Nuly: Záhada se skrývá v počítači

2.11.2017    Vendula Kreplová    Knihy / Literární brána

Záhadní agenti pochytají skupinu hackerů a odvezou je do odlehlé chaty, kde testují jejich schopnosti. Ani jeden z hackerů přitom nemá na výběr – pokud se nepodvolí, poputuje do vězení. Postupně odhalují, že za jejich zdánlivě relativně nevinným úkolem může být víc, než se na první pohled zdálo. Chuck Wendig ve svém sci-fi thrilleru Nuly představuje svět, který sice sdílí s tím naším mnoho společných prvků, ale zároveň obsahuje i neznámou hrozbu.


Knihu tvoří sedm částí, z nichž každá zachycuje trochu jiný úsek vyprávění. Začátek je velmi akční a nabitý napětím. Jednotliví hackeři jsou postupně shromažďováni (také by se dalo říct loveni), až nakonec skončí v chatě. Jakmile se ocitnou pohromadě, do té doby nabité tempo lehce zpomalí, přesto čtenářovu pozornost udržují slovní přestřelky a konflikty mezi hrdiny, o které není kvůli rozdílným povahám jednotlivých postav nouze. Časté dialogy posunují děj dopředu a kniha se tak čte velmi rychle. Navíc v tomto bodě vyprávění stále netušíme, o co v knize doopravdy jde, a můžeme tak jen pozvolna skládat ucelený obraz za pomoci nápověd, které dostáváme.

Bohužel jakmile se dozvíme, proč se hackeři ocitli v chatě, kvalita románu upadá. Doposud pracně budované napětí vymizí a autorovi se již nikdy nepodaří ho znovu vytvořit. To by možná nevadilo, kdyby kniha pracovala s opravdu zajímavými hlavními hrdiny. Jenže nám není dovoleno k jednotlivým hackerům proniknout, takže ačkoliv jsou dovedně vykreslení a dostatečně odlišní jeden od druhého, v průběhu celého příběhu nám na nich nezačne doopravdy záležet a příliš nás nezajímá, co se s nimi nakonec stane.

Šeď přibližně druhé poloviny románu oživují příležitostné akční scény a velmi vzácný suchý humor. Kapitoly jsou naštěstí velmi krátké, takže i když se kniha nečte tak lehce jako na začátku, stále nemáte nutkání ji úplně odložit. Přesto nelze přehlédnout, že původní kouzlo se vytratilo a to, co jsme dostali místo něj, není ani zdaleka tak působivé.

Nuly měly dobrou myšlenku, ale zpracováním zůstal román stát přibližně na půli cesty. Úvod je na jedničku, ale jakmile se karty odhalí, kvalitu to značně srazí. Navíc se zpětně ukáže, že přítomnost hackerů v chatě není ani zdaleka tak logická, jak se zprvu zdálo. Pokud si tedy potrpíte na sci-fi thrillery, tento román by se vám mohl líbit. Jen neočekávejte žádné přelomové dílo – na to Nuly trpí příliš mnoha chybami, které by nedokázal nejspíš vyřešit ani ten nejšikovnější hacker.

50 %

Název: Nuly
Autor: Chuck Wendig
Překlad: Lenka Faltejsková
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 472
Rok vydání: 2017

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.