PC hra Gothic ožívá! Již osmým rokem na Točníku

Víno, ženy a zpěv. Pak ještě epické bitvy, hrad a reálné herní lokace. To všechno je gothic larp. Jen těžko si lze představit lepší prostředí pro Vaše hrdinské skutky. Ovšem i v těch nejhrdinštějších příbězích se skrývají temná zákoutí.


Gothic larp je dnes již největším světem v ČR a každoročně ho navštíví 300 až 400 hráčů. Je inspirován stejnojmennou RPG PC hrou, přestože v posledních ročnících se dějová linie larpu od své předlohy značně odlišuje.

gothic město
Jako každý rok i letos to organizátoři na plné čáře vyhráli atmosférou, se kterou by málokterý larp obdobných rozměrů mohl soupeřit. Kdo na gothicu nikdy nebyl, zázemí hradu Točník mu vyrazí dech. Jakmile totiž minete palisády „přístavu“, přejdete most a vejdete branou do hradu, máte skutečně pocit, že jste vstoupili do Khorinisu.

Lidé se baví na přeplněném tržišti, popíjejí pivo u hospody, kouří vodní dýmky ve skvěle zásobené čajovně a to všechno podkresluje stylový soundtrack ze hry.

Ne všechen děj se však odehrává na hradě. Organizátoři skvostně využili celý prostor, který jim byl k akci propůjčen, a vystavěli na něm nespočet herních lokací, od farem přes doly až po hřbitov konče. Gothic larp rozhodně patří k akcím, u kterých můžete nechat představivost klidně spát, neboť veškeré stavby jsou naprosto reálné.

A přichází noc. Zatímco osvětlení lucernami a loučemi dodává hradu až kouzelný nádech, odvrácená strana celé akce se pomalu probouzí.

Vzhledem k tomu, že gothic larp je jednou z posledních akcí sezóny, na kterou hráči kvůli postupující zimě jsou ještě ochotni jet, stává se z ní pomalu festival zaměřený na loučení se s těmi, které přes zimu neuvidíte. Ať už z hlediska upadajícího RP, nepřiznávání zásahu při bitvách, nekonečné many u mágů, drobných krádeží a ucpaných záchodů hned po první noci, gothic larp svou velikostí a pompézností spíše trpí. Přestože organizátoři skvěle reagují na zvyšující se nároky hráčů, co se rekvizit týče, drahý nájem a rostoucí rozpočet si vybírá svou daň v podobě nemalého počtu lidí, kteří razí politiku, že v davu se leccos ztratí.

Obrovské množství lidí se odráží hlavně v bitvách a menších potyčkách, které se stávají téměř hlavní náplní hry. Vzhledem k tomu, že jedna z velkých bitev se odehrávala ve tmě na poměrně nerovném terénu, bylo obrovskou chybou organizátorů, že nezařídili trvalou přítomnost zdravotníků, které posléze sháněli mezi hráči samotnými, když se během bitvy řešily rány do hlavy a vyražené zuby.

Gothic Ve spárech havranaÚnava a stres organizátorů samotných se na příběhu a plynulosti akce bohužel negativně promítly. Přestože od pohledu dali do hry všechno (většina z nich ani nehrála a pouze se starala o technické zázemí), nebylo výjimkou, že jste od dvou různých členů organizačního týmu dostali naprosto odlišné informace, nebo že jste dvě hodiny hledali questový item, který do hry nebyl nikdy vpuštěn.

Přes to všechno se o gothic larpu rozhodně nedá říct, že by šlo o nevydařenou akci. Epický příběh, magické zázemí a dech beroucí efekty při bitvách rozhodně vynahradí nedostatky, které byly většinou způsobeny nesoudností některých hráčů.

Holt velké akce na úkor své epičnosti vždy ponesou kříž v podobě hráčů, kteří jen využívají bugy v systému a kazí tak RP zážitek ostatních.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.