První kroky k Temné věži

Svět se hnul, a tak pistolník Roland Deschain, který nastoupil svou cestu marvelovským komiksem už téměř před deseti lety, konečně doputoval do české kotliny. Obrazovou adaptaci Temné věže, vrcholného díla mistra vypravěče Stephena Kinga, přináší v prvním tuzemském vydání nakladatelství Crew.


Kingova Temná v039-062.indděž je románová série původně inspirovaná básní Childe Roland to the Dark Tower Came (napsanou v polovině 19. století Angličanem Robertem Browningem) a jde o Kingův opus magnum, jehož dokončení zabralo jinak plodnému autorovi tři desetiletí. Roku 2007 se příběhu o posledním pistolníkovi zhostil komiks – médium, které disponuje těmi nejvhodnějšími nástroji, jak čtenářům zprostředkovat Kingův vizuálně bohatý Středosvět s veškerou jeho naléhavostí i hutnou, mytickou atmosférou. Série obsahuje celkem třicet sešitů rozdělených do pěti svazků a zdaleka nejde jen o bezduchou adaptaci knih. Svou předlohu totiž rozšiřuje a zároveň zjednodušuje, protože děj příběhu plného odboček a retrospektivního vyprávění řadí chronologicky.

„Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách.“

Dnes už legendární první věta Kingova vyprávění představuje jedinou anticipaci, kterou si úvodní díl komiksové série, nazvaný Zrození pistolníka, dovolí. Scénář 006-036.inddPetera Davida totiž čerpá nejen z prvního, ale především ze čtvrtého románu knižní předlohy, odkud (pod dohledem znalkyně světa Temné věže Robin Furthové) „vyzobává“ epizody z Rolandovy minulosti. Zatímco tedy pistolník – archetyp poutníka na iniciační cestě ke věži coby průsečíku všehomíra – pronásleduje černého muže, před čtenáři vyvstává to, co minulo. Vypravěč nás zavede do neklidného světa hroutícího se Společenství, zpět do doby, kdy pistolníci z Gileadu ještě odolávají hrozbě „Dobrého muže“ Johna Farsona, za nímž se skrývá zlo mnohem epičtějších rozměrů. Středosvět se hýbe a pomalu vysychá. Čtrnáctiletý Roland se naopak rychle mění v muže. Projde krvavou zkouškou, aby si vysloužil otcovy pistole, ale i úkolem, během něhož završí své dospívání – ať už kvůli všemu tomu zabíjení, nebo díky sexu s láskou svého života.

I když tu házím slovy jako iniciace nebo archetyp, která spolu s biblickými narážkami dělají z literární Temné věže téma pro intelektuálské debaty, nudu spojenou s filozofováním v komiksu nečekejte. Rolandův první příběh je mnohem spíš westernem šmrcnutým motivy, za něž by se nemuselo stydět žádné postapo. Rozehrává příběh o skupině desperátů schovaných za šerifskou hvězdu, o prohnilém starostovi sápajícím se po nedotčené panně i o cti bráněné pistolemi, zatímco temné věže naftových polí stále pracují a obrovské stroje čekají na palivo, aby ukázaly, že ne všechny kdysi mocné zbraně patří do starého železa.

„Začíná to být zlé, musím vás varovat. Opravdu zlé, víte?“

Přestože komiks zdůrazňuje westernovou linku, inspirací je tu cítit mnohem víc. Už samotné jméno Kingova Středosvěta upomíná na Tolkienovu Středozem, a tak i tady stojí v pozadí zloduch se svou vidoucí koulí – a v jeho službách Marten Široplášť jako vystřižený z artušovské legendy.
Vedle černého r039-062.inddámování komiksu na pochmurnosti neubírá ani kresba Jaea Leeho kolorovaná Richardem Isanovem. Tmavé stíny ve spojení se sytou barvou pozadí dodávají širokoúhlým panelům dramatičnost osudového příběhu, happy-end tedy rozhodně nečekejte. Vypravěč, neustále se dovolávající čtenářovy účasti, vás navíc vtáhne do děje, takže když příběh opustíte v těsném závěsu za Rolandem, budete chtít víc. A taky to dostanete! Vedle dvou map Kingova světa, které samy odkazují ke známým fantastickým příběhům, Crew nabízí i přehršel různých variant obálek jednotlivých sešitů nebo nám dá nakouknout pod ruce Richarda Isanova a ukáže, jak se rodí jeho malba.
Co říct víc? Pro fanoušky literární Temné věže je Zrození pistolníka skoro povinnost a pro ty, kteří se s ní nepoprali, zase příležitost, jak si spravit chuť. Oproti knihám jde v komiksu pistolník Roland Deschain po mnohem přímější cestě. Nezahltí slovy, ale okouzlí vizuální podobou plnou detailů (mým favoritem je Susanin „poletující“ copánek). Sám Stephen King navíc na komiks dohlížel coby jeho kreativní a výkonný ředitel, takže se nemusíte bát nějakého prznění myšlenkově bohaté předlohy. Koneckonců, i když je Roland zatím chlapec, jeho dospělé já stále pronásleduje muže oděného v ebenově černém, jehož identitu první díl série odhalí. A nám nezbývá než se dobře dívat… no, a taky číst bubliny.

Doporuujeme

Název: Temná věž – Zrození pistolníka
Kresba: Jae Lee, Richard Isanove
Scénář: Peter David
Překlad: Linda Bartošková
Nakladatelství: Crew
Počet stran: 240
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Michaela Šlapáková

Tak trochu pratchettovská Eskarina, tak trochu Koralína Neila Gaimana. Bývala knihovnicí, knihkupkyní, a týden dokonce pracovala v bance, když ale zjistila, že si knížek cení víc než peněz, pro blaho bankovní společnosti podala výpověď. Ovlivněná vysokoškolskými studii přešla k temné straně síly a stala se korektorkou a občasnou editorkou, suchopárnost těchhle disciplín však statečně vyvažuje čtením/psaním/plkáním o fantastice. I když má radši psy než kočky, ráda by se kamarádila s Havilandem Tufem, tajně miluje Stína (toho, co má za tátu Ódina) a nejvíc ze všeho se bojí plačících andělů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.