Nevydané knižní série, co stojí za pozornost – Horečka – Keltská mytologie, blondýna a konec světa

Dnes vás chci podrobněji seznámit se sérií, která se zařadila mezi mé oblíbené. Není o ní moc slyšet, popravdě už několik let je u nás zastaveno vydání dalších dílů. Což je velká škoda. Zaslouží si podle mě pozornost.

Série Horečka od Karen Marie Moning se mi dostala pod kůži hned prvními díly a napětí stoupá, hrdinové se vyvíjí a děj je stále spletitější. A temnější.


Nebudu zastírat, že si čtení série užijí hlavně ženy. Přesto se nejedná o klasickou paranormální romanci nebo erotickou literaturu. Možná to mě na tom zaujalo nejvíc. Rozmanitost.

První, co mě potěšilo, byl fakt, že je to fantasy, které čerpá z keltské mytologie a odehrává se v Dublinu. Hlavní postava MacKayla Laneová není žádná hrdinka, ani příliš silná, slabá nebo ukňučená postava. Je reálná, chybující, růžová a prostořeká. Ano, píšu růžová, protože zprvu je Mac prototyp blondýnky opalující se u bazénu svých rodičů. Jenže pak její sestru někdo zavraždí v Dublinu. Mac se rozhodne pátrat na vlastní pěst, protože policie dala případ k ledu. Mac má jen tajuplný vzkaz od sestry těsně než zemřela, a doufá, že když ho předá policii, znovu případ otevřou.

Samozřejmě ji zrovna vřele neuvítají a Mac spadne do víru nadpřirozena, ani neví jak. V Dublinu vidí všelijaké příšery, které ostatní lidé nevnímají. Dokonce se s nimi baví, jako by netušili, že monstrum má několik úst a je pokryté slizem. A krade jim krásu, energii, život.

Vidí je jen ona… a záhadný muž, kterého najde slídit v bývalém sestřině bytě. Barrons, majitel knihkupectví sleduje jen své zájmy, ale když zjistí, že Mac také prohlédne maskování příšer, rozhodne se ji zasvětit. MacKayla Laneová patří mezi Vidoucí, stejně jako její setra.

Všechno však má svou cenu. Celou sérií se vine otázka: nespolupracuje Mac s vrahem své sestry?

Někoho může taková hlavní postava odradit a je to škoda. Na sérii je nejlepší právě vývoj hrdinů a jejich reakce na magické bytosti. Do našeho světa pronikají Dananové. Samozvaní dávní bohové lidstva. Není ale jisté, jestli ti Světlí jsou dobří a Temní špatní. Hladové příšery, které Mac ve městě vidí, jsou příslušníci nižších kast. Vznešení zase vypadají jako neodolatelně krásní lidé – takže na ně raději nekoukat, hrozí uhranutí.

Z růžové blondýny se stává sympatická a umíněná žena, která si jde tvrdě za svým. Barrons je také opředen tajemstvím, kterého se jen ta nevzdá. Stejně jako Mac také vidí pravou podobu Dananů, ale není Vidoucí a zdá se, že je mnohem starší, než vypadá. Kdo ví, jestli je vůbec člověk.

Barrons sleduje své zájmy a řekne Mac jen pár stručných rad. Mac tak dělá vlastní průzkum a všechny bytosti sama popíše. Což někdy není nic pěkného, když se nějaká potvora maskuje za člověka a ze své oběti dotykem přísavek krade krásu, až oběť úplně vysaje. Oběť pak propadne depresi a vezme si život.

Každý díl série nabídne něco jiného. V Temné horečce je MacKayla ještě zhýčkaná mladá žena. Je naivní? Ano, a málem ji to stojí život. Pak už jen zbývá zachovat si příčetnost a uznat, že nadpřirozené bytosti existují a zabíjejí, jak se jim zachce.

V Krvavé horečce už se aktivně zapojuje do děje po boku Barronse, se kterým se neustále škorpí. Scény mezi nimi jiskří a je radost to číst. Chemie mezi nimi pracuje skvěle. Barrons přitom není svatoušek, je to manipulativní bastard. Ale má světlé chvilky, pro které mu lze odpustit mnohé.

V Horečce Dananů už Mac podniká akce na vlastní pěst neustále. Ví, co chce, a ví, jak toho dosáhnout. Jen ne všechny nápady se vydaří. V sázce je osud celého světa.

Karen Marie Moningová  má obrovskou fantazii a nejvíc je to vidět právě ve čtvrtém dílu Dream Fever, kde se podíváme do jiné dimenze. Světů jsou na tisíce, navzájem provázané. Stačí mít správné nástroje, vědět, kam jít, na co se dívat, a můžete tam jít také. Jen si musíte dávat pozor, kam lezete.

Klubko lží a intrik se díl za dílem pomalu rozvazuje. Přesto se celou pravdu o Barronsovi, jeho společnících a Dananech, dozvíme až na konci pátého dílu Shadow fever.

Série pak pokračuje volně navazujícími díly, které jsou zaměřeny na vedlejší hrdiny. Ani ty autorka neošidila na charakteru. Některé budete nesnášet, jiní vám přirostou k srdci, nebo budou lhostejní.

Karen Marie Moningová má čtivý styl a čtenáři dávkuje informace postupně, což jen zvyšuje napětí. Společně s Mac pátráme po vrahovi její sestry, po zvláštní kouzelné knize (kterou zase chce Barrons) a Dananech, kteří se snaží znovu zmocnit našeho světa. Také musím zmínit V’lana, prince Světlých Dananů, který by rád, aby Mac pracovala jen pro něj.

Horečka mě ohromila dějovými zvraty. Nečetla jsem moc autorů, kteří se nebojí do příběhu říznout. Pořádně. A konce knih, jaké dělá Moningová vás dostanou, takže další díl je nutností. Protože ani hlavní hrdinka nemá jisté, že vše přežije a bude stejná.

Najdete tu vypjaté dialogy, hodně krve, sexuálního napětí, násilí a nechutných detailů příšer. O nějaké romantice si ale nechte zdát. Když Stíny žerou lidi a nechají jen „slupky“, není na lásku čas ani chuť. Při popisu rosolovitého masa Dananů se mi nejednou zvedl žaludek.

Horečka má vzestupnou kvalitu. Co se zdá v Temné horečce nedotažené a povrchní, získává s každým dílem hloubku. Stejně jako motivace jednotlivých postav. Velmi si cením, že i Mac, přes veškeré změny zůstala částečně svá, ztřeštěná a zvědavá. Přestože je její svět vzhůru nohama, najde si i čas na sebe. Pokud vám první díl nesedl, dejte šanci druhému. Je však možné, že pokud vám budou myšlenkové pochody Mac proti srsti, asi se s Horečkou rozloučíte. Vše je o sympatii a antipatii k hrdinům.
Za mě sérii doporučuji, dokonce i v Angličtině se dobře čte. Dream fever byla moje druhá cizojazyčná kniha, takže se nemusí obávat ani začátečníci. V češtině seženete první tři díly, vydalo je nakladatelství Jota. (Jak je vidět, obálka ke čtyřce je, ale to je tak vše). Možná už mají sérii jen v knihovně, ale stojí za pozornost. Dostanete napínavou četbu na dlouhé večery.

Název: Temná horečka, Krvavá horečka, Horečka Dananů, Snová horečka, Stínová horečka
Série: Horečka – Fae Fever
Autor: Karen Marie Moning
Překlad: Jan Sládek
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2012 –

Několik slov o autorovi článku:

Autor: Petra "Dragita" Machová

Lásku k psanému slovu v ní probudily knihy Stephena Kinga a J. R. R. Tolkiena. Dragita má ráda fantasy, young adult literaturu a nepohrdne ani sci-fi. Během let se od čtení poutavých příběhů pustila i do psaní vlastních světů. Zatím má na kontě první úspěch s povídkou Osudová chyba, která vyšla v knižní podobě spolu se stejnojmennou novelou Posledná Pozemšťanka u nakladatelství Hydra. Dragita je v hloubi duše i velký filmový a seriálový fanda. Mezi její oblíbené filmy patří X-Men, Avatar nebo seriály Teen Wolf a The Big Bang Theory. Také má velmi ráda animované filmy, jakým je třeba Jak vycvičit draka. Ve volném čase kreslí tužkou a učí se digitální kresbě.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.