Projekt Kronos: Nikdo není v bezpečí

9.8.2017    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

Budoucnost nutně nemusí být růžová. Viděli jsme to v mnoha filmech, seriálech i knihách a znovu se o tom přesvědčíme v románovém debutu Projekt Kronos mladého českého spisovatele Pavla Bareše.


Píše se rok 2052. Jason na první pohled vypadá jako obyčejný člověk. Prakticky nikdo neví, že si občas nasazuje masku a stává se superhrdinou Dawnerem. Ve stejnou dobu se ve výcvikovém středisku ocitá jiný chlapec, Luco, který je sužovaný svou minulostí. Ačkoliv to Jason ani Luco netuší, mají společného víc, než by se mohlo zdát. A svět, který zdánlivě důvěrně znají, se brzy otřese v základech.

Projekt Kronos se svou tematikou řadí ke stále velmi opomíjenému žánru… aspoň v Čechách. Jde o superhrdinský román, který ovšem má daleko do schematické pohádky o dobrém hrdinovi a zlém superzáporákovi. Ačkoliv se tak v knize řeší klasická otázka morálky a dvojí identity, jde v ní o daleko víc.

Pavel Bareš na ploše skoro 600 stran vytváří velmi propracovaný fikční svět. Chvíli nejspíš bude trvat, než se v něm zorientujete, už z toho důvodu, že v knize se příležitostně skáče napříč časem. Zato postavy jsou snadno rozpoznatelné, i když se nedá říct, že by hrdinové byli obzvlášť sympatičtí (snad s výjimkou Jasona).

Díky zaměření na dialogy a akční scény děj ubíhá rychle dopředu. Občas ke své škodě možná až příliš rychle, takže vám snadno můžou uniknout některé důležité detaily a budete přemýšlet nad tím, co se to právě zatraceně děje. Psaní soubojů a slovních přestřelek očividně Barešovi jde, takže není divu, že je využívá opravdu hodně. Potěší i občasná sebeironie a sarkasmus, které odlehčují jinak spíše pochmurnou atmosféru ještě umocňovanou ilustracemi.

Projekt Kronos má i své chybičky. Splétá tolik dějových linií, že chvílemi není zřejmé, kam vlastně příběh směřuje. Vyústění pak trochu zklame, protože některé dlouho rozvíjené události se vyřeší během několika stran. Jde poznat, že jde o první díl série – konec si vyloženě říká o to, že bude pokračování. Knihu tak do určité míry můžeme brát spíš jako představení nového světa a příslib, že to nejlepší na nás teprve čeká. To představuje dvousečnou zbraň – román sice  vyvolá nutkání číst dál, ale trhliny v příběhu jsou nepřehlédnutelné.

Navzdory těmto výtkám by si Projekt Kronos neměl nechat ujít žádný čtenář, který má rád akční sci-fi. Absolutní povinnost pak kniha představuje pro všechny milovníky superhrdinů, protože tuto tematiku do děje zvládá zakomponovat hladce a bez jakékoliv kýčovitosti. Můžeme se tak těšit na to, s čím autor přijde příště. Našlápnuto má rozhodně dobře.

80 %

Název: Projekt Kronos
Autor: Pavel Bareš
Nakladatelství: Host
Počet stran: 568
Rok vydání: 2017

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.