Putování s gamebookem III. – Gabriel Knox se představuje

Zázračná kněžka je první částí série Gabriel Knox Gamebook (GKG), jejímž autorem je Jiří Mikulík. Ten přichází s menší revolucí v tomto specifickém herním žánru a vlastním nákladem prezentuje svou ideální představu gamebookového dobrodružství.

gabriel knox zázračná kněžkaSeznamte se, Gabriel Knox

Co je to gamebook, jsme si už řekli. Nyní se podívejme na první dobrodružství nového hrdiny Gabriela Knoxe. Elitní žoldnéřský důstojník se musí naučit zvládnout magické nadání, které mu do vínku přidala jeho matka. Bohužel ve světě Ëaan je magie považována za nepřijatelnou a dokonce existují i takzvaní „lovci čarodějů“, kteří jedince s tímto nadáním zabíjejí.

Gabriel tedy utíká ze své domoviny, aby neohrozil jemu nejbližší, a vydává se za kněžkou do vzdáleného města Sinotahar, dozvědět se o svém daru co nejvíce. Během cesty se musí potýkat nejen se zmíněnými lovci čarodějů, ale také s dalšími nástrahami, jako jsou divoká zvířata, démoni či hlad a zima.

Pravidla

Nejdříve se hodem kostkou určí dva atributy Zacházení se zbraní a Vitalita. Poté si hráč zvolí pět z dvanácti nabízených dovedností, jakými jsou například Boj proti přesile, Střelba z luku, Stopování a orientace nebo třeba Skrývání. Rozděleny jsou do tří skupin (Šermíř, Hraničář a Zloděj) a ovlivní hráčův herní styl. Příběh se často táže, zda hráč vládne určitou dovedností, a pokud ano, plynou z toho další skutečnosti.

Jak na souboje?

Souboje jsou díky systému GKG zajímavé a rychlé, protože během jednoho hodu kostkou dojde hned ke třem kolům souboje a oproti systému například v Fighting Fantasy (na každé kolo se hází zvlášť) je to o poznání svižnější. O detailech se můžete dočíst na domovských stránkách projektu.

Jelikož Gabriel vládne magií, může si vybrat jednu ze tří vrozených schopností (Jasnozřivost, Regenerace nebo Telekineze). Poté se hodem kostkami určí počet zlaťáků. A jako poslední si hráč vybere vybavení do začátku.

V knize je také barevná mapka.

V knize je také barevná mapka.

Dobrodružství začíná

Putování začíná ve městě Arden. Zde je vaším hlavním cílem získat zásoby pro další cestu. Mimoto se lze zaplést do několika lapálií, které vám sice mohou znepříjemnit život, ale získáte díky nim zajímavé vybavení.

Hned v Ardenu si uvědomíte, jak moc se dobrodružství větví. Na výběr je skutečně mnoho možností postupu, ale během jedné hry stihnete pouze jedinou.

Na první pokus patrně nebudete spokojení s dovednostmi a herním stylem, jaký jste si vybrali. Při druhém zjistíte, jaké události vás v Ardenu minuli, popřípadě co za vybavení si zde můžete koupit. A lépe se připravíte na další putování více pasující k vašemu stylu hry.

Jak se putuje s Gabrielem Knoxem?

Musím zmínit jednu zásadní věc. Jiří Mikulík si neuvěřitelně vyhrál s textem. Nejenom že jsem v něm nenašel jedinou chybu, překlep či cokoli, co by poukazovalo na amatérskou tvorbu, ale ještě ke všemu výborně popisuje jak prostředí a detaily putování, tak bojové sekvence. Kdykoli vyhrajete nějaký souboj, je vám odměnou následný popis toho, jak jste vlastně soupeře porazili.

gabriel knox ZK poznámky

Dělat si pečlivé poznámky je potřeba.

Stejně barvitě působí i dialogy. Mikulík se v přímé řeči nebojí nespisovných a sprostých výrazů, díky čemuž působí rozhovory přirozeně. V kombinaci s funkčním světem vládne Zázračná kněžka nevídanou atmosférou.

Gamebook obsahuje skutečně mnoho možností. Nejenže máte na výběr z několika cest, kudy (a s kým) se za kněžkou vydat, ale i tyto cesty se větví na další. To samé platí i o nejrůznějších příhodách a menších dobrodružstvích, kterých se účastníte – každé se větví. Také záleží jaké dovednosti jste si vybrali, protože do některých míst se dostanete jen s určitými schopnostmi (nebo vybavením).

Díky doprovodným informacím na domovské stránce se navíc můžete dočíst podrobnosti o všech postavách a monstrech, která během své cesty potkáte. Což dokažuje promyšlenost celého světa.

Autorem vydařených ilustrací je Jan Kordina.

Autorem vydařených ilustrací je Jan Kordina.

Díky výše zmíněnému se jedná o opravdu vydařenou hru, kterou je radost objevovat. Zamrzí jen absence vypsaných odkazů v rozích, na což jsme zvyklí z ostatních gamebooků.

Pokračování příště

Výprava Gabriela Knoxe prvním dílem nekončí. Čeká nás sedm dalších knih, které na sebe budou navazovat. Nyní absolutně nemůžeme říci jak moc, ale některé naše zážitky z první knihy budou mít vliv na situace v dalších. Funguje tu totiž systém Zásluh, které si zaškrtnete v momentě jejich splnění. A právě Zásluhy se mohou projevit i v dalších dílech. Máme se tedy rozhodně na co těšit, protože Gabrielovo putování za zázračnou kněžkou se rozhodně povedlo.

S poctivostí nejdál dojdeš

Abyste si GKG užili naplno, doporučuji skutečně poctivě dodržovat pravidla. Poctivé hraní vám ukáže, jestli jste si nezvolili špatnou postavu či výbavu. Jak jsem psal výše, já jednu cestu nepřežil, kvůli podcenění svého poslání. V Ardenu jsem se nešikovně zapletl s pár pouličními burany, kteří mě ošklivě zranili, nenakoupil dost proviantu a zapomněl si vzít stan. Z toho důvodu mě divočina nahlodala a poté mě udolal příšerák.

Napříště jsem se poučil, lépe se vybavil, zvolil jiné dovednosti a putování divočinou už šlo o poznání lépe.

90 %

Název: Gabriel Knox 1: Zázračná kněžka
Série: Gabriel Knox Gamebook
Autor: Jiří Mikulík
Nakladatelství: samonáklad
Počet odkazů: 400
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.