O snovačce a přemyslovi – Co dokáže síla představivosti a kouzlo secesní Prahy

Český národ vždycky jednou za čas potřebuje trochu vzpruhu, aby se upamatoval na svoje kořeny, historii a pověsti. Trocha toho vlastenectví v těžkých chvílích neuškodí. Naštěstí máme na své straně zdatné snovače, jako je Kazi nebo Libuše, a také jednoho nadaného přemysla, shodou okolností se jmenujícího Přemysl. Jména v naší kotlině rozhodně ne neznámá. Jenže postaví se za nás naše legendy i v současnosti, nebo jejich doba už minula?


Rozebrat novelu stran historie a významu daného tématu bych nedokázala, neboť se historií nezabývám natolik, aby byl můj rozbor patřičně erudovaný. Nemluvě o tom, že v doslovu se o fundovaný názor postarala Joanna Czaplińska. Popsat, co jsem si z knihy odnesla, by vám mohlo podsunout jisté myšlenky, které by mohly pokazit váš čtenářský zážitek. Vilma Kadlečková totiž v této novele opět předkládá pestrou mozaiku rozličných názorů a je jen na vás, s jakým z nich se ztotožníte. S trochou nadsázky tak lze říci, že Kadlečková vytvořila dílo, které je tak chytré a svébytné, až se skoro nedá recenzovat…

Což není výtka. Můžeme prozradit, že O snovačce a přemyslovi se zabývá vpádem cizáků do naší kultury a snahami několika málo jedinců tomu zabránit. Už sága Mycelium dokazuje, že Kadlečková se podobného tématu, v dnešní době značně aktuálního, nebojí. Ve zdejším boji proti cizím vlivům a zvykům jde ale o sílu imaginace. Města, věci i některé postavy jsou souborem lidských představ – snivotvary –, které snovači či přemyslové mohou do značné míry měnit. Čím víc je nějaká představa v lidech zakořeněna, tím víc se jí přizpůsobuje daný snivotvar a tím těžší je s ním manipulovat – jejich změna by mohla vyvolat řetězovou reakci. Některé snivotvary jsou už tak silné, že si žijí svým životem a zasahují do běhu událostí.

Když se pak objeví virtuál, který může rozsah snovačské moci znásobit, je jen otázkou času, než nad zájmy lidu převládnou osobní ambice a dávné křivdy. Postupně se ukazuje, jak moc je naše vědomí zkreslené mylnými představami o minulosti. Dojde i na otázku toho, co je slovanské a co nikoliv – jak dalece nás už kdysi ovlivnily cizí kultury, aniž bychom si to uvědomovali.

A tak se na pozadí dobrodružného, trochu dramatického i milostného příběhu, odvíjí vpravdě filosofický boj a čtenář je nucen číst také mezi řádky.

Kadlečková i na tak krátkém prostoru dokázala vykreslit v živých barvách nejen prostředí, v němž jednoznačně kralují secesní části Prahy, ale i protagonisty – jejich charaktery i motivace. Snovala jednotlivé nitky příběhu, až z nich vytvořila celek, který rozhodně upoutá. Nejen nápady, drobnými libůstkami jako je například neustálý boj Prahy s Brnem, příběhem jako takovým a otázkami, které vyvolává, ale i zpracováním. Dávno víme, že Kadlečková svou mateřštinou vládne bravurně, což zde znovu dokazuje. Hra se slovíčky vás okouzlí a přidává na síle atmosféry celé knihy.

O snovačce a přemyslovi je možná pouze novela, ale tento rozsah příběhu sedí. Dozajista by se z toho dal napsat několikasetstránkový román, ale není to nutné. Každá věta zde má své místo, nenajdete tu vatu ani hluchá místa. Všeho je zde tak akorát – narážek na minulost, emocí i atmosféry. Díky krátkému formátu naopak některé prvky o to více vyniknou. Imaginace a um Vilmy Kadlečkové daly vzniknout jednohubce na jedno odpoledne, nad kterou ale po dočtení ještě budete chvilku dumat.

90

 

slovačkaNázev: O snovačce a přemyslovi

Autor: Kadlečková, Vilma

Nakladatel: Argo

Počet stran: 173

Rok 2015

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Zuzana "Daletth" Hartmanová

Daletth začala číst fantasy v poměrně útlém věku a tato vášeň jí vydržela až dodnes. Není tedy divu, že postupně nezůstalo jen u čtení, ale začala psát i vlastní příběhy. Kromě starších (a starých) textů, které můžete najít na jejích stránkách, jí v roce 2017 vyšla kniha "Noční labuť" u nakladatelství Gorgona Books. Mimoto získala v roce 2016 druhé místo v soutěži Vidoucí za postapokalyptickou arcanepunkovou povídku "Požírač blesků". V mezičase mezi psaním se stala redaktorkou magazínu MFantasy, kam psala několik let, než se nakonec rozhodla, že chce vlastní stránky. Jak je jejím zvykem, šla hlavou proti zdi a spolu s dalšími lidmi založila tento web.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.