Povídky podivných: Žil byl divný a ještě divnější

31.7.2017    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

Fantasy hororová trilogie Sirotčinec slečny Peregrinové upoutala velkou pozornost všech milovníků žánru. Především díky atmosférickému příběhu, napětí, s nímž se v knihách nešetřilo, a propojení děje s doprovodnými fotografiemi. Již stihla vzniknout i filmová adaptace, kterou nenatočil nikdo jiný než slavný režisér “divných” filmů Tim Burton. A nyní se do světa dětí se zvláštními schopnostmi můžeme nepřímo vrátit díky sbírce Povídky podivných.


Proč nepřímo? Ačkoliv je celkem deset příběhů v knize obsažených zasazených do stejného univerza jako románová trilogie, odehrávají se v rozdílných časových obdobích a přímo na sérii nenavazují. Sice sbírka osvětluje a doplňuje některé zmínky z ní, ale jakožto kolekce trochu děsivých a zároveň černohumorných příběhů obstojí sama o sobě. Může si ji tedy bez problémů přečíst i čtenář, který doposud s tvorbou Ransoma Riggse nepřišel do kontaktu.

Na knize ihned zaujme krásná obálka, díky níž se sbírka bude báječně vyjímat v nejedné knihovně. Stejně podařené jsou vnitřní ilustrace. Po přečtení předmluvy napsané nikým jiným než Millardem Nullingsem, neviditelným chlapcem a jednou z postav série, se již můžete plně ponořit do jednotlivých povídek.

Hned první z nich, Báječní kanibalové, stojí za to. Příliš malé děti by z ní snad mohly mít noční můry (před spaním nečíst!), ale starší čtenáři se díky černému humoru výborně pobaví. Samozřejmě nesmí chybět morální ponaučení, které najdeme ve všech příbězích. Až na výjimky mají strukturu pohádky nebo pověsti, čemuž odpovídá i použitý styl vyprávění.

Z plynulého čtení občas ruší Millardovy poznámky pod čarou, které jsou už opravdu určeny jen pro ty největší fanoušky série, a kniha bych se bez nich klidně obešla. Rovněž některé povídky nejsou tak záživné jako jiné, to se týká především těch, které jsou prezentovány jako pověst. Ty nemají takový spád vyprávění a jejich hrdinové jsou méně zajímaví. Některé z příběhů však zvládnou zaujmout díky autorově bohaté představivosti (zvláštní schopnosti, s nimiž přichází, jsou velmi bizarní), občasnému humoru a čtivému jazyku. Každému se budou líbit jiné povídky, osobně bych nejvíce vyzdvihla ty, které mají opravdu ucelenou dějovou linii – již zmínění Báječní kanibalové, O ženě, která se přátelila s duchy a O dívce, která dokázala zkrotit noční děsy.

Povídky podivných představují milé čtení. Jednotlivé příběhy nejsou příliš dlouhé, takže se ani nenadějete a knihu budete mít zhltnutou. Ačkoliv tak jde spíš o jednohubku, fanoušci fantasy pohádek se zvláštní poetikou by si ji neměli nechat ujít. A ti, kterým se líbila původní trilogie, obzvlášť! Návrat do světa podivných dětí se totiž navzdory všem zmíněným nedostatkům přece jenom docela povedl.

60 %

Název: Povídky podivných
Série: Sirotčinec slečny Peregrinové
Autor: Ransom Riggs
Překlad: Bronislava Grygová
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 176
Rok vydání: 2017

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.