Políbená ledem vás nechá chladnými

Políbená ledem od Amandy Hockingové je druhý díl série Kroniky Kaninu. Přináší nám další vhled do společnosti Tryllů, konkrétně Kaninců a Skojarů. Skomírající kmeny si nemohou odpustit šarvátky, zatímco lidská civilizace kolem nich roste a prospívá. Magie Tryllů slábne, což vede ke zvratu událostí a zřejmě i k reorganizaci společnosti.


Vypravěčkou je tu Bryn Awenová. Jako poloviční Skojarka to ve společnosti Kaninců nemá lehké. Jak nám ukázala v prvním dílu, umí se s okolnostmi slušně poprat. Má prořízlou pusu a žije pro své ideály. Její nerozvážnost a naivita zamotá život nejen jí. Bohužel to má nedozírný vliv na celkový příběh – úplně ho potopila. Hrdinka si neustále stýská, je sobecká, nerozhodná a trpí přehnanou samomluvou. Nebo naopak mlčí, když má mluvit a pak si to dokola vyčítá. Možná by působila lidsky, kdyby nebyla otravná pro nic za nic. Chybí tu jakákoliv sympatie k ní. Bryn je popostrkována jako šachová figurka odnikud nikam. V jednu chvíli ochraňuje královnu, pak flirtuje s princem, pak si stýská po Rileyem, kterému jasně dala najevo, že si má držet odstup. Pokud si s Bryn nesednete, zřejmě hodíte knihu o kouta a už se jí nikdy nedotknete. Políbená ledem stojí a padá s Bryn, což by se příběhu stát nemělo.

Autorka v příběhu věnovala víc prostoru Kasperovi, nastávajícímu Bryniny kamarádky Tildy. Jeho osobnost a reakce působí v příběhu nejreálněji. Přesto o něm můžeme říct akorát to, že je věrný, zásadový a naučil se neplést práci do osobního života. Vedlejší postavy v Políbené ledem nemají prostor se projevit, často dostanou v kapitole sotva pár vět. Naprosto tu chybí fungující chemie mezi nimi. Popis charakterů jezdí po povrchu, takže je vám v závěru jedno, co se s nimi stane.

Políbená ledem měla vzhledem k závěru prvního dílu Mrazivý oheň potenciál být akčním pokračováním, leč nepovedlo se. Amanda Hockingová vsadila na všeobecně popisný styl, který rozvedla do obřích rozměrů. Popisuje každé oblečení, místnost, vlasy i jídlo. Jakmile se objeví nový pojem, Bryn čtenáři vše suše vysvětlí, takže výsledkem je jedna velká nuda. Každá akční nebo citově vypjatá scéna působí fádně. Čtení je sice plynulé, ale čtenář lehce získá dojem, že se vlastně vůbec nic neděje. A tohle Políbenou ledem stálo krk.

Celá kniha, až na úplný závěr, je popisovaná stejným stylem, bez správné gradace. Boje jsou hotové během pár řádků a Políbená ledem obsahuje nedotažené scény – třeba vraha, který zvedne meč nad královu hlavu, aby jej zabil, ale zjevně čeká, dokud ho Bryn se strážci nepřistihnou při činu a nezneškodní. I když to mohlo působit jako záměr, popsané je to rychle, takže bez větších emocí čtete dál, zatímco přemýšlíte – co to mělo znamenat? Vysvětlí se to tam? Marná snaha. Celá kniha pak působí jako slet nahodilých událostí bez větší spojitosti. A přitom by stačilo pár vět, oťuknout tajemství chování postav.

V Políbená ledem nenajdeme odpověď na pointu celé série. Vše se točí kolem politiky a Bryn, kterou chce každý využít a ona ani nepátrá po odpovědích.

Jako pozitivum beru čtivost a použití skandinávských jazyků pro názvy měst, titulů a zvláštností. Styl Amandy Hockingové je jednoduchý, takže knihu budete mít brzy za sebou. Kdyby konec Políbené ledem nabídl posun pointy celé série, působil by děj méně nepravděpodobně.

Políbená ledem je díl, který kdybychom přeskočili, nic by se nestalo. Působí jen jako výplň v sérii, zabalená v krásném obalu. Těch pár informací by šlo shrnout do jednoho odstavce. Zločinný komplot Viktora Daliga a Konstantina Blacka z Mrazivého ohně se tu vůbec neobjeví, přesto mají zřejmě velký vliv na události.

Nezbývá než doufat, že třetí díl vrátí sérii šmrnc.

40 %

Název: Políbená ledem
Série: Kroniky Kaninu
Autor: Amanda Hockingová
Překlad: Jana Jašová
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 272
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.