Nejlepší knihy za rok 2015 podle redakce Dagona

11.1.2016    Redakce    Knihy / Literární brána

Další rok je za námi. Na produkci potravy pro duši byl bohatý – to si jistě mohl každý z vás všimnout. Dočkali jsme se knih, na něž jsme dlouho čekali, naopak řada dalších byla posunuta na letošek… V redakci jsme pilně četli, a i když jsme rozhodně nestihli přečíst (a zrecenzovat) všechno, přesto si naši redaktoři pro vás připravili skromný seznam těch nejlepších knih, s nimiž se v uplynulém roce setkali…

Nejedná se o klasický žebříček od toho „nejhoršího“ po nejlepší, ale čistě o průřez čtenářským rokem 🙂

 

Daletth

Anno Dracula – Kim Newman

Skvěle napsaná kniha spojující reálné a známé fiktivní postavy. Libůstka pro ty, kdo mají načtenou klasickou anglickou literaturu. Kim Newman zde stvořil hororové dílo, říznuté steampunkem. Originální a i přes absenci výraznější akce velice čtivé.

 

Dračí cesta – Daniel Abraham

Esence klasické fantasy napsaná inovativním způsobem. Daniel Abraham zde čtenářům nepopisuje epické bitvy globálních rozměrů, ani udatnost rytířů v lesklé zbroji. Zaměřil se na pozadí takových událostí, vytáhnul ze stínů ty, kteří ve skutečnosti tahají za nitky. A i když jejich osudy nejsou tak dobrodružné, drama ani hrdinské činy jim rozhodně nechybí.

 

Osada – Kir Bulyčov

Ačkoliv to tak na první pohled může vypadat, rozhodně to není young adult čtení. Kniha kloubí dobrodružnou složku s filosofií. Klade řadu znepokojivých otázek o tom, jaká je cena za zachování lidství. Napínavá sci-fi, které léta neubrala nic na čtivosti.

 

Trůn lebek – Peter V. Brett

Čtvrtý díl Démonského cyklu sice zatlačil do pozadí boj s démony, který tolik z nás nadchl svou originalitou při četbě Tetovaného, ale pletichaření, kterého se nám tu dostává, to slušně vynahrazuje. Autor konečně vychytal poměr kapitol věnovaných Krasijcům a Žírňanům. Nemluvě o tom, že mě Trůn lebek, jako zatím doposud jediný díl série, rozbrečel jako želvu.

 

Šeptající lebka – Jonathan Stroud

Tohle už je young adult, ale musím ho sem dát. Jednoduše proto, že jsem si čtení této knihy nadmíru užila. Jonathan Stroud stvořil zajímavý svět, zábavné a sympatické postavy, které postavil proti hordám duchů. Příběh vyniká příjemně strašidelnou atmosférou, dobře vystavenou zápletkou a svižným stylem, díky němuž je Šeptající lebka neuvěřitelně čtivá. Kdejaká kniha pro „dospěláky“ by tohle mohla Stroudovu počinu závidět

 

Turnus – Hugh Howey

Dystopické Silo pro mě bylo jednou ze tří nejlepších knih roku 2014. Turnus přináší pohled na to, jak (a proč) vlastně sila vznikla. Kniha není tak dobrá jako první díl, zároveň je ale stále hodně nadprůměrná. Autorův styl je čtivý, a i když nehýří akcí, dokáže vybudovat hutnou atmosféru, která vás bude tížit během celého čtení.
TOP Daletth

 

Dragita

Slova paprsků – Brandon Sanderson

Dlouho očekávané pokračování ságy Archiv Bouřné záře mě nezklamalo. Nabízí víc akce, víc pletich a tajemství než Cesta králů. Naštěstí tu čtenář dostane mnoho odpovědí, dopodrobna poznáme Šaláninu minulost a ani Kaladin není ušetřen změn. Objevíme nové možnosti Bouřné záře a víc se dozvíme i o samotných rytířích Paprsku. Slova paprsků se čtou jedním dechem, ačkoliv mají bezmála tisíc stran. Brandon Sanderson prostě umí psát, umí vystavět příběh tak, že čtenář chce vědět víc a víc. I když se věci vyvinou špatně, nebo úplně jinak, než měly. Pokud hledáte obsáhlou fantasy s úžasně propracovaným světem, minulostí a mytologií, právě jste ji našli. Skvělé charaktery postav příběh pozvednou ještě na vyšší úroveň.

 

Skleněný trůn – Sarah J. Maas

Jedni knihu milují, druzí proklínají. Záleží, co od této nové young adult fantasy čekáte. Celena je cvičený zabiják, ale už dávno nedržela zbraň v ruce. Věznění v solných dolech ji málem stálo život, když se objevila šance na nový začátek.

Líbilo se mi, jak autorka vystavila linii příběhu. Čeká nás rozsáhlá série, takže není divu, že tempo je v určitých oblastech pomalejší – Celena nabírá síly, musí žít inkognito a předstírat šlechtičnu, zatímco se snaží přežít klání o pozici králova vraha. Do toho se zaplete láska, dávná magická tajemství a břitký humor a sarkasmus samotné hrdinky. Přes veškeré obavy tohle byla letos nejlepší young adult kniha, co jsem četla. Myslím, že vyprávění z třetí osoby příběhu hodně pomohlo.

 

Vílí kruhy – Tereza Matoušková

Vílí kruhy nám nabízejí další náhled do světa Podmoří. Tentokrát ale hrdiny čeká daleko vážnější situace než nezbedné dítko s magickým skřítkem, které jsme mohli potkat v Hladových přáních. Mechanické slunce zhasíná a všichni mocní světa se přou, kdo za to může.

Čtení Vílích kruhů vyžaduje pozorného čtenáře, protože díky tomu zachytíte jemné nuance provázející chování hlavních hrdinů, náznaky a komploty. Svižný, čtivý styl příběhu je příjemným bonusem. Setkáme se tu i s květnatou mluvou a méně známými slovy.

Některé postavy jsou mi sympatické více, jiné méně. Tereza Matoušková se nebojí tnout do živého a pořádně zamíchat kartami. Ať už jde o houževnaté víly, nebo interakce starých a nových božstev.

TOP Dragita

 

Lukáš Vaníček:

Anno Dracula – Kim Newman

Desítky následovníků Stephanie Mayer zašlapali upíry do bahna ubohé romance nebo parodií. Naštěstí nakladatelství Laser-books vydalo právě Anno Dracula, čímž literární krvesaje vrátilo tam, kam právoplatně patří: do žánru hororu, kde z nich čtenáři běhá mráz po zádech.

Nečekejte brutální řež plnou akce a usekaných údů. Kim Newman pomalu, leč důsledně buduje brutální vizi Anglie, ve které se královna Victorie provdala za Draculu a upírství se stalo součástí běžného života. Otázky nesmrtelnost, která je nyní k dostání ze zubů pouliční děvky, jen doplňují zneklidňující a strhující dílo, které by měl pročíst minimálně každý milovník díla Brama Stokera. Ostatně odkazy na klasiku žánru se objevují v mnoha částech knihy.

 

Morphin Red – Petr Heteša

O příjemné překvapení v žánru sci-fi trhilleru se postaralo nakladatelství Brokilon, když vydalo Morphin Red Petra Heteši. Propracovaný příběh sice nepřekypuje originalitou, máme tu mocnou megakorporaci, nepovedený experiment vynořující se z dávných časů a hrozící prozrazením, policisty, nájemné vrahy, uprchlíky, prostě nic, co by čtenář už alespoň jednou někde nečetl, ale Hetešovi se podařilo všechny prvky propojit do velmi čtivého, živého a zábavného románu, který chytí a nepustí.

Autor kontroluje příběh vyprávěním ze všech možných úhlů pohledů, sleduje tedy i protivníky hlavních hrdinů a dokáže tak vyvolat ještě větší napětí, kterému čtenáři budou o to více věřit, neboť se tak zbavuje možné hrozby rozuzlení ve stylu deus ex machina. Kdo hledá oddychovou, nepříliš náročnou a přesto vysoce čtivou knihu, ten ji na stránkách Morphin Red nalezne.

 

Virtuální vrazi – Jana Rečková

Nakladatelství Epocha letos přispělo svým dílem i do dystopické sci-fi, a to románem Jany Rečkové pojmenovaným Virtuální vrazi. Příběh se odehrává dílem v reálném světě, dílem ve virtuálním prostředí, kam lidé prchají před skutečností ovládanou tajemnými „vládci“, kteří si s lidstvem dělají, co je napadne. Zmar, zkázu a postupný úpadek společnosti bude čtenář vnímat velmi intenzivně. Rečkové se podařilo vytvořit vskutku neradostnou vizi budoucnosti plnou nespravedlnosti z rukou brutálního systému lidské společnosti. Ten semele i hlavního hrdinu, malého chlapce, jehož pomalu dospívajícíma očima si můžeme vychutnávat všechny strasti, jimiž prochází.

TOP Lukáš

 

Josef Šrámek

Stvoření temnoty – Steven Erikson

Steven Erikson je fenomén. Steven Erikson je kult. Steven Erikson je bůh. Třebaže si asi málokdo mohl po těch tisícovkách stránek Malazské knihy padlých myslet, že Eriksonův úspěch je náhoda, na první knihu nové trilogie, které svou pozornost obrací hlouběji do historie malazského univerza, se čekalo s napětím. A Mistr nezklamal.

 

Hudba ticha – Patrick Rothfuss

Patrick Rothfuss nám pořád dluží třetí díl své geniální Kroniky královraha. Naštěstí se smiloval a předhodil nám malý předkrm: Hudbu ticha. Krátkou novelku, která rozvíjí osud jedné z postav jeho ságy. Sám Rothfuss upozorňuje, že stylem jde o něco jiného, než byly předchozí dvě knihy Kvotheho příběhů. To však neznamená, že se jedná o něco horšího, ba naopak! Patrick Rothfuss opět potvrdil, že je originálním, svébytným spisovatelem. A čekání na třetí knihu Kroniky se tak stává ještě sžíravějším. Ten parchant!

 

Hrabě Nula – William Gibson

William Gibson, jeden z otců cyberpunku, je taky klasik. Jelikož předchozí vydání volného pokračování kultovního Neuromancera s názvem Hrabě Nula bylo poznamenáno řekněme dadaistickým překladem, jde vlastně o první vydání v českém jazyce, a proto se tento počin stává jednou z hlavních událostí roku 2015 na poli literární fantastiky. Hrabě Nula, stejně jako zbytek Gibsonovy tvorby, stojí prostě za pozornost. Wachowští dobře věděli, koho vykrást…

 

Morphin Red – Petr Heteša

Mluvíme-li o Williamu Gibsonovi, je při ohlédnutí za rokem 2015 jedním dechem říct ještě jedno jméno: Petr Heteša. Heteša je od doby, co Jiří Walker Procházka vrhl do hlubin detektivního žánru, osamoceným bojovníkem, který drží prapor cyberpunku hrdě nad hlavou. A daří se mu. V loňském roce mu vyšly hned tři tituly, přičemž před Tekutými krystaly o prsa zvítězil temný psycho-kyber-thriller Morphin Red. Dech beroucí jízda, o kterou by byla škoda přijít. V rámci akční fantastiky špička, kam se hrabou Kopřiva s Kotletou se svými posledními počiny. O Kulhánkovi nemluvě.

TOP Pepa 1

Marťan – Andy Weir

Marťan Andyho Weira skóroval hned dvakrát, jak na poli knižním, tak filmovém. A naprosto po zásluze. Chytlavý příběh se sympatickým hrdinou asi není objektivně tím nejlepším, co z ranku sci-fi loni vyšlo, dojem však zanechal nejsilnější. Rok 2015 určitě patřil i nezlomnému Marťanovi.

 

Anno Dracula – Kim Newman

Máte rádi upíry? Máte rádi 19. století? Pak je tu pro vás Kim Newman a Anno Dracula. Není to kniha úplně dokonalá, není ani lehká, protože od svého čtenáře žádá zapojení. Odměna je ale dostačující. Tahle kniha je třešnička na dortu. Ne náhodou tu jméno téhle knížky zní hned několikrát.

 

Spáčka a vřeteno – Neil Gaiman

Neil Gaiman má u nás nepřehlédnutelný zástup příznivců a není se čemu divit. I Gaimanovi fandové měli loni hody. Vedle dotisku vyprodaných Křehkých věcí vyšla podobně koncipovaná sbírka Předběžné varování, a třebaže nebyla špatná, v rámci Gaimanovy tvorby přece jen jde o standard. Prvenství si tak o prsa urvala nenápadná novelka, spíše natažená povídka (obsažená právě v Předběžném varování) Spáčka a vřeteno. A to hlavně díky nádherné výpravě, které knize nakladatelství Albartros věnovalo. Myslíte si, že příběh o Šípkové Růžence znáte? Neil Gaiman vás usvědčí z omylu.

 

Stopařův průvodce Galaxií – Douglas Adams

Je to možná přízemní, ale ze stejného důvodu se do tohoto žebříčku propracoval i kultovní Stopařův průvodce Galaxií Douglase Adamse, jehož první dvě knihy letos v reedici přineslo nakladatelství Argo. O příběhu netřeba ztrácet slova. Každý skutečný fanda fantastiky ho jistě zná, co ovšem tvoří přidanou hodnotu nového argovského vydání, jsou doprovodné, v pravdě kongeniální ilustrace Dana Černého. Ilustrace nejsou tentokrát „jen“ doplňkem, ale přímo intergrální součástí knihy. Dan Černý je totiž pojal jako ilustrace k proslulému manuálu Stopařova průvodce. A zase tím potvrdil, jaký že je machr.

TOP Pepa 2

Děj se vůle nociDěj se vůle Noci – Glen Cook

Událostí roku 2015 je pro mne i to, že se po letech čekání a bojování s nepřízní osudu (čtenářů) podařilo nakladatelství Brokilon zakončit trilogii Glena Cooka Zástupci Noci. Z nepochopitelných důvodů se Glen Cook nedokázal na českém trhu prosadit, třebaže jeho předchozí série Černá legie má punc kultovnosti a přísahá na ni i zbožňovaný Steven Erikson. Děj se vůle Noci je proto patrně Cookovým rozloučením s českým knižním trhem. Nakladatelství Brokilon si však zaslouží čestné uznání, že tu káru dotáhlo až do konce.

 

Knihou roku je pak pro mne ilustrované vydání Harryho Pottera a kamene mudrců. Kvality textu jsou neoddiskutovatelné, nové vydání je navíc vskutku luxusní. Ilustrátor Jim Kay se s nevděčným úkolem popral opravdu skvěle. Dokázal akceptovat filmový kánon a přitom ponechat čtenáři prostor pro vlastní fantazii. Jeho ilustrace se tak v mých očích staví téměř na roveň Alana Leeho a Johna Howea, kteří dali tvář Tolkienově Středozemi.

 

koruna tříWalome

Walome se v loňském roce vrhnul do vod dětské literatury a odtamtud pro vás vylovil jeden zaručený tip.

Koruna tří: Prokletý král – J. D. Rinehart

Příjemné překvapení v žánru fantastiky pro mladistvé. Kniha se nebojí trochu násilí či nečernobílých postav. Jako první díl trilogie slibuje poutavé dobrodružství. Potěší také překlad, který si dokáže hrát se slovy.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.