Oheň se nedá zkrotit

Dědička ohně je už třetí díl série o králově vražedkyni Cealeně Sardothien.  Autorka Sarah J. Maas každým dílem nastavuje vyšší laťku příběhu a ani tentokrát nezklamala. Nejen na Cealenu čekají nepříjemné úkoly, ztráty a prchlivé chvíle naděje.


Cealena má odpravit vládce Wendlynu. Tiše, tajně.  Do jejích plánů však zasáhne Jeřáb, vyslanec vílí královny Mab, kterou chtěla Cealena navštívit. Odvede ji na hranice vílí říše, protože může stanout před královnou, až prokáže, že je toho hodna. Cealena tak musí oživit oheň v nitru, svou léty potlačenou magii, jinak uvízne na tomto konci světa napořád. A jejím učitelem má být právě nemluvný a nedůtklivý Jeřáb, který jakožto nesmrtelná bytost Cealenou pohrdá.

heiroffireDalší linie příběhu vyplňují Dorian, princ Adarlanu, který se snaží zkrotit svou vlastní ledovou magii. Neměla by fungovat a kdyby to věděl jeho otec, zabil by ho. Dorian si po událostech v druhém dílu Půlnoční koruna už nerozumí s nejlepším přítelem Chaolem, kapitánem stráží, takže je na vše sám. Dokud nepotká léčitelku Sorschu, která se jeho moci neděsí.

Chaol chce znát pravdu a zároveň se jí bojí. Za královými zády, bez Dorianova vědomí, se paktuje se vzbouřenci, jen aby zjistil, co se doopravdy děje. Je ochoten obětovat cokoliv a jeho charakter se tu ukáže naplno.

Poslední dvě linie jsou zajímavou třešničkou na dortu. Velmi mě bavily části Černozobé čarodějnice Manon, které chybí magie a létání na koštěti. Král Adarlanu jim ale nabídl kompenzaci. Daleko v horách pro ně šlechtí wyverny, aby pro něj dobyly svět, a pak získali zpět svůj domov. Posledním je princ Aedion, prozatímní správce dobytého Terrasenu. Kolují zvěsti o jeho krutosti s jakou pomáhal zotročit vlastní lid. Postupně se ale ukáže jeho pravá motivace.

Dědička ohně se může na první pohled zdát jako typická young adult kniha, ale není tomu tak. Mám načtené desítky YA a Cealenina série většinu s přehledem překoná. S klidným svědomím označím Dědičku ohně za nejlepší young adult knihu, která se mi dostala do rukou.

Najdeme tu propracované charaktery, které jsou jako živé – mají i své temné stránky, nechají se zlomit beznadějí, prodají své přátele, jsou zbabělí nebo vzteklí. Žijí své životy pod tyranií krále Adarlanu a někdy mají sklon na chvíli ztratit samy sebe. Musí předstírat, musí vraždit.

Dědička ohně není depresivní čtení. Ukazuje nám, že každý se může zvednout z popela vlastního života, každý se může postavit za to, v co věří. Pokud ustojí důsledky. Temnotou prokvete mladá láska i různé druhy silného přátelství a vzájemného respektu. Teče tu krev, prýští magie a vítězí zdravý rozum. A samozřejmě to nejlepší nakonec, jsou tu dračí příbuzní wyverni.  Nejsou to obyčejná zvířata a dostává se nám indícií, jak mohli vzniknout. Nedozvíme se všechno, Dědička ohně je třetí díl ze šesti, ale dostupné informace jsou velmi znepokojivé.

Sarah J. Maas stvořila dech beroucí sérii, která se vyvíjí. Žije. Každý díl nabídne něco víc, každý se překoná a ukáže střípky informací, po kterých čtenáři prahnou. Autorka je dávkuje přiměřeně, takže nehrozí, že byste ztratili pozornost. Pokud jste si u prvního dílu Skleněný trůn posteskli, že Cealena tam nepůsobí jako assasín, dejte dalším dílům šanci. Temnota v jejím nitru je opravdu hluboká.

Velké plus pro mě je celý svět Elirea. Bytosti, království, magie. Dalo by se říct, že už všechno známe, ale Sarah J. Maas to přetvořila po svém. Její čarodějnice jsou originálně pojaty, stejně jako víly, chovající se jako divoké šelmy, schopné se ve zvíře i proměnit. Autorka se neštítí vyhladit národy i zabíjet důležité postavy. Její záporná postava je opravdu děsivá, a to zatím stále sedí na hradě. Budete napnutí až do poslední stránky. Ještě štěstí, že letos vyjde další díl. Dědička ohně má nevšední konec, který vás bude děsit ještě několik dní po dočtení.

Mám jen poznámky ke zpracování knihy. První je kvalita obálky. Zatím se mi to u žádné z produkce CooBoo nestalo, ale během čtení mi slezla barva z nadpisu. Částečně, ale nevypadá to hezky. Podotýkám, že jsem Dědičku ohně četla jen v posteli, položenou na měkké peřině. Docela mě to naštvalo. Druhá je, že až po dočtení jsem se dozvěděla, že originální jméno Jeřába je Rowan. Líbí se mi oboje, ale nechápu tu snahu o překlad.

100 %

Název: Dědička ohně
Série: Skleněný trůn #3
Autor: Sarah J. Maas
Překlad: Ivana Svobodová
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 534
Rok vydání: 2016

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.