasy a meče a magie. Může to působit poněkud ohraně, ale Joe Dever si svou fikci hýčká a díky bohatému počtu dílů má čas dávkovat informace postupně. Svět nepůsobí přeplácaně, má jasná pravidla a pracuje s tím, na co jsme v podobných příbězích zvyklí – mágové metají ohnivé koule, v podzemních kobkách se nachází prastaré zlo a královský rod je plný čestných a milých lidí.

DALŠÍ INFORMACE A BONUSY NA LONEWOLF.MYTAGO.CZ

I tak ale dokáže překvapit. Hodně musím vychválit pasáž, na kterou lze narazit při putování k hlavnímu městu – podzemní dungeon ze staré školy se špetkou originality. Nemáme tu zástupy zombíků, ale jakýsi starobylý řád padlé civilizace, která přežívá ve tmě a chystá nehezké překvapení pro svět „tam nahoře“. Kniha pouze nakousne možné události v jedné z příštích knih. Ve stejném dungeonu se také nachází monstrum, ze kterého skutečně běhá mráz po zádech a souboj s ním mi zůstane v paměti ještě hodně dlouho.

lone-wolf
Nutno podotknou, že Útok ze tmy je poměrně náročné putování. Ačkoli jsem si naházel dobré statistiky a při náhodách mi přálo štěstí, často se má Kondice pohybovala v nízkých číslech. Joe Dever si byl patrně vědom náročnosti putování, proto lze ve hře nalézt hodně léčivých lektvarů. Stačí ale párkrát mít smůlu a Kondice klesá raketovým tempem. Nemluvě o náhodách, které jsou mnohdy hodně přísné.

Celkově náhody považuji za největší zápor knihy. Určuje se tak, že na poslední stránce jsou rozeseté číslice 0-9, přičemž do tabulky s nimi zabodáváte naslepo hrot tužky (ačkoli se o tom pravidla nezmiňují, myslím, že lze suplovat desetistěnnou kostkou). Kniha se často ptá „Zvol si číslo z tabulky náhod“ a nesprávný výsledek může být často fatální, což platí například i pro závěrečný souboj. Což je škoda, protože si neumím představit hráče, který dojde až na konec a jen kvůli nízké náhodě celou knihu zaklapne a rozehraje příběh znovu. Já měl štěstí až na třetí pokus.

lone-wold-cyklus
Dalším neduhem je pár prazvláštních až komických situací. Tichý Vlk má například za úkol rozsvítit maják a jeho přátelé umírají při útoku Giaků, ale on má čas kochat se vybavením jedné z místností v klášteře Kai. Nebo v jedné malé vesničce zapálí jednu z důležitých budov, aby odlákal pozornost nepřátel, přičemž majiteli budovy se ani nepřizná – tam jsem ale trochu cítil úmyslný žert. Nicméně v kombinaci s čestným a pravdomluvným rytířem Kai to působí nepatřičně.

Nicméně to vše jsou jen malinkaté drobnosti na kráse, které se Útoku ze tmy snadno odpustí. Nejlepší na celé knize je, že je to pouze první díl. Jakýsi úvod do života Tichého Vlka. Počátek jeho putování, které je rozděleno do mnoha uzavřených kapitol, které lze hrát samostatně, ale k plnému prožití bych doporučil hrát je postupně, od jedničky po další dobrodružství. Jen tak se Mytago dozví, že je o dobrodružství Lone Wolfa zájem, a vydá další a další díly.

80 %

Název: Lone Wolf: Útok ze tmy
Série: Lone Wolf (Osamělý vlk)
Autor: Joe Dever
Překlad: Lukáš Šimíček
Nakladatelství: Mytago
Počet odkazů: 550
Rok vydání: 2011

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

komentářů 6

 • latu 21.7.2017na18:36

  Divim se, ze ani v novem vydani Mytago neopravilo to do oci bijici chybu v ceskem nazvu gamebooku, tj. ÚtĚk ze tmy. Anglicky je to taky Flight from the Dark a ne nesmyslny Fight from the Dark. Stvalo me to uz tehdy a stve me to i dnes.

 • Ondřej "Walome" Hartman 6.5.2017na20:51

  LW: nikoliv, skutečně dostane za úkol rozsvítit maják, např. v odkaze 246 o tom mluví (teď jsem nalistoval asi během deseti vteřin).

  Co se démonů a civilizace týče, tak mně přišli civilizovaní dost.

  Přemýšlím jestli seš ten, komu jsem se smál za to, že chce za pirátské překlady peníze, nebo ten, co vede tu prapodivnou skupinu na FB, kde se jen brečí na téma „tyhle překlady jsou fujky“ 🙂

 • Lone Wolf 4.5.2017na23:12

  „Nemáme tu zástupy zombíků, ale jakýsi starobylý řád padlé civilizace, která přežívá ve tmě a chystá nehezké překvapení pro svět „tam nahoře“.“

  Ach jo.. :-/ jedna z nej pasáží první knížky .. Tak prvně, žádná „civilizace“ ale prastaří démoni a bytosti z jiných sfér a za další, nic nechystají, na „hřbitově předků“ odpočívají na věky.

 • Lone Wolf 4.5.2017na23:07

  Žádný maják rozsvítit nemá. Je vyslán do lesa pro dřevo, protože je právě svátek Fahermanna a on je potrestán za neposlušnost při výuce Kai. Když se vrací se dřevem, omilem klopítne a trefí čelem nízko rostoucí větev, padne do bezvědomí. Pak, když se probere, je klášter v ruinách a on najde v troskách mapu a vydá se na cestu, varovat krále, co se na Sommerlund valí…

  Četl jsi to vůbec?

 • Jiří 8.9.2016na20:21

  No původně byl Tichým vlkem, než došlo k vyvraždění řádu Kai. Osamělým se stal až posléze 🙂
  Úplně fakticky přijal jméno Osamělý vlk, až když se představil králi Ulnarovi.

 • Ivo 8.9.2016na17:46

  Je to Osamely Vlk,ne Tichy:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.