Podivné město – Ze sirotčince do středu Londýna zmítaného válkou

Nejsme tu sami. To je jisté. Pohybují se mezi námi děti s podivnými schopnostmi. Mnoho z nich nás beze sporu děsí, jiné nás fascinují. Stvůrám jde ale jen o jedno: přiživit se na těchto výjimečných duších. Proto je ymbryny začaly sdružovat do časových smyček, aby je ochránily… Jenže už ani tady není bezpečno – evoluci totiž nejde zastavit.

Ani záchrana někdy nestačí

Podivným dětem se podařilo zachránit slečnu Peregrinovou před Stvůrami, i když od té doby zůstává v ptačí podobě. Samy děti pak opouštějí Cairholm – místo, které jim bylo po sedmdesát let domovem, a snaží se najít další ymbrynu, která je stále na svobodě a mohla by pomoci slečně Peregrinové. Ta totiž nemůže být v ptačí podobě věčně a čas se jí pomalu krátí. Začíná tak dobrodružná výprava do Londýna a dalších časových smyček.

Oproti prvnímu dílu klade Podivné město větší důraz na dobrodružnou stránku příběhu. Zatímco Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti byl víceméně komorním ostrovním dramatem, druhý díl je rozmáchlejší. Mnohem více se v něm cestuje a také bojuje, jak jinak, když jde o život! Nadání jednotlivých dětí se tu ukazují v poněkud praktičtějším (a nezřídka i děsivějším) světle. S tím také dobře korespondují kulisy příběhu – ať už se jedná o cikánskou karavanu, vybombardovaný Londýn nebo časovou smyčku nastavenou na den konání velkolepého cirkusového představení.

Pravda, ve srovnání s předchozí knihou rapidně ubylo atmosféry tajemné a hororové – největší tajemství byla odhalena a těch hororových překvapení si Ransom Riggs už moc nenechává. Což ale neznamená, že vám občas nepřeběhne mráz po zádech.

Podivnější a podivnější

Příběh je stále vyprávěn z pohledu hlavního hrdiny Jacoba. Ostatní postavy tu ale dostávají také více prostoru. Kromě toho děti během svého putování narazí na celou řadu dalších podivných, včetně zvířat – tito „mazlíčci“ jsou příjemným a vtipným zpestřením příběhu.

Zdálo se mi, že v tomto dílu autor nepracuje tak zručně s napětím, ale i přesto je děj dostatečně dynamický. Nemáte pocit, jako by jen přešlapoval na místě a nevěděl, kam se vydat dál. Veškeré situace tu mají své odůvodnění a posouvají příběh dál, nebo přinejmenším hýbou vztahy mezi jednotlivými protagonisty.

Podivné město má stejně jako předchozí díl jiskru a šmrnc – možná za to mohou drobnosti typu archaické mluvy některých postav a jejich staromódní chování. Text má dostatečný spád a nakonec i tu atmosféru, kterou vhodně doplňují dobové fotografie. Grafická stránka knihy je opět potěšením pro oko.

I když má svazek přes čtyři sta stran, přečtete jej během chvilky, neboť autorův styl, ačkoliv je celkem jednoduchý, je více než čtivý a bez zádrhelů v logice hladce plyne stále kupředu, až se ocitnete na poslední stránce.

Ačkoli je titul určen spíše dospívajícím, věřím, že slečna Peregrinová a její podivné děti si najdou cestu i do srdcí dospělých čtenářů. Je to něco jiného, než jsme tu doposud mohli vidět, takže by byla škoda, nedat této sérii šanci. Pokud jste jí tedy již nepropadli… 🙂

Verdikt:

dagon hodnocení 80

podivné městoNázev: Podivné město (Sirotčinec slečny Peregrinové II)

Autor: Riggs, Ransom

Překladatel: Bronislava Grygová

Nakladatel: Jota

Rok vydání: 2014

Počet stran: 424

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.