Peter V. Brett je mistr chraničář

Spisovatel Peter V. Brett se do povědomí čtenářů nesmazatelně vryl svou sérií Démonský cyklus. Abychom si ukrátili čekání na další, poslední díl, vydalo nakladatelství Triton soubor tří kratších textů, které Brett již dříve publikoval.


Název Chrany není zvolen náhodně. Ve dvou povídkách a jedné novele totiž magické symboly hrají důležitou roli. Sledujeme totiž, jak Arlen Sedlák rozšiřuje postupně své znalosti chranění. Stáváme se svědky toho, jak pracné a nebezpečné občas může být získávání nových chran a jak to vypadá, když selžou…

V první povídce s názvem Brayanovo zlato doprovázíme Arlena na jedné z jeho prvních poslovských výprav do vzdálených dolů v horách. Potká zde sněžného démona a odnese si zase pár nových jizev.

Velký bazar nás, jak název napovídá, zavede do Krasie. Na Abbanův popud se Arlen vydává do opuštěné vesnice, kterou proslavila tamní keramika. Pokud jste četli Démonský cyklus, okamžitě vám dojde, že jste se v této vesnici duchů již jednou ocitli – v knize Pouštní kopí, ještě za Abbanova a Jardirova dětství. Kromě toho se tu objeví další známý motiv: konečně zjistíme, jak přesně získal Arlen mapu do Anocha Slunce.

trnkaV posledním kousku sbírky – novele Poselský odkaz – se dočteme něco více o Trnkovi, postavě, která se objevila v doposud posledním vydaném dílu série – Trůnu lebek. Mimo jiné se zde dozvíme, proč chlapcovy kapitoly označuje piktogram vyhořelého domku. I když je novela zajímavá, autor zde sklouznul k neustálému opakování motivu z předešlých knih. Vypráví životní příběh postavy od útlého mládí, které je stejně tragické jako u všech ostatních hrdinů vystupujících v příběhu. Novelu zhltnete jako jednohubku a ani o řemeslných kvalitách není sporu, přesto trochu zamrzí, že Brett pořád dokola sází na jednu a tu samou ohranou kartu, která už pomalu přestává fungovat.

Peter V. Brett nezapře svůj rozmáchlý styl vyprávění ani v krátkých textech. Ačkoliv člověk vždy slýchá, že povídky by měly být vypointované, v Brettově případě na to nesázejte. Spíše než povídky totiž jednotlivé příběhy připomínají kapitoly, které autor musel z donucení vyškrtnout z některé ze svých knih. Vzhledem k přiznání před závěrečnou novelou to tak dost možná i doopravdy je. Pointy, nebo alespoň nějak výraznější konce, tedy chybí.

Brettovi se příběh rozrůstá pod rukama neuvěřitelným způsobem především díky enormnímu množství detailů, které precizně vetkává do celkového obrazu epického dobrodružství. Stejně si počíná i v povídkách. Ať už se jedná o popis dech beroucí scenérie, místa, kde se hrdinové zrovna nacházejí, drobností na oděvech místních obyvatel či nenápadných gestech. I tady autor vytvořil živé postavy, ke kterým si dokážete rychle vytvořit vztah – ať už kladný či záporný.

Brett je mistrný vládce chran, o tom není pochyb. Za pomoci symbolů v podobě písma vám totiž dokáže učarovat a pohrávat si s vámi – přinášet radost i slzy. Povídková sbírka Chrany sice trochu zkrátila prodlevu před vydáním závěrečného svazku série, ale zároveň čtenáře navnadila na další porci dobrodružství. A přitom nás čekají ještě dlouhé měsíce čekání…

Doporuujeme

Název: Chrany
Série: Démonský cyklus (nezařazené do číslování)
Autor: Peter V. Brett
Překlad: Miroslava Polová
Nakladatelství: Triton
Počet stran: 216
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.