Poušť v plamenech – Na scénu přichází džinové

Letošní jaro k nám přišla očekávaná novinka Poušť v plamenech od Alwyn Hamiltonové. Na první pohled slibuje magii, bájné pouštní bytosti a vyvolenou, která se zamiluje do svého zachránce. Jakmile se však ponoříte do písčitých dun, zjistíte, že příběh skrývá přece jen něco víc.


Poušť v plamenech se řadí mezi oddechové young adult fantasy. Většina příběhu se nese v příjemně vyprávěcím duchu. Odehrává se v pouštních kulisách, připomínajících western, ale s důrazem na arabské tradice. Nechybí tu akce v rozjetém vlaku, nebo na hřbetu draku podobného tvora. Čekají vás kouřící kolty, přesná muška a pořádná dávka proměnlivé magie. Poušť v plamenech vnáší svěží vítr do známých témat a s lehkostí je mění podle svého. Miráždi je země plná mýtů a legend, které postupně jemně ovlivňují děj a vnímání hrdinů. Alwyn Hamiltonová se nebojí nastínit i temnější stránku Mirádži – domácí násilí, ženy coby majetek, rasismus a nenávist k čemukoliv nelidskému. Příběh staví na budování přátelství, oddanosti v rámci rodiny a později i lásky. Nakonec se tu najde i menší rebelie.

Hlavní hrdinka a vypravěčka Amání je holka od rány, nepotřebuje prince na pouštním koni. Její minulost není jednoduchá, její život nemá smysl, pokud mu nějaký nedá. Proto se Amání drží svého cíle: dojet do Izmánu za sestrou své matky. Protože jinak z ni její nevlastní strýc udělá svou další ženu. Pokud by se vzepřela, ukamenují ji. Nikdy se nepodívala za rodný Prachov a teď v převleku za kluka musí procestovat půl země. Potkáme tu divoké búragi, koně stvořené z písku, které mohou zkrotit jedině ženy, nebo živelné džiny, co mohou srovnat města se zemí.

Amání doprovází Jin, sympaťák, vtipný a energický mladík. I jeho příběh se pomalu odhaluje. Má své chyby, dokáže se pořádně urazit. Přesto si k němu čtenáři snadno najdou cestu.

Setkáme se tu i s podivným chlapcem Núršamem, který má stejné světlé oči jako Amání, se zahloubaným vůdcem rebelů Ahmedem, nebo s divoženkou Šazád. Všichni postupně odhalí dobré i špatné stránky, takže působí živě. Některé postavy dostanou však málo prostoru, takže nemusí vzbudit správné city, když se s nimi něco stane.

Opozici tu tvoří císařův syn Nagíb, velitel vojsk, který by nejraději zbavil svět všech magických bytostí.

Kdekdo by mohl namítnout, že se zde nachází obvyklá klišé, ale Alwyn Hamiltonová vše zabalila do originálního hávu, takže vám to vůbec nebude vadit. Příběh nikde zbytečně nevázne, gradace tu funguje na výbornou. Jazyk je tu jednoduchý, bez zdlouhavých souvětí.

Poušť v plamenech oplývá exotickými názvy, místy, jmény a hlavně dopodrobna popsanými mýty a legendami. Oceňuji, s jakými detaily si autorka dala záležet, protože mě to jako čtenáře nutilo nad příběhem přemýšlet.

Poušť v plamenech je ideální letní čtení. S Amání se nudit nebudete.  Nechte se tedy unést, búraqi vás provázej.

80 %

Název: Poušť v plamenech
Série: Poušť v plamenech
Autor: Alwyn Hamiltonová
Překlad: Martina Buchlová
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 288
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.