Plamen v temnotě ukáže zbloudilým cestu

Rok se s rokem sešel a konečně je tu pokračování fantasy Jiskra v popelu. Plamen v temnotě už svým názvem naznačuje hutnější atmosféru a anotace slibuje víc akce. Podíváme se tedy, jak si Sabaa Tahirová poradila s prokletím druhých dílů.


Plamen v temnotě nás vrhne hned zpočátku do akce. Laia a Elias se musí dostat z Šerosrázu a v patách mají samotnou velitelku akademie. Ta má pod palcem celé město a Elias bude muset zužitkovat svůj výcvik Masky, aby je dostal do bezpečí. Pak už jen zbývá zdánlivě nereálný úkol – dostat Laina bratra z Kaufského vězení. Ale nebyl by to Elias, kdyby nenašel způsob. Jenže někdy ani vytříbená mysl a rychlé reflexy nestačí.

Zato Helena je jako Markusův krkavec vystavena výslechu, aby obhájila své selhání při útěku Eliase a Laii. Bude muset sáhnout na dno svých sil a svědomí, aby ochránila přítele. Často tak stojí před volbou, jestli to stojí za to.

Plamen v temnotě je vyprávěný ve třetí osobě přítomného času, takže důkladně nahlédneme do myšlenek hlavních postav. Díky tomu je poznat vývoj charakterů a jejich vnitřní konflikty. Je tu jasně vidět, že jen nedostatečná komunikace může způsobit hodně bolesti. Na druhou stranu poznáme postavy blíž – třeba Helenu. V prvním dílu sekundovala Eliasovi, tady dostala slovo a hned je sympatičtější, protože poznáme její motivace. Dokonce i Markus má víc vrstev, takže nepůsobí jako prvoplánově zlý.

Nutno podotknout, že Sabaa Tahir to nepřeháněla s romantikou a otravný milostný trojúhelník se tu nekonal. Jakékoliv náznaky nerozhodnosti rychle pominuly. Své postavy nešetřila, o život bojují na každém kroku a ne vždy z boje vyjdou bez úhony. To se mi na příběhu líbilo, určitá syrovost a nepředvídatelnost, která v young adult fantasy není typická.

Nenašla jsem v knize jediné hluché místo. Každý pohled má něco do sebe, přítomný čas se rychle čte a přitom není problém se do příběhu ponořit. Ať už je to popis domorodých kmenů, cestování pouští, nebo sněhem. Z Kaufského vězení mě mrazilo v zádech.

Sabaa Tahir ví, jak na čtenáře zapůsobit, takže happy end tu nečekejte. Napětí je v příběhu všudypřítomné, nebudete mít klid, dokud neskončí poslední stránka. Plamen v temnotě skrývá mnohá odhalení, která zatřesou základy příběhu i vnímání činů jednotlivých postav. Džinové, temnota, prokletí, různé kouzelné dary a mnohem víc vás čeká v knize s krásně noční obálkou.

Plamen v temnotě je skvělým pokračováním Jiskry v popelu, která nastavila vysokou laťku. Pokud jste první díl milovali, druhý budete milovat ještě víc. Doporučuji sérii jako skvělou četbu na dlouhé zimní noci, chvíli vám vydrží.

100 %

Název: Plamen v temnotě
Série: Jiskra v popelu #2
Autor: Sabaa Tahir
Překlad: Petra Johana Poncarová
Nakladatelství: Host
Počet stran: 470
Rok vydání: 2017

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.