Patnáctý díl komiksu Živí mrtví hrdinům zase přitápí

Rick udělal, co musel, aby zachránil osadu, v níž on a jeho skupina našli útočiště. Za své snažení samozřejmě sklidil plody – v některých případech dosti nahnilé. Teď je ale čas jít dál, myslet do budoucna a zařídit, aby osada přežila i nadále.


WD1V pořadí již patnáctý svazek komiksové série tentokrát zase zastrčil zombíky do ústraní a věnuje se více protagonistům. Což dílu jako takovému svědčí. Neznamená to totiž, že je v knize méně napětí a akce, jak by se mohlo zdát. Po převratu, k němuž došlo, by se atmosféra v osadě dala krájet. Vyhrocují se tu mezilidské vztahy a obyvatelé se přetahují o vzájemné sympatie. Více lidí nabízí více možností, a ne všichni jsou s tím spokojeni. Rickova poměrně uzavřená skupina se musí vžít zase do nové role – všechny své snahy napnou k zabezpečení osady. Ale ani to není po chuti všem. Ponorková nemoc se dostavuje a i běžné situace se šponují jak struna až do krajnosti – a jednou zákonitě musí povolit.

Rick je postava s přirozenou autoritou a již opakovaně se ukázalo, že i když by ostatní rádi vládli, nejsou schopni dělat rozhodnutí jako on a co víc, přijmout za ně zodpovědnost. Jenže i on má své hranice, které již mnohokrát překročil. Kým chceme být se hodně věnuje právě jemu – jak se vyrovnává se svými traumaty a kostlivci ve skříni, kterých podezřele přibývá. Ukazuje nám, zase, že i on je vlastně troska. Ale rozhodl se s tím něco dělat. Sledujeme jeho další přerod, nacházíme spolu s ním opět nové možnosti a elán… Otázka je, jak dlouho tahle pomyslná idylka bude trvat, protože Robert Kirkman svým hrdinům většinou dává pěkně do těla a pocit bezpečí bývá jen zdánlivý.

Pokud patříte i mezi fanoušky seriálu (jako já) – je vám jasné, že televizní produkce tu komiksovou v našem podání zase dávno předběhla (Nemluvě o mnohých změnách…). Nicméně komiks se vyplatí číst tak jako tak, protože na rozdíl od seriálu přináší trochu jinou atmosféru (a plíživý strach), která je pro Živí mrtví typická, a bylo by škoda se o ni ochudit.

doporučuje

 

WD15Název: Kým chceme být (Živí mrtví 15)

Scénář: Kirkman, Robert

Kresba: Adlard, Charlie

Překladatel: Martin D. Antonín

Nakladatelství: CREW

Počet stran: 136

Rok: 2015

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.