Poslední Amélie potkává duchy

Když se v roce 2012 objevila kniha Amélie a tma od Petry Neomillnerové, mohli být autorčini fanoušci překvapeni. Ale Neomillnerová má mnohem širší záběr než příběhy z krutých fantasy světů. Píše knihy o magii, sloupky do Pevnosti, články pro blesk.cz a tak dále. Navíc je matka dvou dcer, což je výborný základ pro napsání knihy určené dospívajícím dívkám.


IMAG0740 (1)Letos jsme se dočkali závěrečného (třetího) dílu Améliiných příhod. Markéta a Amy spolu bydlí pod jednou střechou. Což se původně jeví jako príma dobrodružství, ale po určitém čase začne lézt Amy Markétě trochu na nervy. Je totiž z logiky věci mnohem dospělejší a znalejší. A zatímco Markéta řeší obyčejné a malicherné potíže, Amélie se musí vypořádat se zlými duchy a nebezpečím, které na ni a její mamku číhá.

Markéta se tedy rozčiluje nad chováním kluka, který se jí líbí, připravuje se do pěvecké soutěže a učí se do školy. Amélie místo toho chodí po ulicích, naslouchá lidem, když může, tak jim pomůže, a strachuje se o chlapce Jakuba, na kterého narazila v minulém díle. Vypadá to totiž, že mladý houslista je také ohrožen zlými duchy.

Amélie a duchové drží kánon předchozích dílů. Čtivost zůstala stále na vysoké úrovni a umím si představit, že i hodně mladé čtenářky a čtenáři budou knížce rozumět a užijí si ji. Neomillnerová píše v přítomném čase, což hodně napomáhá dynamice textu. Možná by se v něm mohl objevit sem tam nějaký humor nebo vtípek. Najdou se zde odlehčené situace, ale špetka komedie by rozhodně neuškodila.

Kniha je opět poseta ilustracemi Lubomíra Kupčíka, které jsou více než vydařené. Díky vizuální stránce se kniha nejen dobře čte, ale taky se do ní příjemně kouká. Což platí i o obálkách a celkovém provedení.

IMAG0739 (1)

Kniha nijak nevybočuje z kategorie dětská literatura. Není zde žádný přesah jinam, je to čistokrevná záležitost. Velice sympatický počin, který s čistým svědomím můžu doporučit všem rodičům. Kniha je určena čtenářům od 8 let, a i když jsou dvě protagonistky třináctileté puberťačky, řeší skutečně jen dětské záležitosti a problémy. Celá trilogie se povedla na výbornou a jedná se o moc příjemnou duchařinu pro děti.

80

 

Amélie a duchové

Název: Amélie a duchové

Autor: Neomillnerová, Petra

Nakladatel: Albatros

Počet stran: 104

Rok 2015

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Ondřej "Walome" Hartman

Walome s recenzováním začal (když nepočítáme jeho blog) na stránkách Topzine.cz, kde zůstal necelý rok. Po kratší pauze se v roce 2012 stal redaktorem magazínu MFantasy, kde vydržel o něco déle. Po zkušenostech načerpaných nejen z těchto webů se stal spoluzakladatelem webu Dagon.cz, kde zůstane, dokud se Dagon nepřestane plavit ve fantasy vodách. Mezi jeho oblíbené subžánry patří urban fantasy, ale nepohrdne ani kvalitní high fantasy. Věnuje se také hraní PC a PS her a čtení komiksů.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.